رابطه سپاسگزاری و خلق ثروت، مستقیم یا معکوس؟ – قسمت هفتم (پایان)

28

شتاب، خاصیت انسان‌های قرن بیست‌و‌یک است! عاشق کارها و چیزهایی هستیم که سریع انجام می‌شوند و ما را منتظر نمی‌گذارند. درواقع اصولا الآن با صبر کردن حال نمی‌کنیم!

تا اینجا ما یاد گرفتیم چگونه برای تمام داشته‌هایمان از خداوند سپاسگزاری کنیم، از وجودشان لذت ببریم و آنها را گرامی بداریم. در قسمت پایانی یاد می‌گیریم چگونه با استفاده از سپاسگزاری کردن به چیزهایی که خیلی دوستشان داریم ولی الآن آنها را نداریم، برسیم!

مدت‌ها قبل از اینکه با سپاسگزاری آشنا شوم در این مورد زیاد فکر می‌کردم که:

1- چطور می‌شود به خواسته‌های خودم برسم؟
2- چطور می‌شود زودتر به خواسته‌های خودم برسم؟

زمان برای من اهمیت زیادی داشت و دارد. عده‌ای را می‌دیدم که در سن پیری به هر آنچه می‌خواستند رسیدند. اما من دوست داشتم هنگامی‌که جوان و شاداب هستم تحقق خواسته‌هایم را به چشم ببینم نه 50 یا 60 سال دیگر!

این سوال‌ها و چند سوال دیگر، باعث شد تا من حرکتی به خودم بدهم و به دنبال پاسخ سوال‌هایم بگردم. آن را پیدا کردم. بسیار ساده و درعین‌حال کاربردی بود.

شاید بپرسید، پاسخ سوال چه بود؟ یا حالا باید چه‌کار کرد؟

بیایید چند قدم به‌عقب برگردیم. ما یاد گرفتیم برای رسیدن به چیزهایی که می‌خواهیم باید با جهان هستی هم‌جهت شویم. یاد گرفتیم که باید فرکانس خودمان را با فرکانس آن چیزی که می‌خواهیم، یکی کنیم. در کتاب‌ها و مقاله‌های مختلف خواندیم که باید چیز موردعلاقه خودمان را تصور کنیم.

یکی از راه‌های آسان و بسیار تاثیر گذار برای این کار، سپاسگزاری است. شاید بگویید سپاسگزاری چه ارتباطی به تخیل دارد؟در واقع همه‌چیز به تخیل مربوط است.

انیشتین می‌گوید:

تخیل همه‌چیز است تخیل پیش‌درآمدی از جاذبه‌های آینده زندگی است.

 

» غوطه‌‌ور در تخیل

ما در تخیلاتمان غوطه‌ور هستیم. از صبح که چشم خودمان را باز می‌کنیم تخیل کردنمان هم آغاز می‌شود. حتی برداشتن هر قدم خود را قبلا تصور کرده‌ایم. درواقع این سیستمی خودکار است که با خواستن ما برای انجام کاری یا رسیدن به چیزی، آغاز می‌شود. مثلا من در حال نوشتن یک مقاله، ناگهان دلم می‌خواهد یک نوشیدنی گرم بخورم. قبل از آنکه خودم متوجه شوم، در تخیلم گرمای آن استکان، عطر آن نوشیدنی گرم و حس خوب نوشیدنش را تخیل کرده‌ام. برای تجربه فیزیکی این تخیل، ذهنم به جسمم دستور حرکت می‌دهد و من شتابان به سمت آشپزخانه می‌روم!

این اتفاق در مورد تمام چیزهایی که ما قادر به تصورشان هستیم، می‌افتد.

در یک اقدام آزمایشی من این کار را برای خریدن یک گوشی جدید انجام دادم. آن زمان، من از یک مدل گوشی که به‌تازگی وارد بازار شده بود خیلی ‌خیلی خوشم می‌آمد و دوست داشتم آن را داشته باشم. ولی یک ریال هم پول نداشتم! با خودم گفتم پول ندارم اما تخیل که دارم!

در اینترنت می‌گشتم و عکس‌های مختلف آن گوشی را ذخیره می‌کردم. نظر خریداران آن گوشی را می‌خواندم، مشخصاتش را زیرورو می‌کردم حتی یک ویدیوی معرفی از آن پیدا کردم و باجان و دل، آن را تماشا می‌کردم. درعین‌حال به خاطر داشتن آن گوشی سپاسگزاری می‌کردم! خیلی اوضاع جالبی شده بود. کم‌کم این حس به من دست داد که گویی واقعا آن گوشی را خریده‌ام. روزهای امتحان دانشگاه نزدیک شده بود و من کلا این قضیه را فراموش کردم. پدرم به خاطر شغلی که داشت زیاد به ماموریت می‌رفت. بعد از امتحان‌ها، از محل کارش به خانه زنگ زد و سراغ من را گرفت. گوشی را گرفتم و بعد از احوال‌پرسی، پدرم گفت: ریحانه جان می‌خواهم برایت یک گوشی بخرم، از بین این سه مدلی که می‌گویم یکی را انتخاب کن تا برایت بفرستم! دیگر لازم نیست برایتان بگویم که گوشی موردعلاقه من هم یکی از آن سه مدل بود! ازآنجایی‌که نمی‌خواستم پدرم خرج زیادی بکند از بین آن سه مدل، ارزان‌ترینش را انتخاب کردم و به او گفتم.

بعد از یک هفته پدرم گوشی را فرستاد. جعبه کادو را باز کردم. همان گوشی موردعلاقه‌ام بود! در کنار جعبه گوشی، یادداشتی از پدرم پیدا کردم که نوشته بود: ریحانه جان من می‌خواستم از دوستم که به‌تازگی گوشی وارد کرده است برایت هدیه‌ای بخرم. ببخشید باباجان ولی قبل از آنکه من اقدامی کنم، یک نفر تمام گوشی‌های دوستم را یکجا خرید! فقط این یکی باقی‌مانده بود که آن را خریدم و برای تو فرستادم.
من آن موقع فهمیدم که چیزهای باقی‌مانده هم، عجب چیزهای خوبی هستند!

درواقع این اتفاق افتاد:

 • من چیزی را با تمام وجودم خواستم.
 • به خاطرش سپاسگزاری کردم.
 • فرکانس شادی داشتن آن چیز را به جهان مخابره کردم.
 • جهان هستی آن فرکانس را گرفت و به‌صورت فیزیکی به من بازگرداند.

شاید برخی بگویند این گول زدن خودمان است! چرا وقتی چیزی را نداریم به خاطرش سپاسگزاری کنیم؟ من می‌گویم این هوشمندانه‌ترین نوع خواستن چیزی است!

شاید بپرسید : سپاسگزاری به خاطر چیزی که الآن نداریم، چگونه روی جهان هستی تاثیر می‌گذارد؟

با یک مثال این موضوع را برایتان روشن‌تر می‌کنم. تصور کنید شما یک پیکان نارنجی دارید! اما درواقع عاشق جت هستید!

سپاسگزاری برای پیکان نارنجی ما مثل سوخت جت عمل می‌کند!
مسلما نمی‌شود سوخت جت را داخل باک پیکان ریخت. این را هر آدم عاقلی قبول دارد. اما ازآنجاکه از عاقل بودن در این دنیا چیزی عایدمان نمی‌شود تصمیم گرفتیم که لج کنیم و دیوانه باشیم! ما یک عالمه سوخت جت خریدیم. جهان هستی یک نگاه به ما می‌کند بعد یک نگاه به پیکان نارنجی می‌کند و پرواضح است که آن‌همه بشکه سوخت جت هم نیازی به دیده شدن ندارند! بنابراین جهان هستی تصمیمی می‌گیرد. از نگاه به ما متوجه می‌شود که مرغ ما یک پا بیشتر ندارد. پس تنها کاری که انجام می‌دهد عوض کردن مرکبمان است. چون به او ثابت‌شده که این بشر کوتاه‌بیا نیست!

با روش سپاسگزاری، لازم نیست کار سختی انجام دهیم فقط باید برای خودمان در زمان حال از زبان خودمان در آینده، خاطره بنویسیم.

لازم نیست آینده دور باشد. یک ساعت بعد هم آینده محسوب می‌شود. پیچیده شد؟ در عمل بسیار ساده است. اجازه بدهید مثالی برایتان بزنم:

خدایا بسیار سپاسگزارم که امروز برای من پر از اتفاق‌های هیجان‌انگیز بود.
خدایا بسیار سپاسگزارم که فروش این ماه مغازه‌ام دو برابر ماه قبل شد.
خدایا بسیار سپاسگزارم که نتیجه تمام آزمایش‌ها نشان می‌داد من دوباره سالم و سلامتم.
خدایا بسیار سپاسگزارم که گوشی موردعلاقه‌ام را خریدم. واقعا ازآنچه که فکرش را می‌کردم بهتر بود.
خدایا بسیار سپاسگزارم که از کار من بسیار راضی بودند و از من خواستند در یک پروژه بزرگ‌تر با آنها همکاری کنم.
خدایا بسیار سپاسگزارم که سرمایه‌گذاری روی سهام فلان شرکت برایم بسیار سودآور بود.
خدایا بسیار سپاسگزارم که دختر یا پسر رویاهایم را دیدم. او همان فردی بود که همیشه آرزوی بودن در کنارش را داشتم.

حتی می‌توانید آینده را با آن ترکیب کنید. مثلا این‌گونه بنویسید:

خدایا بسیار سپاسگزارم که موقعیت‌های شغلی زیادی به سمت من می‌آیند و بعد از مدت‌ها شغل خوبی به‌دست می‌آورم.
خدایا بسیار سپاسگزارم که پولی پیش‌بینی‌نشده به‌دستم می‌رسد. این پول دقیقا همان مقداری است که لازم داشتم.
خدایا بسیار سپاسگزارم که در کنکور رتبه عالی می‌گیرم و به همان دانشگاه موردعلاقه‌ام می‌روم.

» شگفتی عدد ۳

عدد 3 در ریاضی، عدد جادو محسوب می‌شود. تاثیر شگفت‌انگیزی دارد. به‌ هر صورتی که باشد چه پنهان در حجم‌ها مثل هرم و چه آشکار در وقایع، مثل مراحل آفرینش انسان، تاثیر خود را نمایان می‌کند. محققان ثابت کردند که اگر مواد غذایی را زیر یک هرم بگذاریم ماندگاری زیادی پیدا می‌کنند یا از قدیم در مورد رویدادهای زندگی به ما می‌گفتند « تا سه نشه بازی نشه.» اگر بعد از هر مورد سپاسگزاری، سه بار بگویید: «خدایا سپاسگزارم» نیرویی ماورایی به فرکانس خواستن خود اضافه کرده‌اید. این حقیقتی است که بر مردم قرن‌های پیشین، ثابت‌شده است و در این قرن هم بر کسانی که آن را به‌کار می‌بندند آشکار می‌شود.

شاید این مقاله تمام شود اما در حقیقت پایانی برای سپاسگزاری وجود ندارد. این دستورالعملی جادویی و شگفت‌انگیز است که وقتی به‌کار گرفته می‌شود جهان ما را دگرگون می‌کند.

بین حرف زدن و انجام دادن، فاصله‌ای از زمین تا آسمان وجود دارد. کسانی که این فاصله را طی می‌کنند همان شگفتی آفرینان این جهان هستند. انسان‌هایی درست مثل شما.


قسمت ششم

28 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. زهرا می گوید

  سلام خانم بهاری امشب در تلاش بودم تا یه راهی پیدا کنم مشکلات زندگیمو حل منم .درمورد شکرگزاری یه چیزایی شنیده بودم کلی گوگل بالا پایین کردم تامقاله شما واقعا به دلم نشست خیلی خوشحالم انرژی گرفتم امید وارم همه به آرزوهای دلشون برسم منم برسم

 2. زارعی می گوید

  با درود و سلام من مدتی چند ماه کتاب معجزه راندابرن (نویسنده استرالیایی) بدستم رسیدن بسیار بسیار از خواندن ان لذت و جهت زندگیم به حقیقت عوض شد به زبان ساده شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر نعمت از کفت بیرون کند .. و این آیین و روش خدایا سپاسگذارم برای …. و … به زبان مادری و نه به زبان دیگر به هر زبان یا ملیتی خدایا سپاسگذارم و این همان فطرت خداجویی و برگشت به همان فطرت ایین راستی و شکر گذاریست و نه ادرس های غلط که ما حاصل را در چندین دهه دیدیم و چه بسیار شیوا سخن گفت آیه چهارم 4 سوره ابراهیم : وَمَا أَرْسَلْنَا مِنْ رَسُولٍ إِلَّا بِلِسَانِ قَوْمِهِ لِيُبَيِّنَ لَهُمْ ۖ فَيُضِلُّ اللَّهُ مَنْ يَشَاءُ وَيَهْدِي مَنْ يَشَاءُ ۚ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ….و ما هیچ رسولی در میان قومی نفرستادیم مگر به زبان آن قوم تا بر آنها (معارف و احکام الهی را) بیان کند، آن‌گاه خدا هر که را خواهد به ضلالت وا می‌گذارد و هر که را خواهد به مقام هدایت می‌رساند و او خدای مقتدر داناست…. و نفرستادیم رسولی در میان قومی مگر به زبان همان قوم (عرب) آیه از این روشن تراهل ایمان …پس به زبان همان مادری خویش لحظه لحظه سپاسگذار خدا باشیم که همان عبادت خداست که نعمت و زندگی را برایمان اسان و نعمت را فزونی دهد این همان قانون جذب است ..

 3. رسول احمدي می گوید

  سلام سركار خانم بهاري
  فقط ميتونم بگم ،، يه دونه اي ،،. ممنون

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست گرامی
   بسیار سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   سرسبز و شاد باشید^^

 4. جعفر می گوید

  سلام . خانم بهاری عزیز بسیار سپاسگذارم از زحمتی که برای مقاله کشیدین . احساس میکنم جامعه تشنه ما به وجود اشخاص با سوادی مثل شما نیازمنده . دعا میکنم درراهی که پیش گرفتین هر روز موفق و موفق تر بشین و پیشرفت کنین . با موفق تر شدن و ثروتمند تر شدن بقیه چیزی از ثروت و موفقیت شما کم میشه . به شخصه باید اقرار کنم که در حال حاضر به این مقالات و مطالب بشدت نیاز دارم و امیدوارم و مطمئنم که به کارم میاد و حتما کمکم میکنن . خدیا از تو سپاسگذارم که نعمت چنین اشخاص با سواد و متفکری را در جامعه به ما ارزانی داشته ای و همینطور نعمت برق و تلفن و اینترنت و … که دست کم خود من بتونم از همه اینا کمک بگیرم برای بهبود زندگیم .خدایا بابت همه چیز سپاسگذارم . سپاسگذارم . سپاسگذارم

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز، آقای جعفر
   بسیار سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   از نظر لطف و دعای خیری که نسبت برای من داشتید بسیار سپاسگزارم. واقعا خوشحال شدم که مقاله‌های من
   برای شما کاربردی بوده. امیدوارم روز به روز شادی، خوشبختی، ثروت و سلامتی روزافزونی رو در کنار عزیزانتون احساس
   کنید.
   شاد و پیروز و سرسبز باشید^^

 5. فاطمه می گوید

  فاطمه
  سلام واقعا عالی بو د خدا شما رو حفظ بکنه
  یه سوال هر روز اون تمرین نوشتن ده نعمت کافی هست یا باید بقیه تمرین ها رو هم انجام بدم
  میشه راه حلی برای ثروت هم مثل شکر گزاری بفرمائید

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز، فاطمه جان
   سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   اون ده نعمت رو هر روز بنویس و به اضافه اون، قسمت‌هایی که می‌خوای توی زندگی پیشرفت بکنه رو هم بنویس
   من سپاسگزاریم رو به چند قسمت تقسیم کردم:
   بخش اول: سپاسگزاری ذهنی ( از لحظه‌ای که صبح چشمام رو باز می‌کنم به خاطر زنده بودن، سلامتی، وجود خانواده‌ام و.. سپاسگزاری می‌کنم)
   بخش دوم: نوشتن همون ده نعمت
   بخش سوم: از بابت داشتن چیزهای شگفت‌انگیزی که در آینده خواهم داشت سپاسگزاری می‌کنم. مثلا می‌نویسم: خدیا بسیار سپاسگزارم که اون مقدار پول تا 3 ماه دیگه به حسابم واریز میشه و من باهاش فلان کار رو می‌کنم.
   امیدوارم پاسخت رو اون طور که می‌خواستی داده باشم.
   باز هم اگر سوالی بود من هستم.
   شاد و پیروز و سرسبز باشی^^

 6. وحید می گوید

  درود و خدا قوت
  سپاسگزاری معجزه می کند. سپاسگزاری نزدیکترین و قویترین فرکانس به خداوند است.
  فقط با مطالعه این 7سری مقاله مفید و مؤثر احساس مثبت ایجاد شد. اگر به طور منظم و مداوم تا همیشه به درستی استفاده شود، چه معجزه هایی فراتر از معجزه رخ خواهند داد!!!!

  از خداوند و شما بنده ی خوبش بسیار بسیار بسیار سپاسگزارم.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   من هم از شما انسان مثبت و پر از انرژی بسیار بسیار بسیار سپاسگزارم^^
   شاد و پیروز و سرسبز باشید^^

 7. فاطمه می گوید

  واقعا سپاسگزارم، سپاسگذارم، سپاسگزارم از مقاله عالیتان

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیزم فاطمه خانم گل
   من هم از شما بسیار سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   شاد و پیروز و سرسبز باشید^^

 8. ف ع می گوید

  خدایا سپاسگزارم، سپاسگزارم، سپاسگزارم.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز
   بسیار سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   شاد و پیروز و سرسبز باشید^^

 9. hamid daneshmand می گوید

  سلام به راستی که یکی از بهترین مقالاتی بود که تو این مدت از عضویتم تو پروژه سوخت جت خوندم.من فکر کنم اگر ما فقط و فقط همین یه دستورالعمل سپاسگزاری از جهان هستی را انجام دهیم به جرات میتونم بگم صدر در صد نه صدو بیست درصد همه مشکلاتمون حل میشه.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز
   بسیار از شما سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید.
   در حال حاضر، محوریت زندگیم روی همین یک کلمه میگرده: (سپاسگزارم). واقعا اگر با قلب و وجودمون سپاسگزاری کنیم همه‌چیز، همه‌چیز! عالی و شگفت‌انگیز میشه.
   من به این حقیقت ایمان آوردم.
   دوست عزیزم شاد و پیروز و سرسبز باشید^^

 10. مهدي می گوید

  عالي بود. خدا را شاكرم كه توفيق مطالعه اين مقاله را به من داد. سپاسگزارم، سپاسگزارم،‌ سپاسگزارم.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز و گرامی
   بسیار سپاسگزارم که زمان گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید.
   امیدوارم همیشه شادو پیروز و سرسبز باشید^^

 11. ABBAS ALIZADEH می گوید

  بسیار عالی ممنون وسپاسگزار

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   سپاسگزارم
   شاد و پیروز و سرسبز باشید^^

 12. داود می گوید

  بسیار عالی بود ممنون از مقاله خوبتون

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز
   بسیار از شما سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   شاد و پیروز و سرسبز باشید^^

 13. علی می گوید

  عالی بود!

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزارم که زمان گذاشتید و مطالعه کردید.
   شاد و پیروز و سرسبز باشید^^

 14. maryam.ba می گوید

  ممنون دوست عزیز
  سپاسگزارم ، سپاسگزارم ، سپاسگزارم

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست گرامی و عزیز
   سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید.
   شاد و پیروز و سرسبز و سلامت باشید^^

   1. ساسان می گوید

    سلام دوست عزیز سپاسگزارم هم از شما که واقعا با مقاله هاتون شگفت زده ام کردید و هم از پروژه سوخت جت که بینشمو دگرگون کرد.سپاسگزارم سپاسگزارم سپاسگزارم…

    1. ریحانه بهاری می گوید

     سلام دوست عزیز و گرامی
     منم از شما سپاسگزارم که زمان گذاشتید و مطالعه کردید.
     شاد و پیروز و سرسبز باشید^^

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**