قدرت باورنکردنی تلقین (چطور از آن استفاده کنیم؟)

25

تلقین ،تلقین ،تلقین !

شاید هزاران بار این کلمه را شنیده باشید. از هر سخنران انگیزشی گرفته تا مدرس حوزه بازاریابی نیز از این کلمه استفاده کرده است.

چرا اینقدر زیاد این کلمه به کار میرود؟ آیا تاثیر آن هم زیاد است؟
یا خرافات؟

باید به عرض تان برسانیم که این کلمه واقــــعا مفید است و قدرت غیرقابل تصوری دارد !
به هیچ وجه خرافات نیست؛ زیرا دانشمندان بزرگی همچون انیشتین، نیوتن یا روانشناسان بزرگی مثل فروید در نوشته هایشان به قدرت باور و تلقین اشاره کرده اند و البته تمامی پیامبران با شیوه تدریس خودشان یکی از اصولی که به انسان ها آموختند این بود : “باور کنید تا ببینید…”

هر آنچه هستیم، همان است که اندیشیده ایم.
ذهن همه چیز است.
هرآنچه را باور کنیم، همان میشویم.

__ بودا

شاید بپرسید «اصلا تلقین چیه؟» خب… سخت نیست چون تلقین فقط یک جمله است ! به همین سادگی.
اما این جمله ساده میتواند آینده یک کودک را بسازد (و یا آنرا ویران کند) یک جمله ساده چنان تاثیری ژرفی در ناخودآگاه انسان دارد که زبده ترین روانشناسان هم (تقریبا) نمیتواند آنرا از ضمیر ناخودآگاه بیرون کنند…

شما در طول روز هزاران هزار از این جملات را خودتان به خودتان میگویید و چند صد تا هم از دیگران میشونید؛
این یعنی اگر کنترلی بر آنها نداشته باشید به راحتی میتوانند مسیر زندگی شما را تغییر بدهند ! بیهوده نیست که در هر درسِ موفقیت زندگی از روانشناسان یا مدرسان و افراد موفق (از جمله وارن بافِت) یکی از درس های مهم، «انتخاب دوست صحیحِ» است.

اصلا قبلا اینجا خواندید که چرا باید دوستان بازنده تان را ترک کنید !

شما اگر زمان تان را با فردی که تماما در حال گفتنِ جملاتِ منفی و مخرب است، سپری کنید این جملات در ضمیر ناخودآگاه شما مینشیند و به سختی قادر خواهید بود آنرا عوض کنید.

یک مثال ساده این است : شما در طول روز بی وقفه به خودتان بگویید «امروز روز خوبی است.» حتی اگر روز خوبی هم نباشد کم کم آنرا احساس خواهید کرد که نکند «روز خوبی است» و شما خبر ندارید؟ به همین راحتی !

 

دکتر وین دایر
دکتر وین دایر

 

اما در این مقاله قصد داریم قدرت استفاده از تلقین را به شما بیاموزیم، شما بعد از خواندن این مقاله میدانید:

 • ذهن و بدن چطور کار میکند؟ چرا ضمیر ناخودآگاه چنین مهم است؟
 • چطور از ضمیر ناخودآگاه به نفع خودمان استفاده کنیم؟
 • تلقین ها چطور کار میکنند؟
 • چطور با قدرت تلقین پول بیشتر / روابط بهتر و زندگی شاد تر داشته باشیم؟
 • تلقین ها خوب چطور بر زندگی ما تاثیر میگذارند؟

برای شروع اجازه دهید سیستم ذهن/بدن انسان را برایتان شرح دهم :

انسان تشکیل شده از ذهن و بدن.

ذهن انسان از دو قسمت تشکیل شده : ضمیر آگاه / ضمیر ناخودآگاه

تصویر زیر، تصویری از ذهن شماست که ما به اعضای باشگاه فکرسازی آموزش میدهیم :
(باشگاه فکرسازی کاملا رایگان است و اعضای آن هر جمعه یک ایمیل برای تقویت مهارت های فکری و موفقیت در زندگی شان دریافت میکنند، اگر میخواهید شما هم میتوانید از ایـــنجــا عضو شوید)

 

این تصویر ذهنِ شماست
این تصویر ذهنِ شماست

 

ضمیر آگاه 10% از تاثیرات را در زندگیتان دارد و همان ذهنی است که هنگام فکر کردن با آن کار میکنید.
هنگامی که مطلبی جدید یاد میگیرید ضمیر آگاه شما فعال است. این ضمیر قدرت این را دارد که اطلاعات دریافتی را قبول یا رد کند. قدرت انتخاب افکار را دارد و میتوانید احساسات را تحلیل کند، اما بر روی تصمیمگیری ها و باورهایتان قدرت کمی دارد.

ضمیرناخودآگاه 90% از فعالیت ذهن ما را به خود اختصاص میدهد. تقریبا اکثر کارهایی که در طول روز انجام میدهید، بدون فکر کردن است و ضمیرناخودآگاه شما به شما کمک میکند تا آن کار را انجام دهید.

برای مثال، وقتی میخواهید راه بروید شما اینطوری فکر نمیکنید «خب اول عضله پای راست ام را منقبض کنم، استخوان ران ام را کشیده و به سمت بالا بیاورم، با چرخش باسن زانوی پای چپ ام را با زاویه 40% جمع میکنم سپس عضله پای راست ام را منبسط میکنم و …» تا اینکه بخواهید یک قدم بردارید !

شما یک بار وقتی بچه بودید برای یادگرفتن این افکار را در ضمیرناخودآگاه تان ضبط کردید و بعد از آن تمام کارها را ضمیرناخودآگاه تان خودش انجام داده… اما جالب است بدانید ضمیر ناخودآگاه قدرت انتخاب ندارد ! تحلیل نمیکند، قدرت اجرایی بالایی دارد و هرآنچه به آن بدهید قبول میکند.

کارآفرینانی که ثروت میلیونی دارند میزان IQ آنها عددی معمولی است !
اما این افراد در کودکی مورد خطاب جملاتی کاملا مثبت و امیدوار کننده بوده اند و باعث شده آنها باور کنند که شخص بزرگی خواهند شد (و شدند… ! مثل ادیسون که میتوانید زندگینامه او را بخوانید بسیار جالب است.)

شما هنگامی که یک جمله را یکبار ادا میکنید، ضمیر آگاه شما بر روی جمله قضاوت میکند و با توجه به جملاتی که ضمیرناخودآگاه نسبت به آن واکنش میدهد، یا آنرا قبول میکند یا نمیکند.

اما اگر جمله ای را چندین بار در چندین ساعت مختلف روز بگویید ضمیرآگاه شما قادر به جلوگیری از آن نخواهد بود و کار را به ضمیرناخودآگاه می سپارد.

ضمیر ناخودآگاه هم بعد از چندین بار تکرار آنرا قبول میکند، زیرا قوه ی تشخیص درست یا غلط را ندارد ! ضمیرناخودآگاه شما فقط اجرا میکند و نمیتواند تشخیص بدهد این جمله ای قرار است تبدیل به باور شما شود به نفع شماست یا به ضرر شما…

و سپس با تکرار های مجدد در طول مدت طولانی این جمله و این فکر وارد قسمت اولویت ها برتر ضمیرناخودآگاه میشود و به راحتی زندگی شما را طبق آن جمله پیش می برد.

برای مثال، همین الان چند بار با خودتان این جمله را تکرار کنید : «من عاشق خود هستم.»

چه احساسی به شما دست داد؟ اگر تا به حال از این دست جمله ها (مثبت) برای تقویت عزت نفس تان بکار نبردید احتمالا احساسی بد پیدا کرده اید… انگار لیاقت این جمله را ندارد !

میدانید چرا ؟
چون، ضمیرناخودآگاه شما این جمله را با جملات پیشین (که احتمالا منفی بودند) مقایسه میکند و به شما احساسی بد میدهد، این یعنی به شما میگوید «این جمله با جملات قبلی فرق میکند !!!!» و این احساس ناراحت و آشفته باعث میشود آنرا نخواهید قبول کنید.

میدانید طبق نظریه روانشناسان چرا افراد فقیری که در قرعه کشی پول زیادی بدست می آورند خیلی زود آنرا از دست میدهد؟ چون آنها همیشه باور داشتند لیاقت پول زیاد را ندارند (ضمیر ناخودآگاه شان دیگر برای آنها انتخاب میکند…)

اما شما باید یادتان باشد :

«هرآنچه را که در مرکز توجه تان قرار دهید و چندین بار در چند ساعت مختلف تکرار کنید
در ضمیر ناخودآگاهتان ریشه خواهد گذاشت…»

 • افرادی که به سختی وزن کم میکنند ابتدا باید باور کنند که میتوانند لاغر باشند
 • افرادی که همیشه در امتحانات نمرات بدی داشته اند باید باور کنند که لیاقت نمره بالاتر را دارند
 • افرادی که باهوش هستند قبلا باور کرده اند که میتوانند سریع تر و بهتر مسائل را درک کنند

خب یک سوال چالش برانگیز از شما داریم :

 1. این افراد چاق بودند و بعد باور چاق بودن را پذیرفتند؟
 2. یا باور چاق بودن را پذیرفتند و بعد چاق شدند و چاق ماندند؟

در تفکر سیستمی (که از اینجا میتوانید این دوره صوتی را رایگان آنرا دانلود کنید) :

«اگر A علت B باشد… احتمالا B هم باعث تقویت علت A است.»

یعنی این افراد بعد از اینکه باور را پذیرفته اند که چاق هستند، بعد از آن با گفتن این جمله که من چاق هستم و به سختی وزن کم میکنم باورشان را تقویت کرده اند طوری که هر دارو، رژیم، عمل و … هم انجام دهند تا مادامی که باورشان عوض نشده باشد، هیچ تاثیری بر بدنشان نخواهد گذاشت (هر تاثیری هم موقتی خواهد بود)

باور ما و جملاتی که در ضمیر ناخودآگاه ما وجود دارد مادام در حال تصحیح زندگی و افکار ما با آن جملات است. طوری که آنرا ملاک اصلی قرار داده است و به ندرت خلاف آنرا قبول میکند.

 

ویلیام جیمز
ویلیام جیمز

 

اما برای شروعِ شخم زدنِ ضمیرناخودآگاه بهتر است کارهای زیر را انجام دهید :

از امروز به دقت بر روی جملاتی که روزانه با خودتان در حال صحبت هستید تمرکز کنید و آنها را شناسایی کنید. آگاه باشید در حال چه گفتگوی درونی هستید. اگر جملات شما منفی بود (مهم نیست درست است یا غلط) آنرا یادداشت کنید(1) و فعل آنرا تغییر دهید تا مثبت شود(2) بعد دوباره آنرا چندین بار بخوانید.

برای مثال : «من چقدر دست و پا چلفتی ام» -> «من چقدر زرنگ و تیز هستم.»

بعد از انجام این کار، روزانه به صورت آگاهانه چندین بار این جملات را تکرار کنید. امکان دارد اوایل احساس بدی به شما دست بدهد که عالی است، زیرا نشان میدهد واقعا این جملات ریشه در تفکرات قدیم ضمیرناخودآگاه تان دوانده و شما در حال تغییر آن هستید.

در روز صبح هنگام بیدار شدن، عصر و شب قبل از خواب جملاتِ مثبتی را با خود تکرار کنید. جملاتی از قبیل :

 • من عالی هستم
 • زندگی من فوق العاده است
 • چقدر زندگی ام رو دوست دارم
 • من عاشق خودم هستم
 • من توانایی های فوق العاده زیادی دارم.
 • من هوش فوق العاده خوبی دارم
 • و …

ما قبلا یک فایل صوتی آماده کردیم که میتوانید از آن استفاده کنید و هر روز آنرا گوش کنید، از اینــجــا دانلود کنید.

پایان قسمت اول، در سری دوم این مقاله شما با تفکراتی که پولساز هستند و شما را در زندگی مجاب میکنند پول و ثروت بیشتری کسب کنید آشنا میشوید قسمت دوم

 

مقالات قبلی که منتشر شدند : مقالات بیشتر از این نویسنده

25 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :

 1. avarah1392 می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشيد ، به خاطر مطالب زيبا و مفيدتون از شما عزيزان و بزرگواران سپاسگذارام … لطفا در نوشتن و تايپ كردن حروف و كلمات بيشتر دقت فرماييد ..

 2. eli1212 می گوید

  سلام من از بچگی کشش فراوانی به این قدرت داشتم .در سن 18سالگی با کمک مربی یوگا از قدرت های خودم اگاه شدم با عضویت در این سایت میخوام علم خودمو بالا تر ببرم من الان موفق شدم به درجه مدتشیشن هم برسم ..

 3. علی محمدی می گوید

  سلام من اکانت یکساله فعال کردم ولی با این حال نمیتونم فایل های صوتی قبلی رو دانلود کنم و این انصاف نیست که کاربرای جدید نتونن به مطالب قبلی دسترسی داشته باشن لطفا اگر هم شده پولی فایل های صوتی رو مجددا برای دانلود قرار بدید.حیفه همچین سایت عالی ای چنین مشکلی داشته باشه

  1. مدیریت وبسایت کارآفرینان جوان می گوید

   سلام دوست عزیز، شما میتوانید هر زمانی عضو پروژه سوخت جت شوید از تمام مطالب و مقالات آرشیو پروژه سوخت جت استفاده کنید. تنها فایل های صوتی به صورت هفتگی بر روی سایت قرار میگیرند که پس از دو هفته لینک دانلود آنها منقضی میشود. اما جای نگرانی نیست چون پس از چند وقت مجددا فایل های قدیمی جهت دانلود بر روی سایت قرار میگیرند. با تشکر

 4. Ani91 می گوید

  مرسی ، مرسی ، مرسی

 5. Ani91 می گوید

  مرسی بابت مطالبتون , عاللللللللللللیی

 6. Ani91 می گوید

  مرسی بابت مطالبون , عاللللللللللللیی

 7. Ani91 می گوید

  عاللللللللللللیی

 8. [email protected] می گوید

  سلام. من عضو هستم و با اینحال مقاله را نصفه می بینم و اعلام میکنه که برای تکمیل ثبت نام اقدام کنم!!!! لطفا راهنمایی کنید.

  1. مدیریت وبسایت کارآفرینان جوان می گوید

   دوست عزیز آیا اکانت پروژه سوخت جت تهیه کرده اید؟

 9. 09130850828 می گوید

  با سلام واقعا كه مطالبتان نامبر وان است و به روزترين مطالب را جمع اوري كرده ايد خدا قوت

 10. shekoofeh71 می گوید

  چقدر لذت میبرم از نوشته هاتون…خیلی عالی هستین…واقعا ممنون از مطالبه زیباتون

 11. elisa95 می گوید

  خیلی عالی. لطفا برای عزت نفس مطالب بیشتری بذارید.

 12. adel_padeshah می گوید

  قسمت دوم لطفا

  1. Admin می گوید

   در قسمت جستجو میتوانید پیدا کنید

 13. mostafa72 می گوید

  سلام در مورد افکار و باورها مطالب بیشتری میخواستم چیکار کنم ؟

 14. cena316 می گوید

  با سلام
  ….. و ما همچنان منتظر قسمت دوم هستیم !!

 15. barrai می گوید

  با سلام
  ….. و ما همچنان منتظر قسمت دوم هستیم !!

 16. taha.fxf می گوید

  قسمت دوم آماده نشد؟؟

 17. barrai می گوید

  سلام قسمت دوم حاضر نشده ؟؟؟

 18. zahraemami می گوید

  خیلی خوب بود این قسمت اول . دوست دارم در مورد همین قسمت اول یعنی تلقین و ضمیر ناخودآگاه بیشتر بدونم . آیا میشه با تلقین احساسات شخص دیگری رو نسبت و خودمان تغییر دهیم ؟؟

  1. Admin می گوید

   بله دوست عزیز، البته که میشه

 19. ahmad19 می گوید

  قسمت دو کو پس؟

دیدگاه تان را ارسال کنید