کارشناسی ارشد بخوانیم یا وارد بازار کار شویم؟ مسئله این است…

چون دلایل محکمی پشت این ادعا هست...

12
دلیل انتشار این مقاله درخواست تعداد زیادی از دوستان و همراهانی بود که از ما سوال پرسیده بودند «ارشد بخونیم یا وارد دنیای کسب و کار بشیم؟» خب ما تصمیم گرفتیم به جای پاسخ دادن مشابه به تک تک این افراد، یک مقاله در همین زمینه منتشر کنیم…

خیلی وقت پیش ها، کارآموزی برای کارخانه ها و مشاغل مرتبط که مهارت های خاص لازم داشت، ضروری بود. با افزایش تب دانشگاه و حتی خود دانشگاه(!) این نوع یادگیری فراموش شد.

امروزه، یک مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد به ظاهر ارزشمندتر است از سه سال تجربه کاری در همان رشته است و مهارت کار، تبدیل به اولویت های دوم، سوم یا حتی دهم شده است… دقت کنید، «مهارت کار» با «سابقه کار» فرق دارد.

شما ممکن است سه سال در یک کاری مشغول باشید و سه سال «سابقه کار» داشته باشید اما هیچ بلد نباشید؛ اما یک نفر یک ماه در یک کار کارآموز باشد و «مهارت کار» پیدا کند؛ و قضیه اینجا جالب تر میشود :‌ اکثر کارآفرینان بزرگ و موفق، یک روزی کارآموز بودند و یادگیری «مهارت کار» در اولویت بالاتری از «مدرک دانشگاهی» برایشان بوده است !

اما با این حال، روز به روز شاهد این هستیم که دانشجویان وارد دانشگاه میشوند تا درآمد خوبی داشته باشند، درحالی که صاحبان کسب و کار به دنبال کارآموز یا دانشجوهای دارای «مهارت کار» میگردند.

به هرحال، در این مقاله قصد داریم به شما دلایلی را بگوییم، که چرا اگر میخواهید به موفقیت مالی و شغلی برسید، به جالی خواندن برای مدرک کارشناسی ارشد، بهتر است کارآموزی کنید :

کارشناسی ارشد یا بازار کار؟
مسئله این است

 

دلیل شماره یک)
شما زودتر از آنهایی که کارشناسی ارشد میخوانند، تجربه واقعی بدست می آورید

وقتی تصمیم میگیرید در صنعت یا حرفه ای که علاقه مند هستید وارد شوید، شما شروع به کسب مهارت های عملی در آن رشته میکنید؛ درحالی که دوستان شما با طی کردن دوره کارشناسی ارشد، علم و تخصصی کاملا تئوری و نه کاربردی و عملی یادمیگیرند.

کارشناسی ارشد خواندن به شما مهارت کاری آموزش نمیدهد
کارشناسی ارشد خواندن به شما مهارت کاری آموزش نمیدهد

شما خیلی زودتر از آنها مهات کاری پیدا میکنید، مستقل میشوید و فرصت ها را برای موفقیت شغلی بیشتر مهیا میکنید. اما اکثر آنها دیرتر از شما موفق میشوند و با این حال شما پیشرفت زیادی به نسبت آنها میکنید.

و اگر بخواهید بهره وری تان را افزایش دهید، سعی میکنید تئوری های رشته کارشناسی که خواندید را در کارتان تلفیق کنید تا حرفه ای تر عمل کنید.

حتی اگر دانشگاه هم نرفتید، اشکالی ندارد. امروزه در سطح اینترنت و کتابفروشی ها هزاران کتاب و جزوه و مقاله برای رشته کاری مورد نظرتان هست که چطور مباحث تئوری را در عمل پیاده سازی کنید (اگر میخواهید تخصصی کار کنید)

بنابراین تا وقتی که لازم نباشد، واقعا هیچ نیازی به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ندارید.
اگر هدف شما موفقیت شغلی است، مدرک کارشناسی ارشد کمک زیادی به شما نخواهد کرد؛ البته… اگر کارمند یک سازمان دولتی باشید حقوق تان را کمی افزایش میدهد !

 

دلیل شماره دو)
شما هم یادمیگیرید، هم کسب درآمد میکنید

ما قبلا هم راجع به اهمیت درآمد صحبت کردیم و یکی از مزیت های فوق العاده کارآموزی، کسب درآمد است. شما به عنوان کارآموز جایی مشغول به کار میشوید و آنجا به ازای آنچه که یادمیگیرید به شما پول میدهند ! جالب نیست؟

شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید هزینه زیادی بکنید، حتی اگر در دانشگاه های سراسری هم قبول شوید، هزینه فرصت زیادی را از دست میدهید.

درحالی که اگر وارد دنیای واقعی کسب و کار شوید، هم به شما آموزش میدهند و هم درآمد دارید.
پیوسته چیزهای جدید یادمیگیرید، در کارتان مهارت پیدا میکنید، رایگان تجربه بدست می آورید و البته هر ماه شما را مجبور میکنند بیشتر یادبگیرید، متخصص تر شوید تا در کارتان عملکرد بهتری داشته باشید.

و این به مراتب بهتر است از اینکه هزینه زیادی بپردازید تا به شما چیزهایی یادبدهند که شاید هیچوقت از آنها در کارتان استفاده نکنید.

 

دلیل شماره سه)
کارآموز مقطعی عالی برای آنهایی هست که هنوز نمیدانند چه میخواهند

خیلی از دانشجوها پس از اتمام دوره کارشناسی و گرفتن مدرک لیسانس، هنوز مطمئن نیستند میخواهند وارد چه شغلی شوند ! آنها سردرگم هستند و بنابراین به جای تصمیم گیری اشتباه، وارد مقطع کارشناسی ارشد میشوند تا دو سه سال هم این تصمیم گیری را عقب تر بیاندازند.

درحالی که اگر به عنوان کارآموز جایی مشغول به کار شوند، کارها را به صورت تجربی و نه تئوری لمس میکنند و تصمیم بهتری میتوانند بگیرند.

اگر شما هم مقطع کارشناسی را گذراندید، احتمالا یادتان می آید زمانی که میخواستید انتخاب رشته کنید به آینده شغلی، سطح درآمد و وضعیت پذیرش کارمند در آن رشته مد نظرتان بود تا اینکه علاقه با آن رشته؛ اما الان چی؟

بسیار بهتر است در پله اول یک نردبان صحیح  قرار گرفته باشم تا در بالای یک نردبان اشتباه.
ـــ ناشناس

الان شما رشته تحصیلی دانشگاهی تان را به اتمام رساندید و در بهترین حالت اگر رشته تحصیلی تان را هم دوست داشته باشید میبینید که در راستای رشته تحصیلی تان صدها شغل متفاوت از هم وجود دارد که میتوانید وارد آنها شوید… اما کدام را باید انتخاب کنید؟

کارآموزها وارد یکی از مشاغل میشوند… حتی شانسی و بعد از مدت کوتاهی متوجه میشوند آن شغل مناسب آنها نیست و از آن بیرون می آیند و وارد شغل دیگر میشوند. چون کارآموز هستند، حقوق کمی دریافت میکنند، همه کارفرمایان حاضرند آنها را قبول کنند زیرا نیروی جوان و با انرژی از عناصر موفقیت کسب و کارهاست.

بنابراین حتی با آزمون و خطا، کارآموزان شغل مورد نظرشان را قبول میکنند.
اما آنهایی که پس از سپری کردن مقطع کارشناسی ارشد، تازه میخواهند شغل انتخاب کنند، زمان زیادی را از دست میدهند و به خاطر کاهش اتلاف وقت شاید هیچوقت وارد شغل مورد علاقه شان نشوند.

 

دلیل شماره چهار)
مسئولیت پذیری را یادمیگیرید

چه در دوران مدرسه، دبیرستان یا دانشگاه، شما کمترین میزان مسئولیت را در زندگی دارید. شما به احتمال زیاد ازدواج نکردید، بچه ندارید، اجاره خانه نمیدهید و … که این فرصت خوبی برای یادگیری است.

البته، یادگیری مهارت های که بابت آنها پول دریافت کنید البته، مسئولیت پذیر باشید.

وقتی شما کارآموز هستید و جایی مشغول به کار میشوید، مسئولیت پذیری را یادمیگیرید.
برای مثال یادمیگیرید اگر قرار است وظیفه ای که به شما داده شده است را در تاریخ مشخص انجام شده تحویل دهید، باید تحویل دهید.

شما دیگر نمیتوانید در تاریخ مشخص گواهی پزشکی به کارفرمایتان نشان دهید و یا از والدین تان بخواهید به کارفرمایتان زنگ بزنند از او خواهش کنند اینبار شما را ببخشد؛ این مسائل برای دوران دانشگاه و مدرسه بود.

در دنیای واقعی، مسائل کمی جدی تر هستند.
شما یا کاری را انجام میدهید و یا اخراج میشوید. به همین سادگی.

کلام آخر؛
سعی کنید رشته دانشگاهی تان را نه بر اساس درآمد بلکه بر اساس میزان علاقه و اشتیاق تان نسبت به آن رشته انتخاب کنید. در دوران دانشگاه سعی کنید با کارهای پاره وقت، مهارت کاری بدست بیاورید و وارد مقطع کارشناسی ارشد نشوید، مگر اینکه هدفی داشته باشید که از لحاظ تئوری متخصص شدن در آن زمینه به کارتان بیاید.

راستی، نظر شما درباره کارشناسی ارشد خواندن چیست؟

آیا در شرایط فعلی کشور ما، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد لازم است یا بهتر است جوانان وارد بازار کار شوند؟ دیدگاه تان را برای ما زیر همین پست بنویسید…

 

در همین زمینه توصیه میکنیم سه مقاله زیر را حتما بخوانید :

12 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. میلاد می گوید

  با سلام خدمت کلیه دوستان

  کارشناسی ارشد برای پسرها زمانی مفید و ارزش مند هست که شما دوره سربازی طی کرده باشی و یک سال در حال مهارت کسب کردن در شاخه کاری خود را داشته باشید در این زمان ممکن است برای ارتقای شغلی موثر واقع شود (البته با برنامه موثر ) وهدف در زندگی
  در اینجا جادارد از مقاله خوب شما سپاسگزاری کنم

 2. Navigator Sr می گوید

  بعضی از رشته ها واقعا مدرک کارشناسی ارشد واسش لازمه ، مثه رواشناسی. با مدرک کارشناسی نمیشه آنچنان پیشرفت و درآمد داشت.
  شاید کسایی که با روانشناسی آشناترن بهتر درک کنن چی میگم چون توضیح دادنش طولانی میشه.

 3. عباس بصیری نیا می گوید

  باید هدف از ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری مشخص بشه…با علم به اینکه انتظارات ما از این تحصیلات چیه و در عمل چی به دستمون میاد. یعنی افراد باید بدونن که با خود کارشناسی ارشد به صرف درس خوندن و شاگرد اول شدن(حتی) چندان تفاوتی نسبت به دوران کارشناس بودنشون نخواهند کرد، مگر اینکه به دنبال تدریس و آموزش یا تحصیل در مقطع دکتری باشند، یا اینکه با یه فکر و ایده ی تخصصی و تئوری وارد دوره تحصیلات تکمیلی بشن و برای مثال با علوم تخصصی تر روی یه پروژه و تحقیق علمی خاص تحقیق و پژوهش کنن…نه اینکه صرفا به خاطر مدرک یا موقعیت های شغلی بهتر اینکارو بکنن…
  موقعیت های شغلی بهتر فقط با تجربه، مهارت و تخصصها و مدارک تخصصی مرتبط غیردانشگاهی و عملی به دست میان…یعنی ما باید بریم آگهی های استخدام رو مشاهده کنیم، و بررسی کنیم که کدامیک از تخصص ها و مهارتهایی که اون آگهی میخواد رو داریم؟! اگه اون مهارت هارو نداریم باید بریم دنبال اون مهارت و تخصصها تا لباس موقعیت های شغلی بهتر، به تنمون بیاد…

 4. aminvood می گوید

  ندیده گرفتن خدمت سربازی مقاله رو ناقص و کم فایده کرده…

  1. محمدامین می گوید

   کاملا موافقم
   بعضیا میخوان ارشد بخونن تا به نوعی از سربازی فرار کنن
   ولی همش به شرایط فرد برمیگرده که ببینه واقعا هدفش چیه و میخواد چیکار کنه
   ولی به نظر خودم درس خوندن دید انسان رو باز میکنه و ایده میاره البته من چون خودم قصد دارم ارشد بخونم شاید یکم نسبت به اون متاثر شدم و مشوق درس خوندنم ولی ممکنه شخصی با کار کردن اون ایده یه ذهنش برسه و موفق بشه

 5. مرتضی می گوید

  دوستان عزیزان
  دوران مدرک گرفتن و پاس کردن گذشته
  الان وقته کار هست
  چند ماه پیش خدمت یکی از اساتید متخصص و کاربلد خودم رفتم و برای ارشد ازش پرسیدم
  گفت میخوای بخونی چیکار کنی
  بهش گفتم میخوام الکترونیک رو یاد بگیرم
  گفتش
  با این دروس چیزی یاد نمیگیری
  ولا…
  واقعا مذموم است عامل بی عمل
  مهندس بی سواد
  مدرک بگیری که چی بشه
  اونم با این کتاب هایی که همش تئوری هستش
  به عمل کاربرآید به مدرک گرایی نیست

 6. ubuntu می گوید

  مقاله خیلی خوبی بود ولی یه مورد رو در نظر نگرفتید و اون سربازی برای آقایون هست
  من هم در دوره کارشناسی و هم در ارشد همزمان کار هم میکردم و چندتا طرح برای توسعه کارم شروع کردم ولی الان که فارغ التحصیل شدم باید برم سربازی و دوسال از همه برنامه ها و بازار کار دور بشم
  اگر درطول مدت سربازی حداقل در همون تخصص خودمون فعالیت میکردیم باز مشکلی نبود ولی پست روی دکل واقعا غیر قابل تحمله!!!!!

 7. AMIN ALLA AREFIDOST می گوید

  واقعا تو شرایط الان کار مهم تر از مدرکه کاری که بتوان تخصصی دنبال کرد و تازه باشه ؛خیلی از تئوری ها هستند در عمل پیاده نشده اند واقعا دنیای تجربه با نوشته متفاوته.این مخصوصا به درد دانشجویای کامپیوتر و برق ومکانیک میخوره که زود تر خودشون دس به کاربشن وتجربه کنن

 8. سارا بهرامپور می گوید

  الان بعد از خوندن این مقاله میدونم که برای اینده ام باید چیکار بکنم. ممنون بابت این مقاله ی خووووب

 9. amin_porhadi می گوید

  دلایلی که تو این مقاله بهش اشاره کردید منطقی بود ولی بازهم یه سری عوامل وجود داره که ادم مجبور میشه بین این دو گزینه تصمیم گیری کنه و محبور به قبول یکی شون بشه

 10. نسیم محمدی می گوید

  کاش این مقاله تون رو زودتر منتشر میکردید خیلی خوب بود

 11. sam sa می گوید

  واقعا این مقاله تون فوق العاده بود

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**