هروقت شکست خوردید خیلی سریع این 5 پادزهر را به ذهن‌تان تزریق کنید

واگرنه سم ناامیدی رویاهایتان را میکشد...

9

آیا شکست‌های که اخیرا در کارتان خورده‌اید باعث شده تا نخواهید از رختخواب خود بیرون بیایید؟
این شکست زمانی درآورتر می‌شود که شما نهایت تلاش، تمرین و انرژی خود را در مسیر آن کار گذاشته باشید و باز هم به موفقیت نرسیده‌اید… و باز هم شکست خورده باشیم !

شکست‌های بزرگ روحیه انسان را از بین می‌برند؛ باعث از دست رفتن امید به آینده می‌شوند، افسردگی‌های سختی را با خود به همراه دارند و مدام تمام ذهن شما را اشغال می‌کنند.

همین تبعات شکست است که سبب می‌شود تا شما دیگر نخواهید کاری را امتحان کنید… اینطور نیست؟

در واقع ترس از باختن به تمام وجود شما می‌رود و اجازه ریسک دوباره را از شما می‌گیرد.

اما چند لحظه فکر کنید…

آیا این باید پایان سرنوشت شما باشد؟

آیا آخر قصه زندگی شما همین است؟ نه، بلند شوید و به سمت آینده حرکت کنید بدون آنکه به نتیجه و اتفاقات پیش رو فکر کنید.

شما باید دوباره خود را بسازید،
انگیزه جدید ایجاد کنید و با فکر مثبت به سمت یک مبارزه دیگر قدم بردارید

در این مقاله 5 تفکر ضروری را میخواهیم به شما معرفی کنیم که هروقت شکست خوردید، باید آنرا بارها و بارها مرور کنید چون بدون این افکار، شکست شما تبدیل به سمی کشنده در ذهن‌تان میشود… آماده‌اید این سم را خنثی کنید؟

»‌ پادزهر اول – شکست را بپذیر، فرار نکن

اولین کاری که در مسیربازیابی ذهنی خود باید بعد از یک شکست سخت انجام دهید این است که شکست را بپذیرید، از آن فرار نکنید، بهانه نیاورید و آن را گردن اطرافیان نیاندازید. شکست را در آغوش بگیرید.

این نکته را بدانید که راه موفقیت فقط از مسیر شکست‌های پیاپی می‌گذرد پس باید شکست را کوچک کنید. بجای فرار از جامعه و اطرافیان و دوستان اتفاقاً با آنها صحبت کنید، به راحتی بگویید که اشتباه کردم و شکست خوردم، این مشکل را به یک وضعیت عادی تبدیل کنید.

کدام تیم فوتبال بودن شکست قهرمان شده؟ کدام فرد بدون شکست موفق شده؟ کدام شرکت در مسیر خود اشتباهی نداشته؟ این را بدانید که این آخرین شکست نخواهد بود و بازهم در مسیرشما شکستهای دیگری وجود دارد اما چیزی که لابه لای آنها به آن دست پیدا می‌کنید یک موفقیت بزرگ است که همه شکست‌ها را کمرنگ می‌کند

پشت هر فرد موفق، هزاران شکست وجود دارد

 

» پادزهر دوم – شانس دیگری وجود دارد

شکست نباید پایان رویای شما باشد. اگر شکست خوردید، از رختخواب جدا شوید، جلوی آیینه بروید و بگوید این پایان کار من نیست، پایان رویای من زمانی است که می‌میرم. همیشه شانس مجدد وجود دارد، اگر شما یک مسابقه را باخته‌اید، در آزمون استخدامی قبول نشده‌اید، کنکور را خراب کرده‌اید یا کسب و کارتان از دست رفته است، باید بدانید که دوباره فرصت امتحان کردن وجود دارد، شما بارها و بارها می‌توانید به هدف مورد نظر حمله کنید تا بالاخره آن را شکست دهید.

این نکته را به خود یاداورشوید که زندگی آنقدر طولانی و پرفرازو نشیب است که بازهم این فرصت را به شما خواهد داد، درواقع این شما هستید که با تفکرات منفی، شانس موفقیت دوباره را از خودتان می‌گیرید.

به خودتان نگاه کنید،2 راه وجود دارد، یکی پذیرش شکست و افسردگی، دومی تلاش مجدد. این نکته را بدانید، جامعه یک فردی که 100 بار تلاش بکند و موفق نشود را تحسین می‌کند اما افرادی که از ترس شکست گوشه‌ای برای مردن در سکوت را انتخاب می‌کنند را نه!

زندگی نه یک بار، بلکه هر روز صبح از نو آغاز می‌شود

 

» پادزهر سوم – رفع نقاط ضعف با یادگیری

وقتی شما شکست می‌خورید به معنای آن است که بخشی از کار را درست اجرا نکردید. این اشتباهات در کار ناشی از عدم دانش کامل درمورد آن موضوع است. اشتباهات این فرصت را به شما می‌دهند تا نقاط ضعف را پیداکنید و برای برطرف کردن آن به یادگیری و آموزش بیشتر خود بپردازید.

هر شکست چندین نقطه ضعف شمارا که شاید نمی‌دانستید آشکار می‌کند و نقاط ضعف برابر است با خلع‌های علمی.

این در تمام ضمینه ها صدق می‌کند، اگر شما یک ساندویچی ساده داشته باشید و برشکست شوید یعنی جایی در علم فروش، مشتری مداری و یا تهیه غذا دچار ضعف هستید و اگر می‌خواهید دوباره اینکار را راه اندازی کنید باید آنها را برطرف کنید. در واقع یادگیری، مطالعه و به روز ماندن یک امر بسیار حیاطی برای سرپانگه داشتن کسب و کارتان است و مانند اکسیژنی است که برای زنده ماندن به آن نیاز دارید.

ز گهواره تا گور دانش بجوی

» پادزهر چهارم – کمالگرایی را متوقف کن، از مسیر لذت ببرید

اینکه ما با تمام وجود در مسیر رسیدن به اهداف خود تلاش کنیم چیز بسیار خوبی است اما باید تلاش کردن و زحمتی که در مسیر می‌کشیم نباید ارزشش خودش را از دست بدهد ولو اینکه موفق نشویم. تحقیقات نشان داده است که کاملگرایی مطلق می‌تواند به افسردگی‌های شدید در فرد تبدیل شود.

دائم نگویید که من باید موفق می‌شد این رتبه کنکور را بگیرم، من باید نفر اول مسابقه می‌شدم، من باید فروشم به این عدد می‌رسید. این سبب می‌شود تا شما در یک تله فکری بی افتید و موفقیت‌های کوچک‌تان نیز به چشم نیاید.

شما فقط هدف را در نظر نگیرید. اگر می‌بینید مسیرشما روبه پیشرفت است و حالا در این بین با مشکلاتی نیز مواجه شدید، نباید سبب شود که خود را سرزنش کنید. این سرزنش‌ها هیچ کمکی به شما نخواهد کرد و شما را نا امید تر می‌کند. برای مسیر حرکت خود اهمیت قائل شوید، این مسیر است که در آن زندگی می‌کنید و حتی گاهی از خود هدف نیز مهمتر است.

گاهی آنقدر نگران رسیدنیم که مهم‌ترین چیز را از دست می‌دهیم، باید حرکت کنیم تا برسیم

 

» پادزهر پنجم – شکست‌ها شما را قوی‌تر می‌کنند

جالب است بدانید تا کنون در طول تاریخ، انسان از هیچ چیزی به طور مطلق شکست نخورده است. شاید در مسیر رویای پرواز بارها و بارها مخترعان با شکست مواجه شده باشند اما نهایتاً پیروز شدند. روزگاری بود که انسانها با یک سرماخوردگی ساده می‌مردند اما امروز نه. هزاران مثال می‌توان زد تا شما بدانید که همه مانند شما شکست را تجربه کردند اما چیزی که سبب شده تا سرانجام کارشان پیروزی باشد این بوده که شکست را دائمی ندانسته‌اند.

حالا اگر شما در هر مرحله از زندگی شکست خورده‌اید بدانید که شکست رفتی است، بجای تأسف خوردن از آن درس بگیرید. ذهنتان را روی اتفاق پیش آمده متمرکز نکنید. فکرتان را پرورش دهید، بدانید که دنیا بزرگ است و شکست‌های شما در برابر آن کوچک.

به خود این تفکر را منتقل کنید که این یک شکست ناچیزاست و مهم این است که شما از شکست‌ها قوی‌تر هستید چون می‌توانید دوباره تلاش کنید.

ممکن است شکست بتواند 100 بار سر راه شما سبز شود اما شما
می‌توانید 101 بار بلند شوید و دوباره تلاش کنید

» حرف آخر

شکست واقعاً امری ناگوار است، چیز ساده‌ای نیست بخصوص اگر این شکست بزرگ باشد، بعد از اینکه شکست خوردید یک مدت را با کارهای کوچک خودتان را سرگرم کنید، فوری به کار برنگردید، مطالعه کنید، دنیای خود را گسترش دهید.

اگر می‌بینید شکست شمارا حسابی به هم ریخته است بدانید هنوز برای کارهای بسیار بزرگ آماده نشده‌اید. توماس ادیسون در مورد سوختن کارگاهش می‌گوید «ارزش فراوانی در اتفاقات بد وجود دارد، تمام اشتباهات ما در آتش سوخت و خداراشکر که می‌توانیم دوباره شروع کنیم.»

برای اثبات این موضوع مهم به شما توصیه میشود حتما زندگینامه خانم طاهره جوان، کارآفرین برتر ایرانی را بخوانید.

اگر می‌خواهید انسان موفقی شوید، قبل از آن باید فرد بزرگی شوید، اینکه شخصیت شما به لحاظ رفتاری و منش آنقدر بزرگ شود که دیدتان نسبت به جهان اطراف و اتفاقات محیط پیرامون سنجیده و پخته شود، از هر دستاورد و موفقیتی مهم‌تر است.

ذهن آدم مانند چتر نجات است، اگر باز نشود کار نخواهد کرد

شما نیز اگر تابه‌حال شکست خورده‌اید و دوباره توانسته‌اید بلند شوید آن را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید. تا ما و دیگران نیز از درس‌های شما استفاده کنیم.


در همین زمینه مقالات زیر را هم حتما بخوانید:

9 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. یاسین محمدی می گوید

  تحصین نه تحسین
  و چطر نه چتر
  لطفاً توی نوشته هاتون غلط املایی نداشته باشید چون پیام خوبی به یک نفر نمیرسد.متشکرم

 2. آرش می گوید

  با سلام
  بنده پس از سالها زجر و سختی و چیزی نزدیک 15سال زحمت کار و کسب تقریبا خوبی رو بدست آوردم و تونستم درآمد خوبی داشته باشم اما به کسادی بازار خوردم و همه سرمایه من نابود شد و کنج خونه نشستم، سرخورده و پشیمان اما اما مدتی ست به خودم اومدم و تصمیم گرفتم که کسب و کار بسیار کوچک تر راه بندازم و سپس بتونم قدم بزرگتری رو بردارم و شکست رو شکست بدم گرچه گاهی اوقات خود انسان باعث و بانی شکست هستش اما این تصمیم منو به دوران اوج خواهد رسوند اما این دفعه نه15سال بلکه کمتر از یکسال، زیرا کوله باری از تجربه، مطالعه، تحقیق از بزرگان کار، از همه مهم تر کشف نقاط ضعف در پشت این شروع هست، بسیار سپاسگزارم از مطالب ناب و راهگشاست ن پاینده و پیروز باشید

 3. ليلا روستا می گوید

  سلام
  من علاقه مند با شنيدن مطالب Mehdi Kojoor هستم
  و باورشون دارم.

 4. سعيد صدري می گوید

  سلام من سال ٩٣،علاوه بر از دادن كل دارايي هام به مبلغ ٤٥٠ميليون تومان ،قريب به ٢٠٠ميليون هم بدهكار شدن و از كاري كه داشتم جدا شدم يعني يه آدم شكست خورده واقعي ولي با تلاش و پشتكار ،وهمچنين اعتقاد راسخ به اين كه خدا كنارم هست تونستم همه بدهي هام رو بدم و كار جديدي شروع كنم و بعد از ٣سال از محل كاري كه قبلا جدا شده بودم مجددا دعوت به همكاري بشم ولي اينبار با شرايطي كه من تعيين كردم مجددا همكاري ميكنم.
  نكته اي كه بايد بگم اينه كه بزرگترين درس من از زندگي تلاش وممارست و انجام بموقع كارها بود و من موفقيت هاي بيشتري رو بدست خواهم اورد،ممنونم

  1. مرتضی گودرزی می گوید

   مرسی از اینکه تجرتون رو با ما در میان گذاشتید

 5. mehdi kojoori می گوید

  بارها شکست خوردم یه تفکر دارم نجاتم میده
  وجود دنیارو نقص میکنم .چطور؟ بهتون میگم
  من فکر میکنم که دنیا وجود نداره و تمام این رویکردها از درون چشم من شکل میگره .یعنی شما فکر کن که خداوند به شما یه روح داده و یه لباس یا همون جسم .جسم شما در حقیقت همیشه ثابت بوده که یک سری نیازهایی این جسم دارد نکته اینجاست که تمام عملکرد شما از طریق روح شکل میگیره یعنی شما با قدرت ذهن به خواستها میرسید (قانون جذب) شما اگر به این باور برسید که جسم شما ثابت هست مثل یه جسد مرده و شما با قدرت تمرکز و جذب میتونی از خیلی مخمصه ها گذر کنی من بارها و بارها اتفاقات عجیب زندگیم رو با همین روش که باور دارم تغیر دادم و این برای اطرافیان عجیب هست
  من احساس میکنم که تفکر هم درسته فقط چون همه گانی هست ما اون رو درک نمیکنیم فقط یه مثال واقعی براتون میزنم (مردان انجلس) مگر نه که سالها تو اون غار بودند و همگی فکر میکردن که یک شب فقط بودن فکر کنید قدرت خداوند رو باهاشون چه کرده بود حالا تصور کنید تمام دنیا اون چیزی که فکر میکنه نیست و واقعیت اینه که یک جا دراز کشیدیم واین زندگی رو برای خودمون رقم میزنیم
  وطبق عادت رفتار میکنیم
  دوستان من حرف های زیادی دارم که برام اتفاق افتاده که عجیب هستن اگر کسی میتونه کمکم کنه که چطور و کجا بیان کنم باهام همکاری کنه ممنون میشم من با عقاید خودم به تعادل دنیا و خدا اعتقاد دارم من تعریفی از نساخ رو در بر دارم که درونش بسیار زیبا و عدالت هست

  1. Maryam می گوید

   Man ba harfaye shoma movafegham , lotfan id chizi bedin ke dar in bare be manam az tajrobiatetoon begin .

  2. مرتضی گودرزی می گوید

   جالب بود

  3. محمد امین می گوید

   سلام مهدی عزیز میشه ایمیل یا ای دی اینستاگرامی از خودت برای ارتباط لطف کنید ؟ سپاس

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**