سوخت جت هفتگی | محتوای اختصاصی و مدت دار فقط برای اعضای ویژه

 

تقریبا هر هفته، یک محتوای اختصاصی برای اعضای ویژه در این صفحه قرار میگیرد؛
لطفا دقت کنید :‌ پس از یک هفته محتوای این صفحه غیرقابل دسترس خواهد بود.
لطفا در طول یک هفته آنها را حتما دانلود کنید.

«نظریه بازی ها»
در یک فیلم آموزشی به زبان دزدان دریایی

تاحالا احتمال اسم «نظریه بازی ها» رو شنیدید، اما واقعا این پدیده شگفت انگیز چیست؟
اگر خیلی ساده و راحت بخواهیم یک توضیح کلی بدهیم، نظریه بازی ها میگوید : چطور بهترین نتیجه را از یک رقابت با رقیب های هوشمند ببریم؟

لینک دانلود فقط تا تاریخ 6 آبان قابل استفاده است

دانلود کلیپ آموزش نظریه بازی ها به زبان دزدان دریایی - کلیک کنید
تمدید یا تهیه اشتراک عضویت ویژه

 

» نظریه بازی ها از کجا آمده؟

یک ریاضی‌دان فرانسوی به نام اِمیل بُرِل، درسال 1921 برای نخستین بار به مطالعهٔ تعدادی از بازی‌های رایج در قمارخانه‌ها پرداخت و چند مقاله در موردِ آن‌ها نوشت. او در این مقاله‌ها بر قابل پیش‌بینی بودنِ نتایجِ این نوع بازی‌ها از راه‌های منطقی، تأکید کرده بود.

گرچه بُرِل نخستین کسی بود که به طور جدی به موضوع بازی‌ها پرداخت اما به دلیلِ آنکه تلاشِ پیگیرانه‌ای برای گسترش و توسعهٔ ایده‌های خود انجام نداد، بسیاری از مورخین ایجاد نظریهٔ بازی را نه به او بلکه به جان فون نویمان ریاضی‌دان مجارستانی نسبت داده‌اند.

آنچه نویمان را به گسترشِ نظریهٔ بازی ترغیب کرد، توجه ویژهٔ او به یک بازی با ورق بود !
او دریافته بود که نتیجهٔ این بازی صرفاً با تئوریِ احتمالات تعیین نمی‌شود. او شیوهٔ بلوف زدن در این بازی را فرمول‌بندی کرد. بلوف زدن در بازی به معنای راه کاری برای فریب دادنِ دیگر بازیکنان و پنهان کردنِ اطلاعات از آنها می‌باشد.

جان فون نیومن
جان فون نیومن

در سال ۱۹۴۴ او به همراهِ اسکار مونگسترن که اقتصاددانی اتریشی بود، کتابِ «نظریه بازی‌ها و رفتار اقتصادی» را نوشتند. اگر چه این کتاب صرفاً به منظور کاربردهای اقتصادی نوشته شده بود، اما کاربردهای آن در روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، سیاست، جنگ، بازی‌های تفریحی و بسیاری زمینه‌های دیگر نیز به زودی آشکار شد.

فون نویمان بر پایهٔ راهبردهای موجود در یک بازی ویژه شبیه شطرنج توانست کُنش‌های میانِ دو کشورِ ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی را در خلال جنگ سرد با در نظر گرفتن آن‌ها به عنوانِ دو بازیکن در یک بازی مجموع صفر، مدل‌سازی کند.

نظریه بازی‌ها و رفتار اقتصادی
نظریه بازی‌ها و رفتار اقتصادی

 

از آن پس پیشرفتِ این دانش با سرعتِ بیشتری در زمینه‌های مختلف پی گرفته شد و از جمله در دههٔ 1970 به طور چشم‌گیری در زیست‌شناسی برای توضیحِ پدیده‌های زیستی به کار گرفته شد.

در سال ۱۹۹۴ جان فوربز نش به همراهِ جان هارسانی و راینهارد سیلتن به خاطر مطالعات خلاقانه خود در زمینهٔ نظریهٔ بازی، برندهٔ جایزه نوبل اقتصاد شدند.

در سال‌های پس از آن نیز بسیاری از برندگانِ جایزهٔ نوبل اقتصاد از میانِ متخصصینِ نظریهٔ بازی انتخاب شدند. آخرینِ آنها، ژان تیرول فرانسوی است که در سال ۲۰۱۴ این جایزه را کسب کرد…


اما پیشنهاد ویژه این هفته

این هفته برای شما آموزش نظریه بازی ها را به به زبان ساده در قالب یک معمای مشهور به نام «معمای دزدان دریایی» آماده کرده ایم که میتوانید در این فیلم،

  • ابتدا راجع به این معما فکر کنید
  • تمام پاسخ های احتمالی تان را بدهید و راجع بهش فکر کنید
  • بهترین پاسخ را ببینید
  • و یادبگیرید چطور بهترین پاسخ کشف شده
  • در آینده در تصمیم های مهم تان از این روش استفاده کنید

نظریه بازی ها به شدت به شما کمک میکند در زندگی، در شرایطی که رقیب های هوشمندی دارید بهترین تصمیم را با بیشترین سودآوری بگیرید… توصیه میشود این کلیپ آموزشی را به هیچ عنوان از دست ندید !


لینک دانلود (اختصاصی برای اعضای ویژه)

لینک دانلود فقط تا تاریخ 6 آبان قابل استفاده است

دانلود کلیپ آموزش نظریه بازی ها به زبان دزدان دریایی - کلیک کنید
تمدید یا تهیه اشتراک عضویت ویژه