رابطه‌ی سپاسگزاری و خلق ثروت، مستقیم یا معکوس ؟ – قسمت اول

آیا فکر می‌کنید که انسان سپاسگزاری هستید؟
خیلی‌ها همین فکر را می‌کنند… اما همین خیلی‌ها یک نکته‌ی خیلی مهم را از قلم انداختند و آن نکته این است که اگر سپاسگزاری شما تاثیری روی زندگی روزمره‌ی شما نداشته باشد، پس سپاسگزاری شما واقعا سپاسگزاری محسوب نمی‌شود !

اگر دروازده‌ی ثروت و آرامش سپاس‌گذاری است، پس با این اوصاف چرا عده‌ی زیادی از انسان‌ها با اینکه ادعا می‌کنند انسان‌های سپاسگزاری در زندگی‌شان هستند، مدام دچار دردسرهای مالی، آشفتگی و فقر می‌شوند؟

چه چیزی این وسط دارد کار را خراب می‌کند؟
اگر مقاله‌ی «قدرت باورنکردنی تلقین» را مطالعه کرده باشید، در آنجا گفته شد که تلقین‌هایی که انسان به خودش می‌کند باید واضح، روشن و مشخص باشد.

مثلا نمی‌شود گفت «من در همه‌چیز توانا هستم»
چون همه‌چیز یک کلمه‌ی مبهم است و ضمیر ناخودآگاه ما فقط به دستورات واضح و روشن جواب می‌دهد. اگر کمی دقت کنیم ما این دستورات واضح و روشن را در مورد افعال و جمله‌های منفی خیلی عالی به کار می‌بریم… مثلا می‌گوییم من امروز اصلا حالم خوب نیست و فلان جا و فلان جای بدنم دچار فلان درد و عارضه شده و خلاصه با چنان دقت و ظرافتی از این دردها صحبت می‌کنیم که همه می‌توانند آن را تصور کنند !

همین مورد شامل روش‌های غلط ما در سپاسگزاری هم می‌شود؛
راندا برن  در کتاب «معجزه‌ی سپاسگزاری» یک روش عالی برای سپاسگزاری پیشنهاد می‌دهد، خود من تا قبل از خواندن این کتاب پرچم دار بلوف زدن در مورد سپاسگزاری بودم…

اسحق سعیدی؛ روانکاو و متخصص NLP

اما همیشه یک سوال ذهن من را به خودش درگیر می‌کرد و آن سوال این بود که چرا اکثر کسانی که ادعا می‌کنند همیشه سپاسگزار و ممنون خداوند هستند، دچار مشکلات به خصوص مالی و روحی می شوند؟ آیا انسان باید همیشه در تنگنا و فقر باشد تا سختی‌های زندگی را تحمل کند و بعد با رفتن به بهشت همه چیز جبران شود؟

سوال من در این مورد با خواندن چند کتاب و راهنمایی چند استاد به پاسخ درخوری رسید.
یکی از اساتیدی که در این مورد بسیار راه گشا بودند، استاد اسحاق سعیدی، متخصص NLP بودند (اگر میخواهید بدانید NLP چیست، این مقاله را بخوانید) و یکی از کتاب‌های فوق العاده کتاب معجزه‌ی سپاسگزاری از راندا برن.

استاد سعیدی در یکی از درس‌های مقدماتی NLP می‌گوید :

انسان برای این آفریده نشده که همیشه در رنج و سختی و بدبختی باشد؛
بلکه خداوند انسان را اشرف مخلوقات خلق کرده و برای همین
باید سرآمد و سرسبد سایر مخلوقات باشد
و برخورداری از ثروت یکی از این موهبت ها است.

قسمت بعدی سوال من با کتاب معجزه‌ی سپاسگزاری پاسخ داده شد…

خانم راندا برن روشی خاص را برای سپاسگزاری از خداوند در کتابش عنوان می‌کند که این روش چند مرحله‌ای است با نوشتن روزانه‌ی 10 مورد از چیزهایی که الآن در زندگی خودمان داریم و به خاطرش سپاسگزاریم شروع می‌شود.

اولین روزی که شروع به نوشتن  این ده مورد کردم را خیلی قشنگ به یاد دارم؛ من فقط 4 مورد از آن ده مورد را توانستم پر کنم! خیلی عجیب بود، برای منی که همیشه فکر می‌کردم آدم سپاسگزاری هستم شمردن ده مورد از چیزهایی که تا این سِن شامل من شده و من آن‌ها را در زندگیم داشتم این‌قدر سخت بود.

با مطالعه‌ی ادامه‌ی کتاب یاد گرفتم نگاه خودم را به چیزهایی که دارم عوض کنم. من قبل از شروع این کار گویی داشتم از درون یک رخنه به زندگیم نگاه می‌کردم و در حقیقت ادای آدم‌‌های سپاسگزار را درمی‌آوردم و در اعماق قلبم از خدا گله و شکایت داشتم.

مثلا می‌گفتم این چه وضعی است؟ من این همه درس خواندم چرا مستقیم من را جایی استخدام نکردند! یا چرا زندگی این‌قدر بیخود است و این همه مردم از زندگی‌شان ناراضی هستند؟

اما حقیقت در جایی 180 درجه برعکس این قضیه داشت به غرولندهای من پوزخند می‌زد !

مشکل، این دنیا، رشته‌ی تحصیلی من، زیرساخت‌های جامعه و… نبود ! البته من نمی‌گویم همه چیز عالی است اما به آن بدی که من می‌گفتم نبود. مشکل روزنه‌ای بود که سعی می‌کردم از تنگنای آن وسعت یک اقیانوس بیکران را درک کنم.

خوب مسلماٌ امکان پذیر نبود.

من یاد گرفتم به جای خم شدن به سمت آن روزنه، بایستم و با هر دو چشمم وسعت رحمت و نعمت خداوند را نگاه کنم و این واقعا شگفت‌انگیز بود.

روز‌به‌روز من نعمت‌های بیشتری را در زندگی خودم پیدا می‌کردم که به خاطرش بسیار سپاسگزار بودم و کم‌کم آن 10 مورد سپاسگزاری برای تمام چیزهایی که من آن روز به خاطرشان واقعا سپاسگزار بودم، دیگر کافی نبودند.

اما فقط این نبود؛ من تاثیر این سپاسگزاری را در شگفت انگیز شدن وضعیت مالی خودم و حتی خانواده‌ام دیدم. حال من خیلی خیلی خیلی بهتر شده بود. از اعماق وجودم احساس شادی و رضایت می‌کردم در عین‌حال رو به جلو قدم می‌گذاشتم.

شما هم مثل من این کار را شروع کنید.
اگر باور ندارید که این راه ساده، عملی است خوب، آن را به صورت امتحانی فقط یک هفته ادامه بدهید.

» تمرین روز اول

برگه ای کاغذ بردارید یا پشت سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ خود بنشینید و شروع کنید به نوشتن ده مورد از چیزهایی که به ‌خاطر آن‌ها از خداوند سپاسگزار هستید و در پایان جمله‌ی خود دلیل سپاسگزاری خود از این نعمت را بنویسید.

مثلا بنویسید:

 1. خدایا بسیار سپاسگزارم که می‌توانم ببینم چون داشتن حس بینایی به من این امکان را می‌دهد که علاوه بر دیدن زیبایی های دنیا، کارهای مورد علاقه‌ام را بدون کمک دیگران انجام دهم.

بعد از نوشتن این ده مورد، نوشته‌های خود را دوباره بخوانید و بعد از پایان هر جمله 3 بار بگویید، خدایا سپاسگزارم، خدایا سپاسگزارم، خدایا سپاسگزارم.

این تمرین را باید هر روز انجام دهید.

با این کار، شما نیروهای خفته‌ی وجودتان را بیدار می‌کنید. نیروهایی که به خاطر نارضایتی بیش از اندازه‌ی شما از وضع موجود، هر روز کمرنگ و کمرنگ‌تر شده بودند.

در عین حال با شروع روز به خودتان قول بدهید که در هیچ زمینه‌ای شکایت و غرولند نکنید. می‌دانم خیلی سخت به نظر می‌رسد اما وقتی من توانستم، شما هم می‌توانید!

من شما را نمی‌شناسم و حتی شما را نمی‌بینیم؛ اما می‌توانم بدون دیدن و شناخت شما ده مورد از نعمت‌هایی که در حال حاضر شامل حال شما می‌شود را نام ببرم.

 • شما زنده هستید.
 • شما می‌توانید ببینید و با حس بینایی خود این مقاله را مطالعه کنید.
 • مغز شما به درستی کار میکند برای همین درک می‌کنید که این مطالب نوشته هستند.
 • شما سواد خواندن و نوشتن دارید.
 • شما در جایی هستید که برق دارید!
 • شما یک سیستم دارید که به اینترنت متصل می‌شود.
 • شما این‌قدر پول داشتید که بتوانید این سیستم را خریداری کنید.
 • شما در جایی هستید که اینترنت دارید.
 • شما این‌قدر پول داشتید که این حجم از اینترنت را خریداری کنید.
 • شما این انگیزه دارید که زندگی خود را تغییر دهید برای همین وارد سایت سوخت جت شده‌اید یا به این سایت هدایت شده‌اید!

شاید عده‌ای از شما به شمردن این نعمت‌ها بخندید و بگویید این‌ها چیز‌های اساسی و حقی مسلم هستند. اما، چه کسی گفته که بقیه مجبورند این حق مسلم را به شما بدهند؟ اگر روزی این توانایی را خودتان دیدید که به خاطر تمام چیزهایی که در اطرافتان دارید سپاسگزار باشید، آنگاه جهان هستی هم موتور بخشش را به سمت شما که پر از قدردانی و سپاسگزاری شده‌اید روشن می‌کند.

خب، قسمت اول رابطه سپاسگزاری و خلق ثروت با معرفی یک تمرین و فواید سپاسگزاری تمام شد؛

آیا مایلید این سلسله مقالات را ادامه دهیم؟
نظرتان را زیر همین مقاله برای من بنویسید


108 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. علیرضارعدی می گوید

  با سلام.من معجزه سپاسگذاری را قبول دارم چون خودم از اون نتیجه گرفتم وقتیکه کتاب خانم راندابرن را خوندم(ازبابت آشنایی با این کتاب خدارا شاکرم و بسیار سپاسگذارم از خدا که این کتاب مسیر زندگی من عوض کرد.)شروع کردم به انجام دادن تمرینها البته یکبار کامل کتاب رو خوندم بعداز اتمام کتاب شروع کردم به انجام دادن تمرینها.اینکار اونقدر سطح انرژی و احساس من رو بالا برد که الان خیلی راحت به هر چیزی که میخواهم با انجام تمرین آن مورد خاص به آن میرسم.

 2. مجید می گوید

  سلام به همه آنان که خودشان را دوست دارند،به خودشان احترام می گذارند وبا خود مهربانند. نهال وجود مانند هر گوهر ارزشمندی محتاج توجه،پاسداشت و مراقبت است . انسانی که قدر خود را فراموش کند قدر هیچ کس را نمی داند . او حتی خدا را هم از یاد می برد .حق عقل و وحی را هم ضایع می کند و ارزش ها و کرامت را بی مهابا زیر پا می گذارد. ریشه تمامی پیشرفت ها مراقبه است . که تمام توصیه های بزرگان رو به سوی او دارد . آسمان تان ، زمینتان ، ضمیرتان به مدد نگاه زیبا نگران پر از ستاره ، شکوفه و شکوفایی باد.

 3. M می گوید

  سلام یه سوال داشتم
  مثلا من الان یه شرایطی دارم که میخوام با سپاسگزاری تغیرش بدم،
  بعد الان واقعیت های اون شرایطو ببینم و بخاطر اونا سپاسگزار باشم و حس خوبی داشته باشم
  یا بخاطر چیزی سپاسگزار باشم که اگه اون شرایط تغیر کنه بوجود میاد؟و به عبارتی به چیزی اعتنا و توجه کنم که میخوام؟
  نمیدونم تونستم منظورمو برسونم یا نع،اما اگه کمکم کنید متشکر میشم

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزاری رو در سه مرحله انجام بدین. من خودم همین کار رو میکنم. در یک برگه یا صفحه ورد یا هر جای دیگه که خواستین، شروع کنین به نوشتن حدود 10 تا
   چیز که بابتشون سپاسگزار هستید. اما این 10 تا رو به 3 قسمت تقسیم کنین.
   قسمت اول: به خاطر چیزهایی که در گذشته داشتید سپاسگزاری کنید
   قسمت دوم: به خاطر چیزهایی که الان دارید (همون واقعیت‌ها که گفتید) سپاسگزاری کنید.
   قسمت سوم: به خاطر چیزهایی که در آینده نزدیک اونها رو به دست میارید سپاسگزاری کنید.
   باید در سه جهت عمل کنید. خیلی زود، همه چیز تغییر میکنه. این روش قرن ها است که امتحان خودش رو پس داده. فقط یک رمز داره و اون هم
   اینه که باید این کار (سپاسگزاری) رو با تمام قلبتون انجام بدین. الکی سپاسگزار نباشید. واقعا به خاطر اون چیزی که مینویسید احساس سپاسگزاری داشته باشید.
   باز هم اگر سوالی داشتید حتما بپرسید. آدرس اینستای من هم در سایت موجوده
   سرسبز باشید^^

 4. بابک می گوید

  خیلی کلیشه ای و روایی بود واقعیت با رویا فرق داره
  من از بچگی خیلی سپاسگزار و قانع بودم در عین حال خیلی هم سختکوش بودم اما جز غربت و تنهایی و جون کندن برای لقمه ای نون در شهرستان بی امکانات علیرغم تحصیلات بالا چیزی نصیبم نشد
  متاسفانه در مملکت ما پول وپارتی و پررویی حرف اول واخر رو میزنه مخصوصا پررویی!
  نعمت روی زمین قسمت پررویان است………….میخورد خون جگر انکه حیایی دارد

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز، آقای بابک
   سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید. ممنون که دیدگاهتون رو برام نوشتین، این کار
   برای من بسیار با ارزشه… اما نظرم در مورد دیدگاه شما 360 درجه فرق میکنه.
   قانع بودن ربطی به سپاسگزاری نداری، در واقع در مقابلش قرار داره، سختکوشی خصلت خیلی خوبیه به شرط اینکه
   فکر نکنین باید برای به دست آوردن هر چیزی باید تا حد مرگ تلاش کنین…این تفکر اشتباهه و درهای پیشرفت رو به روی شما میبنده.
   من هم در یک شهرستان بی امکانات بزرگ شدم، موفقیت فقط برای پایتخت نشین ها نیست دوست عزیزم…پول و پارتی وقتی سد راه شما میشه که اونو به سمت خودتون جذب کنین. وقتی باور داشته باشین که اگر برای هر کسی امکان نداشته باشه برای من حتما امکان داره، کسانی به کمک شما میان که حتی در فکرتون هم نمیتونستین تصورشون کنین… باور کنید که میشه..سخت کوشی تون رو در جهت درستی به کار بندازید…وقتی من تونستم شما هم میتونید…راه همیشه بازه…فقط باید درست نگاه کنیم.
   امیدوارم از در مهربانی نظر من رو مطالعه کنین…باز هم ممنونم که برام کامنت گذاشتین.
   سرسبز باشید^^

 5. hossein می گوید

  عالیه. من که از این مقاله خوشم اومد و موافقم که ادامه بدین به نوشتن

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سپاسگزارم^^

  2. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست گرامی
   سپاسگزارم^^

 6. رضا می گوید

  سلام ینده 100 در صد به تاثیر شکرگزاری ایمان دارم…یادم نمیره که یه روز سوار موتور تو خیابون داشتم رانندگی میکردم یهو ذهنم رفت سمت دخترم که اونموقع یه سالش بود کار درستی هم نداشتم البته از نظر اجتماعی والا درآمد هر روزم برابر 2 روز یه کارگر ساختمونی بود داشتم میگفتم که دخترم اومد جلو چشمم یه لبخندی زدم و گفتم خدایا بابت زن و بچه ی سالم و خوبی که به من دادی شکرت (همین الان هم سپاسگذاری کردم ههه) شاید باورتون نشه 24 ساعت نگذشت که زندگیم زیر و رو شد…یه شغل دولتی واسم فراهم شد+شغل قبلیم..جرقه خرید ماشین زذه شد و …به نظرم بیشترین قدرت کاینات در سپاسگذاریه

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   واقعا سپاسگزاری کردن، زندگی آدم رو متحول می‌کنه و این تفاوت رو کسانی متوجه می‌شوند که سپاسگزاری رو انجام بدن.
   از صمیم قلبم برای شما و خانواده گرانقدرتون آرزوی شادی، سعادت و روزهای پر از برکت می‌کنم.
   سرسبز باشید^^

 7. مهناز می گوید

  سلام.از مطالب بسیار تاثیرگذار و انرژی بخشتون ممنونم. امیدوارم انرژی حاصل از آموزش و ترویج نیکی، به زندگی خودتون بازگرده.
  به شخصه بهم ثابت شده که تلاش برای کنترل ذهن به سمت مثبت اندیشی و شکرگزاری ، انسان رو به تمام خواسته های خوبش میرسونه. ما هر لحظه با افکارمون و گفتارمون و اعمالمون در حال تاثیرگذاری بر جهانیم و این وظیفه هر کسی است که به این بیندیشه که آیا امروز به نیکی های جهان افزودم یا از آن کاستم؟
  شاد و پرانرژی باشید.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز، مهناز خانم گل
   سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   بله البته. با شما کاملا موافقم^^
   سرسبز باشید^^

 8. ali falakiyan می گوید

  عالي عالي عالييييي

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   سرسبز باشید^^

 9. شهاب حزباوی می گوید

  سلام .امیدوارم خوشبخت و خوشحال باشید.
  این مقاله خیلی عالی هستش.امیدوارم افراد زیادی آن را مطالعه ککند و از قدرت شکرگزاری آگاه شوند.
  ترس و عصبانیت دو احساسی هستند که اکثر مردم از آن رنج میبرند،تمرین شکرگزاری باعث میشود این دو احساس به طور کامل از بین بروند!
  زیرا امکان ندارد شما سرشار از شکر گزاری باشید و درعین حال بترسید و عصبانی باشید.(آنتونی رابینز).
  حقیر درحال نوشتن کتابی درباره شکرگزاری هستم.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز، آقای شهاب حزباوی
   سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   از نظر پر از انرژی‌تون سپاسگزارم.
   چقدر عالی که در حال نوشتن کتابی در این زمینه هستید. حتما بعد از انتشار اطلاع بدید تا
   یک نسخه از اون رو تهیه کنم.
   پاینده، شاد و بزرگ باشید^^

 10. زهرا می گوید

  سلام
  مقاله تون واقعا عالی بود البته قبلا هم همچین متنی راجع ب سپاسگزاری خونده بودم ولی مطالب شما کاملا واضح و پرانرژی بود
  من ی سوالی داشتم چن وقتی من این تمرینو انجام میدادم و واقعا حس و حالم خوب شده بود صبحا با انرژی تمام از جام بلند میشدم ولی تو ی سایتی دنبال یسری جملات تاکیدی بودم ک چشمم ب ی نظری خورد ک گفته بودن پول در اوردن و ثروت برا من بعیده و من نمیتونم پولدار بشم ازون موقع ک خوندم تا الان هی تو ذهنم این کلمه میاد و مرور میشه خعلی سعی میکنم پاکش کنم از ذهنم و سپاسگزاری کنم بابت داشتهام ولی نمیشه میش شما ی راه حلی بگین…ممنون

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز، زهرا جان
   سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردین.
   بعضی وقت‎ها علت اینکه یک عبارت ما رو حسابی درگیر خودش می‌کنه و احساس ناخوشایندی رو برامون سوغاتی میاره، اینه که
   ما ناخواسته می‌خوایم از اون احساس فرار کنیم. جالب اینجا است که اون احساس هم میدونه که ما می‌خوایم از دستش
   فرار کنیم و برای همین بیشتر جا خشک می‌کنه. یکی از راه‌های علمی برای خلاص شدن از دست احساس‌های ناخوشایند اینه که
   به جای فرار کردن، با اون احساس رو به رو بشیم. برای شروع، می‌تونی اون احساس رو یک آدم تصور کنی. بعد توی چشماش
   خیره بشی و بهش بگی، من می‌تونم تو رو از ذهنم بیرون کنم. من می‌خوام تو بری. کی میری؟ همین الان برو!
   زهرا جان، باید این سوال‌ها اینقدر بپرسی تا اون احساس هر بار کمرنگ و کمرنگ‌تر بشه. این روشی اثبات شده و کاملا علمیه. بهش اعتماد کن و برو ببینم چیکار می‌کنی^^ اگر سوالی داشتی حتما بپرس.
   شاد و پیروز و سرسبز باشی^^

 11. علی می گوید

  سلام واقعا شکرگذاری از نعمت های که داریم بسیار کمک کننده وبرای شخص من لذت بخش هست چرا که بعد از موفقیتی شکرگذاری میکنم واین نشاط دوباره ای به من میدهد گرچههرموقع هم که به مشکلی بر میخورم بازهم برای آن چیزهای که داشته ودارم بازهم شکرگذاری میکنم وسعی میکنم باصبر وفکر بیشتر ادامه بدهم وراه حلم را پیداکنم . این مقاله من را با چند داشته که خیلی هم آشکارنبود آشنا کرد متشکرم .

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست گرامی
   سپاس که مقاله رو مطالعه کردید.
   واقعا سپاسگزاری، دروازه ورود به یک زندگی شاد و راحت و پر از فراوانیه. با
   شما کاملا موافقم. دنبال راه‎حل بودن، از نشانه‌های انسان‌های موفقه.
   خوشحالم که یک آدم موفق مقاله من رو خونده.
   سپاسگزارم^^

 12. roqia می گوید

  تشکراز مطالب زیبای شما…
  میخواستم بدونم سافت فارسی کتاب give and take را را دارید؟

  1. پشتیبانی سوخت جت می گوید

   دوست عزیز از قسمت اعضای ویژه، بخش خلاصه کتاب‌ها، خلاصه این کتاب موجود هستش.

 13. مسعود یعقوبی می گوید

  با سلام و عرض ارادت واخلاص،راستش برایم بسیار شگفت انگیز وزیبا بود .خیلی سپاسگزارم ازمطالبی که باعث شور ونشاط وهیجان و توانمندیهای افرادی می شودکه خیلی ثروتهارا دارند ولی زبان بیان ونحوه ارائه آن را ندارند وشما با بیانی بسیار شیوا اینها رادر اختیار آنها میگذاریدو باعث رشد و پیشرفت نه تنها آنها بلکه جامعه می شوید.همواره بهترین را از خدای بی همتا برایتان آرزو می کنم.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز
   بسیار سپاسگزارم
   شاد و پیروز و سرسبز باشید^^

 14. ماجد می گوید

  سلام مطالب مفیدی بود خیلی ممنون از اینکه جوانان خوبی رو مثل شما رو داریم که هم به همنوعانشون امید میدن و هم خدا رو به زیبایی به دلهای خفته می کشانند از خدا سپاسگزارم امید است در سایه ایزد حق پایدار و شادکام باشید‏_‏ ماجد

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست گرامی، آقای ماجد
   از شما سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   سپاس که نظر گرانبهاتون رو برام نوشتین.
   شاد و پیروز و سرسبز باشید^^

 15. زهرا فراهانی می گوید

  سلام بسیار عالی بود. استفاده کردم

 16. kingD8M می گوید

  سلام و درود ممنونم از مقاله بسیار خوب و راه سپاس گزاری.
  شکرنعمت نعمتت افزون کند،کفر نعمت از کفت بیرون کند.
  خدارو سپاسگزارم که تو این نقطه زمانی من رو به خواندن این مقاله هدایت کرد.
  وممنون از تهیه کننده مقاله بسیار خوب. با اطمینان میگم که پاداش دادن این آگاهی و چند برابر دریافت میکنید.
  به امید رشد و موفقیت.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   شاد و پیروز و سرسبز باشید^^

 17. شهرام می گوید

  سلام ، من به خاطر فقیر زندگیم داره میپاشه یکی به من بگه چکار کنم تا ابد ممنونش میشم

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست گرامی
   من به شما به شدت پیشنهاد می‌کنم که از همین الان که دارید این پیام رو می‌خونید، یک
   قلم و کاغذ بردارید و شروع کنید به سپاسگزاری کردن. شاید الان باورتان نشه ولی از لحظه‌ای که
   شروع کنید به سپاسگزاری و شمردن نعمت‌هایی که الان و در حال حاضر دارید، درهای زیادی به روی شما
   باز می‌شه.
   یک توصیه دیگه اینکه، شروع کنید به یاد گرفتن سواد مالی. کتاب های خوبی در این زمینه منتشر شده. فقط کافیه یه سرچ توی اینترنت بکنید.
   خوندن کتاب‌های رابرت کیوساکی هم برای شروع خیلی خوبه.
   می‌تونید برای صرفه جویی در هزینه، از نسخه‌های دیجیتالی این کتاب‌ها که حدود دو یا سه هزار تومنه استفاده کنید.
   یک حرکت بزرگ در زندگی خودتون بزنید، هم جهت فکرتون رو تغییر بدید و هم دانش مالی‌تون رو زیاد کنید. شروع کنید به تغییر دادن خودتون.
   فقط شروع کنید. از همین الان.مطمئن باشید که همه چیز به نفع شما تغییر می‌کنه. فقط باورش کنید و با این باور، شروع کنید.

  2. سیده فاطمه احمدی می گوید

   سلام میتونم بپرسم ک شغلتون چیه

   1. ریحانه بهاری می گوید

    سلام دوست عزیز، خانم سیده فاطمه احمدی
    من نویسنده، تاجر جواهرات و سرمایه‌گذار هستم.

 18. شاهین مرادی می گوید

  سلام بسیار عالی. متشکرم از مطالبی که گردآوری کردید. همانطور که در متن مقاله بود ، من هم از صفحات متعدد گذشتم تا به صفحه شما رسیدم تا مطالبی را بخوانم که دقیقاً با فرکانس کنونی ام هماهنگ بود و راهنمایی خوبی را برایم در بر داشت. نشر این مطالب باعث جهت گیری اجتماعی است و روح جمعی را به آرامش خواهد رساند. انشا اله

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست گرامی
   بسیار سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   شاد و پیروز و سرسبز باشید و البته پر از زندگی^^

 19. محسن سروي می گوید

  بسيار عالي و فوق العاده لطفا ادامه دهيد

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز و گرامی
   سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید.
   شاد، پیروز، سرسبز و پر از انرژی باشید^^

 20. ف. ع می گوید

  سلام
  از نویسنده این مقاله خیلی متشکرم. برای قدردانی از زحمت شما یادآوری می کنم که خود خدا گفته است: من نزد خوش گمانی بنده ام هستم! یعنی می شود با او تعامل و مذاکره کرد!

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست گرامی
   سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   بابت جمله فوق العاده‌ای که برام نوشتید بسیار سپاسگزارم^^
   شاد و پیروز و سرسبز باشی دوست شگفت‌انگیز من.

 21. دریا می گوید

  سلام و سپاس هم از مطلب خوبی ک گذاشتین و هم اینکه پاسخگوی نظرات هم هستین ، من چند ماه پیش همراه کانالی سپاسگزاری را انجام میدادم و اوایل خیلی پرشور و با اراده این کار را انجام میدادم و در حین انجام این کار بسیار بسیار لذت میبردم ولی فقط مثل تکلیف بود برام و در حین انجام آن بود ک از ان خوشم میومد . تقریبا تمام تمرینها را با موفقیت ب پایان رساندم ولی ب نتیجه ایی ک برام قابل بازگویی باشه و از اون احساس رضایت باشه نرسیدم . تا اینکه امروز باز دوباره ب این مطلب برخورد کردم ، البته من از سپاسگزاری کردن لذت میبرم و وقتی تیتر مطلبتون رو دیدم گفتم شاید موضوع جدید باشه ولی همونی بود ک چند ماه پیش ااون رو تجربه کرده بودم .راهنمایی ام کنین منم از این موضوع نتایج بهتری بدست بیاورم . سپاس و تشکر از شما

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیزم
   سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   در مورد مطلبی که سوال کرده بودید باید بگم که سپاسگزاری کردن مثل ایجاد یک رابطه است. شما این رابطه رو با کل جهان هستی برقرار می‌کنید. تمام آدم‌های روی زمین، فرستنده‌های پر قدرت امواج هستند. وقتی شروع به سپاسگزاری می‌کنید باید چند مورد رو در نظر داشته باشید:
   مورد اول: هنگامی که سپاسگزاری می‌کنید واقعا لذت ببرید. این خیلی خیلی خیلی مهمه. وقتی که می‌نویسید خدایا سپاسگزارم که امروز فروشنده مفازه اینقدر با صبر و حوصله و مهربانی به کمک کرد تا لباسی که می‌خواستم رو بخرم، واقعا در قلبتون حس سپاسگزاری از اون آدم رو داشته باشید. هنگام سپاسگزاری، چهره اون رو تصور کنید و ازش سپاسگزاری کنید.
   مورد دوم: از کوچک‌ترین چیزها شروع کنید و کم کم سپاسگزاریتون رو پیشرفته‌تر کنید. من سپاسگزاری روزانه‌ام رو به 3 بخش تقسیم کردم. بخش اول، چیزهایی که در گذشته (مثلا دیروز یا حتی پارسال) برام پیش اومده که بابتشون سپاسگزارم. بخش دوم، به خاطر چیزهایی که امروز دارم و بابتشون سپاسگزارم. بخش سوم: به خاطر چیزهایی که بسیار بهشون علاقه دارم و با اینکه الان ندارمشون، به خاطر اینکه برای من به وجود خواهند آمد یا به وجود آمدن، و در حال رسیدن به من هستند از خدا سپاسگزاری می‌کنم. در مورد آخری من به دو روش این کار رو انجام میدم، مثلا، خدایا سپاسگزارم که موقعیت‌های مالی بسیار زیاد و شگفت انگیزی سر راه من قرار دادی. مورد دوم: خدایا بسیار سپاسگزارم که انتشارات‌های زیادی از من خواهند خواست که کتابم رو در اون انتشارات، منتشر کنم.
   مورد سوم: باور کنید که سپاسگزاری کردن، درهای جادویی زیادی رو به روی شما باز می‌کنه. شما باید مدام این موج سپاسگزاری رو بفرستید تا چیزهایی که شما بابتشون سپاسگزاری کردید راهشن رو گم نکنند و مستقیم به سمت شما بیان. باور کنید که این روش جواب میده. بهش ایمان داشته باشید.
   دوست عزیزم، شما سپاسگزاری رو انجام دادید ولی در اون عمیق نشدید. یادتون باشه، به اندازه کیفیت سپاسگزاری که انجام می‌دهید، با چیزهای شگفت انگیز زندگی رو‌به‌رو میشید. پس کیفیت سپاسگزاریتون رو بالاتر ببرید تا شگفتی‌های زیبای گمشده، راهشون رو به سمت شما پیدا کنند.
   سپاسگزارم که سوالتون رو پرسیدید. اگر باز هم سوالی داشتید حتما بپرسید. بسیار خوشحال میشم.
   شاد و پیروز و سرسبز باشید^^

 22. یکی می گوید

  با درود و سلام
  از نویسنده محترم سپاس گزارم که مطلب زیبا و مفیدی رو به اشتراک گذاشتن . من در سایتهای مختلف می چرخم ومطالب مفید رو جمع می کنم. آخرین مطلبی که بی ربط به این موضوع نیست خوندم مربوط به تکنیک قدرتمندی هست که بومیان هاوایی به کار میبرند به نام “هوواپونوپونو” که کاربرد بسیار وسیعی در درمان بیماریها و جذب ثروت و شادی و خیلی از چیزهای باورنکردنی داره. یکی از تکنیک هاش همین شکرگزاری و قبول مسئولیت ناهنجاری هایی است که در دنیای بیرون از خودمان شاهد آن هستیم . با قبول مسئولیت در درون و ارسال عشق با دو کلمه “دوستت دارم ” معجزاتی خارج از حد تصور پدید میاد که انسان رو سرشار از شادی و انرژی خالص میکنه . پیشنهاد من به دوستان مطالعه بدون پیش فرض این تکنیک و ایمان داشتن به خود می باشد.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزارم که زمان گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید.
   شاد و پیروز باشید^^

 23. محسن می گوید

  با درود فراوان به همه عزیزان
  ممنون از مقاله بسیار الهام بخش که منو به اوج انرژی مثبت رساند بقول معروف آمپر انرژی رفت رو فول!!!
  یه سوال اساسی دارم.اگه یه بنده خدایی اعتقاد به وجود ذات پروردگار نداشته باشه اون باید چکار بکند؟یعنی این مقاله فقط و فقط برای خدا پرستات؟یه چیزی حدود ۴۰ درصد جمعیت این کره زمین اعتقادی به خدا ندارن.اونا از کی باید سپاسگزاری کنند؟خیلی خیلی عذر خواهی میکنم که مقاله بسیار زیباتونو از دریچه دیگری رصد کردم. به هر صورت از دید من خدا پرست تلنگری بود که بیشتر به نعمتهایی که پیرامونم هست دقت بیشتری کنم.بازم ممنون و سپاسگزار از مقاله فوق العادتون.

  1. یکی می گوید

   با سلام و درود
   آنچه که ما به عنوان خدا می دانیم تنها نمادی از ذات بی نهایت و بی کران بی نام است . درک این معنی بسیار دشوار است چون در چهارچوب آموزه های روزمره ما قرار نگرفته وبرداشت سطحی ما از وجود خدا نقش خامی است که از تفسیر ناقص آن وجود دارد.
   اشکال کار در برداشت اشتباه ما از واژه خداست.در تفاسیر آمده که معنی این واژه یعنی ” به خود بیا ” ولی این تفسیر نیز خود گمراه کننده است . تفسیر درست از واژه خدا یعنی ” به خود آورده ” یعنی جلوه آن ذات بی نام را در خود متجلی کرده است.
   در زبان عامیانه ما به شخصی که در هنری یا فنی دارای مهارت بالا یا صاحب سبک می باشد می گوییم طرف خداست . خدای علم ، خدای فلسفه ، خدای هنر و .. . این بدان معنی است که این شخص قابلیت تجلی ذات را در زمان حال به کمال مطلوب در خود به ظهور رسانیده است. بنابراین سپاسگزاری از خدا به معنی سپاسگزاری از خویش است که توانایی تجلی ذات را در خود به ظهور رسانده است . پس راه دوری نمیره یعنی از خودمان که در راه کمال گام برمیداریم سپاس گزاری می کنیم.

  2. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز و گرامی
   سپاسگزارم که زمان گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید.
   هر کسی بسته به نگاهی که داره با دنیا و حقایق اون مواجه میشه. برای عده‌ای یکتا پرستی و عده‌ای دیگر، تنها وجود داشتن در دنیا و اینکه جزوی از این سیستم باشند کفایت میکنه.
   من همیشه سعی می‌کنم بزرگ تر نگاه کنم. یکی از نویسندگان بزرگ جهان می‌گفت: هر کسی، بسته به نگاهی که به جهان داره، یک نوشته رو بسیار متفاوت
   از فرد دیگری درک می‌کنه. در همین مقاله سپاسگزاری، کسی که خداوند رو به عنوان آفریننده کل هستی قبول داره، به طور طبیعی هنگام سپاسگزاری به سرچشمه بر می‌گرده و از آفریننده کل این
   جهان شگفت‌انگیز سپاسگزاری می‌کنه. کسی هم که آفریننده‌ای رو برای این جهان و خودش قبول نداره، چون باز هم نیاز داره که از یک چیز بسیار بزرگ‌تر از خودش، سپاسگزاری کنه، از واژه‌هایی مانند طبیعت، هستی، من برتر و واژه‌هایی از این دست، استفاده می‌کنه. می‌دونید چیز جالب کجاست؟ در واقع هیچ فرقی نمی‌کنه که هنگام سپاسگزاری، از چه واژه‌ای استفاده می‌کنی…در پایان، همه مردم جهان، از کسی سپاسگزاری می‌کنند که: همیشه وجود داره و برتر و بزرگتر از خودشونه. این وجود، یگانه و بی همتا است. پس هر کسی می‌تونه اسمش رو عوض اما حقیقتش تغییری نمیکنه.
   سپاسگزارم که زمان گذاشتید، فکر کردید، سوال پرسیدید و نوشتید. بسیار بسیار بسیار ازتون سپاسگزارم^^
   (چیزهایی که در بالا گفتم از دریچه نگاه من بود، امیدوارم دوستان از در مهربانی، نظر من رو مطالعه کنند^^)

 24. بهنام شجاعی می گوید

  سلام من کتاب معجزه ی شکر گذاری راندا برن رو خوندم و تمارین اون رو هم انجام دادم و بسیار بسیار بسیار نتایج فوق العاده ای گرفتم . این هم برای اون دسته از دوستان دیر باور

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست گرامی
   سپاسگزارم که زمان گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید.
   اگر یه کوچولو خوب نگاه کنیم، تمام چیزهای اطرافمون هم خوب میشن…
   ممنونم که نظر گرانبهاتون رو نوشتید.
   شاد و پیروز و سرسبز باشید^^

 25. علیرضا فرخنده می گوید

  سلام
  قلبا از شما بخاطر مطالب ارزنده و مفیدتون سپاسگزارم . از مطالعه مطالب شما به وجد اومدم و نگاه منو به مقوله شکر گذاری تغییر داد . پاینده باشید

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز و گرامی
   بسیار سپاسگزارم که زمان ارزشمنتون رو گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید.
   امیدوارم شاد و پیروز و پر از زندگی باشید^^

 26. مهدی می گوید

  سلام خیلی خوشحالم که با این سایت آشنا شدم
  مدت ها بود دنبال تمرین عملی می گشتم و از تئوری بافی خسته شده بودم
  بسیار از شما ممنون هستم که وقت گذاشتید و این مطالب رو تهیه کردید مطمئنم که بازخورد کار نیکتون رو میبینید.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز
   بسیار سپاسگزارم که زمان گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید.
   بله درست می‌فرمایید.من هم به شدت دنبال عملگرایی هستم.
   امیدوارم در سوخت جت و در کنار هم تجربه‌های شگفت‌انگیزی در این زمینه داشته باشیم.
   سپاسگزارم^^

 27. پوریا ارجمند می گوید

  این به نظر من یک دروغ هست بیشتر برای سرگرم کردن بالا خونه استفاده میشه. حالا هر کس دوست داره خودش را با این جملات قشنگ گول بزنه به من مربوط نیست اما به صورت دقیق نگاهی کنیم متوجه میشیم که واقعی نیست. به هر حال زندگی خودتون هست و دوست داشتم نظرم را بدم سعی داشتم ساده بگم و قضاوت نکرده باشم.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزارم که مقاله رو مطالعه کردید.
   شما در زندگی حق انتخاب دارید. اصلا برای همین بهش میگن زندگی وگرنه میشد اسارت!
   بر اساس انتخاب‌هایی که در زندگی می‌کنید جهانتان رو میسازید. اگر درجهان شما این یک دروغه….پس
   حق با شما است. اما شما به هیچ عنوان حق ندارید نسخه‌ای که برای زندگی خودتون می‌پیچید رو برای زندگی همه بپیچید.
   حداقل من این اجازه رو به کسی نمیدم.
   باور بکنید یا نه، مدار جهان من داره روی همین اصل میگرده و بسیار خدا رو سپاسگزارم که چه قشنگ و شگفت‌انگیز می‌چرخه.
   امیدوارم تجدید نظری در نگاهتون بکنید. اینجوری در زندگی به بن‌بست‌های زیادی برمی‌خورید.
   میدونم به بن‌بست برمی‌خورید…چون خودم قبلا درست مثل شما بودم.
   امیدوارم شاد و پیروز و سلامت باشید.

 28. موسی قمی می گوید

  سلام
  مطلب بدیعی است.
  برنامه اجرایی جذاب و درعین حال کاربردی ارائه شده است.
  نویسنده محترم، مطمئنا تجربه خوبی در این زمینه دارند و امیدوار هستم با معنویت و معرفتی که در مقاله مشهود است، بیش از پیش در مراحل زندگی موفق باشند.
  از اینکه در بین مطالب، مصادیق و نمونه هایی از فرهنگ اصیل و سنت های دینی ما مسلمانان درج شده تشکر می کنم.
  بی شک، هر میزانی که انسان براساس عقلانیت و معرفت هدفگذاری و برنامه ریزی کند، موفقیت بیشتری در زندگی مادی و معنوی به دست می آورد.
  افرادی را می شناسم که با نیایش های فردی و جمعی، سیر درونی و مسیر حرکت مادی خود را وسعت داده اند. خداوند نیز وعده فرموده هرکه مرا یاد کند، یادش می کنم … همچنین توصیه فرموده که شکرگزاری کنید و ناسپاسی نورزید.
  ادبیات اصیل ما مشحون است از حمد و سپاس باریتعالی، ازجمله دیباچه گلستان که بسیاری از ایرانیان آنرا حفظ هستند مصداقی است بر تأثیر فرهنگ سپاسگزاری بر حیات معنوی انسان.
  «منّت خدای را عز و جل که طاعتش موجب قربتست و به شکر اندرش مزید نعمت (سورهٔ ابراهیم – آیهٔ ۷) هر نفسی (نفس) که فرو می رود ممدّ حیاتست و چون بر می آید مفرّح ذات پس در هر نفسی دو نعمت موجودست و بر هر نعمتی شکری واجب

  از دست و زبان که برآید

  کز عهده شکرش به در آید …»
  از مطلب زیبای شما به ذوق آمدم و این سخن عرض کردم.
  سعادت و بهروزی همراه شما و همه هموطنان جان

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست گرامی
   سپاسگزارم که زمان گذاشتید و مطالعه کردید و البته زمان بیشتری گذاشتید و
   نظر گرانبهاتون رو برای من نوشتید.
   با مطالبی که عنوان کردید موافقم.
   خوشحالم که باعث شدم موتور ذوق ادبی شما روشن بشه.^^
   شاد و پیروز و سرسبز باشید.^^

 29. زاهد بهرامی می گوید

  سلام واقعا عالی بود ممنون از مقاله ی خوبتون مطمعینم که زندگیم خیلی بهتر میشه خدا رو شکر که اینا رو خوندم

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزارم که زمان گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید.
   صد درصد! مطمئن هستم که زندگی‌تون پر از شادی و برکت میشه^^
   شاد و پیروز و سرسبز باشید^^

 30. مصطفی می گوید

  سلام ممنونم از شما.بله خیلی خیلی موافقم چه چیزی بهتر از شکرگذاری

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزارم که زمان گذاشتید و مطالعه کردید.
   منم بسیار موافقم که سپاسگزاری بهترین چیزه^^
   شاد و پیروز و سرسبز باشید.

 31. حسن می گوید

  عالی بود..متشکرم

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   سپاسگزارم که زمان گذاشتید و مطالعه کردید.
   امیدوارم شاد و پیروز و سرسبز باشید^^

 32. زهرا حسینی می گوید

  سلام
  از شما بابت این مقاله های پر محتوا خیلی سپاسگزارم امیدوارم همیشه پایدار باشید

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید.
   امیدوارم شما هم بتونید با سپاسگزاری کردن دری به دنیای شگفتی‌ها باز کنید.
   شاد و پیروز و سرسبز باشید.^^

 33. leila benamfard می گوید

  همسر من در سال ۸۲ در یک حادثه در آزمایشگاه کارخانه ای که کار میکرد دچار آسیب شدیدی شده بیست روز در کما به سر میبرد و از همان حادثه بیناییش را از دست میدهد. به مدت دو سال نابینای مطلق بوده و پس از ۱۶ بار عمل جراحی چند سال بعد بالاخره بخشی از بیناییش را بدست میاورد. ما سال ۹۵ باهم ازدواج کرده ایم و من هر روز خدای را سپاس میگویم به خاطر اینکه همسرم میتواند هر چند اندکی اما ببیند. حتی وقتی میگوید داری چاق میشوی یا لباست خوشگل نیست عوض کن و یا مثل همه مردهای دیگر بعضا به کارهای خانه ایراد میگیرد با خوشحالی زیاد و بلند بلند خدا را شکر میکنم و داد میزنم خدایا ممنونم که مرا و زندگیمان را میبیند… از نگاه خودم همسر من بالاترین و بهترین هدیه خالق مهربانی ها برای من و خانواده ام بوده در مقابل شکر و سپاس خالصانه ای که مادر نازنینم هر روز به درگاهش میکند

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیزم
   فقط می‌تونم بگم شما یکی از شگفت‌انگیزترین موجواتی هستید که خدا روی زمین آفریده.
   این باعث افتخاره منه که وقت گرانبهاتون رو گذاشتید و برای من کامنت نوشتید.
   بسیار سپاسگزارم که هم عصر شما زندگی می‌کنم.
   امیدوارم ثانیه به ثانیه شادتر و سرسبزتر باشید.^^

 34. امیرمحمد می گوید

  شما فوق العاده ترین نعمتی هستین که خداوند تا به امروز در اختیار من قرار داده
  یک دنیا ممنون این انرژی این مطالبی که در اختیار ما قرار دادید هستم
  نمی دونم چطور سپاس گذاری کنم
  من شمارو هم در وب، هم اینستاگرام و هم تلگرام دنبال می کنم هروز و هروز

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   اینقدر پرانرژی نوشتید که واقعا نمیدونم چی بنویسم که مناسب باشه.
   فقط می‎تونم بگم…شما خییییییییییییییییییییییییییییلی باحالین!^^

  2. تهمينه می گوید

   سلام ، خيلي تشكر از اينكه مطلب زيبايي را با ما شريك ساختيد و ما را أگاه نموديد ولي يك سوال دارم من ندانستم كه اينكار را يعني ليست كردن ده مورد را تنها يك بار انجام بدهيم يا هر روز ؟ ميشه كمي واضيع تر بگويد زوست عزيزم ، ممنون

 35. Amir Ali می گوید

  مرسی از دید منطقی و عالیتون به این مقوله سپاسگذاری
  مطمئن باشید که جواب این خوبی که در حق ما خواننده ها کردید و دیدمونو به سپاسگزاری از اقیانوس وسیع نعمت های خداوند وسیع تر کردین حتما خواهید گرفت.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام دوست عزیز و گرامی
   همین که شما اندکی نگاهتون رو به این جهان شگفت‌انگیز عوض کنید برای من بزرگترین شادیه.
   بیاید یک جهان پر از شادی و شور و مهربانی برای هم بسازیم.
   سپاسگزارم که زمان گذاشتید و مطالعه کردید.
   شاد و پیروز و سرسبز باشید^^

 36. بهرام می گوید

  سلام و عرض ادب
  واقعا عالی بود خدا قوت انشاالله همیشه پایدار باشید

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   سپاسگزارم…شاد و پیروز باشید.

 37. گلشن می گوید

  عالی و زیبا تعریف شده خصوصا در لست که بابت همه شان باید سپاسگذار باشیم، در جوی کنونی افغانستان زنده بودن یکی از موهبت های الهی است.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   سپاسگزارم…از صمیم قلب آرزو می‌کنم تمام مردم جهان در صلح و آرامش زندگی کنند. به‌خصوص افغانستان

 38. MY می گوید

  ممنون و سپاسگزارم از مقاله ی خیلی خوبتون که به من این امکان را داد برای درک عمیق تر سپاسگزاری

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   منم از شما سپاسگزارم که زمان گذاشتید و مطالعه کردید.
   شاد و پیروز باشید.

 39. sarafaraji66.sf می گوید

  خیلی عالی بود منتظر قسمت سومیم

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   سپاسگزارم
   شاد و پیروز باشید.

 40. شهرام می گوید

  با سلام
  ایمان وباور خالصانه به سپاسگذاری از خداوند انقلاب درونی بوجود می آورد که انسان با داشتن آن میتواند به هر چیزی که بخواهد دست پیدا کند
  شکر گذاری یعنی خالصانه پرستیدن

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   انسان سرشار از شگفتیه…نیازی به انقلاب درونی نیست. فقط کافیه از جهتی دیگه به اون نگاه کنیم. جهان چگونه مکانی میشه اگه تمام انسان‌های روی اون با تمام وجود احساس کنند همین لحظه، همین ثانیه، بسیار شگفت‌انگیز و پر از زندگیه.
   سپاسگزارم. شاد و پیروز باشید.

 41. reza می گوید

  سلام، خیلی نگاه جالب و خلاصه و جمع بندی خوبی کردید…
  بسیار عالی…

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   سپاسگزارم

 42. مرتضی واحد می گوید

  ممنون خیلی عالی بود
  واقعا خدا به ما چقدر نعمت داده که ما باید به خاطر اونها شکرگزار باشیم
  زندگی ما و موفیت ما بستگی به فرکانس هایی داره که ما به محیط اطرافمون ساطع می کنیم اگه این فرکانس ها از نوع سپاسگزاری و مثبت باشه مسلما نوع مثبتی از فرکانس ها که شامل نعمت های بیشتر خداوند است نصیب ما می شود
  شکر نعمت، نعمتت افزون کند کفر، نعمت از کفت بیرون کند
  به امیدروزی که فرهنگ غر زدن و گله و شکایت به فرهنگ شکرگزای، تلاش و مثبت اندیشی تبدیل بشه…

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   سپاسگزارم
   با شما موافقم. جهان، شگفت‌انگیز و پر از اتفاق‌های هیجان‌انگیزه.
   اما ترجیح میدم به‌جای امیدوار بودن از خودم شروع کنم.
   سپاس که نظرتون رو برای من گذاشتید.
   شاد و پیروز و سبز باشید^^

 43. Arman می گوید

  سلام و عرض ادب
  این یکی از بهترین مقاله هایی است که مطالعه کردم
  تا الان من شکرگزاری میکردم ولی اون جوابی که میخواستم نمی گرفتم شاید بخاطر این بوده که نمیدونستم چطور باید شکر گزاری کرد
  ولی الان از این مقاله زیبا یاد گرفتم
  خیلی ممنونم بخاطر اطلاعات کامل و جامه ای که قرار میدید

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   سپاسگزارم
   شاد و پیروز باشید.

 44. mahdi amirjani می گوید

  بسيار عالي بود و همچنين تاثير گذار ،
  تا به حال متوجه اين موضوع به صرافت نشده بودم.
  ممنون و خسته نباشيد ويژه…

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   سپاسگزارم که مطالعه کردید.
   شاد و پیروز باشید. البته به‌طور ویژه^^

 45. زهره می گوید

  واقعا خوب .ادامه بدید لطفا

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   سپاسگزارم
   چشم^^

 46. رضامحمدی می گوید

  سلام عرض ادب و احترام وامیدوارم که حس و حالتون عالی عالی باشه
  ممنونم از مقاله های خودتون این مقاله قسمت دو مش باز نمیشه
  اگر اول ساییتتون یک منو داشته باشه و هر روز یک یا چند کلیپ انگیزشی قرار داده بشه خیلی عالی میشه
  چون خودمم معمولا صبح ها دیر از خواب پا میشم و نیاز به انگیز ه دارم
  ایده های خیلی خوبی دارم که میتونم کمکتون کنم تا به سوی رشد و سعادت قدرتمند پیش بریم
  به آغوش گرم و عاشق خدا میسپارمتون

  1. مدیریت وبسایت کارآفرینان جوان می گوید

   با سلام، دوست عزیز قسمت دوم این مقاله هنوز منتشر نشده است؛
   درباره کلیپ‌های انگیزشی از منوی بالا میتوانید لیست و آرشیو کلیپ‌های انگیزشی را مشاهده نمایید. هر ایده‌ای که فکر میکنید جالب است و میتوانیم اجرا کنیم میتوانید از قسمت «تماس با ما» مستقیم با مدیریت وبسایت در میان بگذارید. با تشکر

 47. امیر کاویی می گوید

  بی اندازه خوب بود.
  لطفا این موضوعات ناخودآگاهی را ادامه داده و متوقف نگردانید زیرا به دلایلی نظیر پست های شبکه های اجتماعی ،بودن در اجتماعی که غالب افراد آن سخنان منفی یار و همراه همیشگی انان می باشد و…. این باور های مخرب و منفی در ناخوداگاهی مردم عزیز ریشه دوانده و آنان را دچار مشکلات وسیعی ساخته است که به راستی لایق بهترین هایند.
  از شما سپاس گزارم.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   سپاسگزارم
   چشم. شاد و پیروز و سبز باشید.

 48. سراج می گوید

  تا حالا از این زاویه نگاه نکرده بودم دیدگاه بسیار زیبایی است ممنون و خواهشمندم ادامه بدید

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   سپاسگزارم
   اگر آدم بتونه فقط روزی یک بار، یک موضوع رو از زاویه‌ی دیگه‌ای ببینه…متوجه میشه چه چیزهای شگفت‌انگیزی در زندگیش بوده که تا الان اونها رو نمی‌دیده!
   شاد و پیروز و سبز باشید.

 49. رضوان می گوید

  بسیارعالی … درود بر شما … از خداوند مهربان سپاسگزاری میکنم بخاطر وجود شما و تلاشی که برای افزایش سطح آگاهی جامعه میکنین . با خوندن این متن و تمرین سپاسگزاری اشک توی چشمام حلقه زده … خدایا ممنونم که پاسخ شکرگزاری منو دادی…

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   منم از شما سپاسگزارم که زمان گرانبهاتون رو گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید.
   باور کنید من هم وقتی اولین بار سپاسگزاری رو شروع کردم به‌خاطر وجود نعمت‌هایی که داشتم و نمی‌دیدمشون اشک ریختم. هر زمان هم احساس می‌کنم به انرژی زیادی نیاز دارم، قلم و کاغذ رو برمیدارم و شروع می‌کنم به سپاسگزاری. البته جدا از اون 10 نعمتی که هر روز می‎نویسم. تقریبا یه چیزی شبیه آمپول تقویتی!^^
   شاد و پیروز و سرسبز باشید.

 50. sahar می گوید

  بی صبرانه منتظر قسمت دوم هستم

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   سپاسگزارم
   منم بی‌صبرانه منتظر نظر شما درباره قسمت‌های بعد هستم.
   شاد و پیروز و سرسبز باشید.

 51. مهرداد حبیب زاده می گوید

  ضمن تشکر از ریز بینی زیبا در این مقاله نسبت به موضوع شکرگزاری خواهشمندم این سری مقاله ها را ادامه دهید.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   سپاسگزارم
   چشم
   شاد و سرسبز باشید دوست عزیز.

 52. بهادر می گوید

  شما فوق العاده اید.ممنون و سپاسگذار خدای هستم که از محصولات رایگان و اخرین محصولی که ارایه کردید,نایتینگل بسیار لذت بردم امیدوارم بتوانم هنرجوی راستین موفقیت باشم.از شما سپاسگذارم

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   سپاسگزارم
   به‌نظرم شما هم خیلی فوق‌العاده‌اید که زمان گذاشتید و این مقاله رو مطالعه کردید.
   شاد و پیروز باشید.

 53. hiva shno می گوید

  خیلی عالی قلمهاتون چقدر ساده ، گیرا و شیوایند
  من که از سایتتون خیلی بهره برده ام. مطالبتون در یک کلام اساسی اند.

  1. ریحانه بهاری می گوید

   سلام
   بسیار سپاسگزارم
   شاد و پیروز و سرسبز باشید.

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**