هدف نهایی زندگی تان را با پرسیدن این 10 سوال پیدا کنید

اگر هدف بزرگی در زندگی نداشته باشید...

24
 • اگر نمیدانید هدف زندگیتان چیست؟
 • اگر نمیدانید به کجا میخواهید برسید؟
 • اگر نمیدانید چرا الان اینجا، در این مرحله از زندگی هستید؟

کاملا طبیعی است… زیرا مکانیزم هدف جویی شما فعال شده و از شما تقاضای هدف میکند.
اکثر مردم بدون فعال شدن مکانیزم هدف جویی شان یک زندگی معمولی، متوسط و بی روح را زندگی میکنند تا بمیرند. اما شما فرق دارید.

هر انسانی ،در ذهن اش مکانیزمی وجود دارد که ناخودآگاه او را به سمت اهدافش هدایت کند.
افرادی که در زندگی احساس سردرگمی میکنند، دقیقا به علت نداشتن هدف مشخص است و یا مثلا اگر فردی به هدفی که خواسته ،دست پیدا میکند،با اینکه به چیزی که خواسته رسیده، در کمال تعجب بی انگیزه میشود، مایوس میشود.

زیرا به هدفی که خواسته رسیده، حال ذهنش هیچ هدف دیگری را در او پیدا نمیکند.

اما خبر خوب اینکه اگر در زندگی سردرگم شدید، شانس این را دارید که به اهداف بزرگی که در ذهن دارید دست پیدا کنید.
برای این منظور میتوانید به همین روال زندگیتان را ادامه دهید تا کم کم هدف تان را پیدا کنید. اما اگر نمیخواهید منتظر بمانید، در این مقاله 10 سوال مهم را میخوانید، که جواب آنها دقیقا به شما کمک میکند به هدف اصلی زندگی تان پی ببرید.


هدف نهایی زندگی تان را با این سوالات پیدا کنید

 

 1. آیا کاری را که دوست دارم انجام میدهم؟
  شاید جواب این سوال کیفیت کل زندگیتان را مشخص کند. آیا خانواده تان را دوست دارید؟ دوستان؟ کار؟ تفریحاتتان چطور؟ گذران وقتتان را چی؟ اگر کاری را که دوست ندارید، اما انجام میدهید، احتمالا راه اشتباهی را پیش گرفتید… بهتر است تغییرش دهید. همین الان !

 

 1. آیا افرادی که اطرافم هستند، برایم اهمیت دارند؟
  یکی از مهمترین کلیدهای پیدا کردن هدف نهایی زندگی، افرادی هستند که در زندگی شما وجود دارند. خانواده، دوستان، همکاران ،حتی مشتریانتان ! اما اگر این افراد در زندگیتان وجود دارد، اما برای شما بودن یا نبودن آنها اهمیتی ندارد، ممکن است به هدف نهایی تان ضرر بزند.
  زیرا این افراد دقیقا میتوانند نقش سوخت مکانیزم هدف جویی شما را تهیه کنند : انگیزه

 

 1. از جایی که هستم راضی ام؟
  به تمام جنبه های زندگیتان توجه کنید. آیا با کارهایی که کردید خوشحال هستید؟
  آیا در مسیری از زندگی حرکت میکنید که میخواهید؟ اگر نه، چه کاری برای تغییر مسیر میتوانید انجام دهید؟ مقایسه زندگی خودمان با دیگران بد نیست، بعضا رقابت مثبتی را ایجاد میکند اما اگر داشته هایمان را با داشته های دیگران مقایسه کنیم ممکن است از نظر روحی ضرر زیادی ببینیم…
  بهترین مقایسه و اندازه گیری خوشبختی این است : آیا کاری را انجام میدهیم که میخواهیم و در مسیری حرکت میکنیم که از ماجراجویی در آن مسیر لذت میبریم؟

 

 1. آیا میتوانم بیشتر تلاش کنم؟
  همیشه جای تلاش بیشتر وجود دارد. هیچ سقفی برای تلاش در مسیر موفقیت وجود ندارد. یکی از بهترین راه های پیدا کردن هدف نهایی زندگی تان، حل مشکلی است که از آن رنج میبرید. برای مثال ،در گروه، سازمان، جامعه ای که هستید، تغییر چه چیزی میتواند شما را شاد کند؟ آنرا پیدا کنید، وارد گروهی شوید که در حل آن مشکل فعالیت میکنند و شروع به فعالیت برای حل مشکلی کنید که حل شدن آن باعث خوشحال شدن تان میشود.

 

آلوین تافلر آینده پژوه و نویسنده شوک آینده
آلوین تافلر آینده پژوه و نویسنده شوک آینده

 

 1. آیا احساس رضایت میکنم؟
  اکثرمان رضایت از زندگی را وابسته به کار، یا مادیاتی که داریم، میدانیم. اگر کارمان را دوست نداریم، از زندگی راضی نیستیم… اگر خانه لوکس، ماشین گران قیمت، درآمد بالا و … نداریم، احساس میکنیم شکست خورده ایم.
  اما این ها معیار صحیحی برای سنجش رضایت نیستند. بهتر است واقعی تر به زندگیمان نگاه کنیم و با توجه به ملاک های خودمان موفقیت یا شکست زندگی خودمان را بسنجیم و یا از اینجا ۲۰ نشانه ای که خبر از موفقیت تان میدهند اما شما نمیدانید را بخوانید.

 

 1. چطور میخواهم در خاطر دیگران بمانم؟
  دوست دارید دیگران چه چیزی از شما برای همیشه بعد از شما به خاطر داشته باشند؟ چه چیزی میخواهید در این جهان تغییر دهید تا نام تان جاودانه شود؟ شاید فکر کنید آنقدر فرد مهمی نیستید که تغییری در این جهان شکل دهید، اما مهم نیست، فقط تصور کنید. تصور کردن کلید حل بسیاری از مسائل است.

 

 1. چه چیزی خوشحالم میکند؟
  اگر نمیدانید چه چیزی شما را خوشحال میکند، اشکالی ندارد… در عوض برای شروع از خودتان بپرسید : چه چیزی شما را ناراحت میکند؟ اذیت میکند؟ دوست ندارید؟ سپس برای اقدام شروع کنید درست در جهت عکس حرکت کنید و بدنبال کارهایی بروید که شما را خوشحال میکند.

 

 1. امروزم را چطور می بینم؟
  هنگام بیدار شدن در صبح، چطور زندگی تان را شروع میکنید؟ دید شما نسبت به امروز، رابطه مستقیمی با دید شما نسبت به زندگی تان دارد. اگر روزتان را با افکار منفی شروع کنید، ناخودآگاه افکار مثبت دفع میشوند.
  دیدگاهتان را نسبت به روزهایتان تغییر دهید، مثبت شروع کنید. برای مثال هنگام صبح، تا ظهر به خود تلقین کنید امروز اتفاق خوبی برای خواهد افتاد… شاید تعجب کنید دقیقا اتفاق خوبی برایتان رخ خواهد داد

 

 1. آیا فرد موثری هستم؟
  همیشه میتوانید برای این دنیا فردی موثر باشید. اما اینکه چه کاری میخواهید انجام دهید، داستان دیگریست.
  قرار نیست فردی باشید که فقر از این دنیا ناپدید میکند و یا مربی زندگی باشید که زندگی دیگران را متحول کنید. شما با یک درخت کاشتن هم میتوانید فرد موثری باشید. با یک لبخند زدن هم میتوانید روز یک نفر را بسازید. با محبت کردن هم میتواند قلب کسی را به دست آورید.

 

 1. منتظر چی هستم؟
  خب… منتظر چی هستید؟ شروع کنید

 

در همین زمینه، مطالب زیر را حتما بخوانید :

 

برای عضویت در باشگاه فکرسازی بر روی همین بنر کلیک کنید

24 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. sana می گوید

  دستتون درد نکنه این سوالا کاری ک نکرد هیچ… حالمم بدتر کرد^^

 2. ز.ح می گوید

  سلام.جناب ممنون از مطلبتون.من هیچی تو دنیا برام اهمیت نداره نمیدونم علایقم چیین هدفم چیه .نمیدونم چکارکنم تا به الانم براساس علایق دیگران زندگی کردم.چون هدف ندارم تلاشم نمیکنم.برای همین الان ناامیدی اومده سراغم نمیدونم چرا زنده ام ؟ دیگه ارزویی ندارم.جز مرگ.وابستگی تو دنیا ندارم اهل تفریح و سفر و…نیستم.امید و اعتماد وتوقعی از کسی هم ندارم ایا راهی برا این هس؟

  1. رضا می گوید

   سلام اول ار همه باید بگم آره راهی هست.هر مشکل راه حلی داره اما نه فقط یه راه حل بلکه راه حل های متفاوت(حتی بعضا جدید)
   بریم سراغ حل:ببین تو خودت مشکلو فهمیدی، هدف نداشتن پس باید دنبال این باشی که هدفی رو انتخاب کنی،لازم نیست اول کار گردن رستمو بشکونی،یه هدف کوچولو یا یه نظم تو زندگیت مثلا چند دقیقه ورزش،چند دقیقه مطالعه در روز(مثلا مقاله های مربوط به هدفو بخون و در موردش تحقیق کن)خلاصه بگم یه کاری کن هر چند کوچک و حتی اگه به نظرت بی اهمیته بدون واسه اول کار لازمه یه کاری کنی(به جای هیچ کاری نکردن)
   بعد ببین لزومی نداره حتما اهل ریخت و پاشو پیکنیکو قهوه خونه و سفر و اینا باشی،اصلا شاید شخصیتت طوریه که با اینا سازگار نیس مثه من؛من نه سفر دوس دارم نه گردشو…به جاش می شینم گوشه خونه مطالعه و خلاصه از تنهاییم لذت می برم.
   بعد ببین ریشه یابی کن مثلا ببین آدمایی که بزرگت کردن(سرپرستات خانوادت یا هر کس دیگه)و دوستات و … روت چه تاثیری داشتن یا از خودت بپرس چرا چنین ویژگی ای داری،اگه در جا جواب ندی و بهش فکر نکنی جوابو پیدا می کنی،قضیه رو شخصی نکن یعنی اینکه بخوای فکر مشکل از تویه،درسته این یه مشکله ولی عملکردت مشکل داره نه خودت(! )
   لطفا آرزوی مرگ نکن،مشکلات باید حل بشن نه اینکه چون فشار روته جا بزنی…
   در نهایت بهت می گم که خوشحال باش که مشکلتو فهمیدی(چون از این هفت هشت میلیارد تعداد خیلی کمی وجود دارن که مشکلشونو می فهمن)،امید به حل مشکلت داشته باش و پیگیر حل این مشکل باشو حلش کن موفق باشی امه چی به خودت بستگی داره می تونی از این دوران برای یه رشد فوق العاده استفاده کنی یا نه به همین وضع ادامه بدی
   ایمیل من اینه اگه کمک بیشتر خواستی بگو rezaadaaraabi@gmail.com

 3. مهران می گوید

  سلام لطفا اگه کسی میتونه کمکم کنه
  من اعتقادادتم عوض شده و به خدا و آخرت اعتقاد ندارم و این موضوع باعث شده که شوقی واسه جنگیدن با مشکلات و پیشرفت در زندگی ندارم ندارم باید چیکار کنم

  1. مونس می گوید

   خب چرا؟اعتقاداتت عوض شده وهدف هات چه مدلی بودن که حالا شوقی نداری

  2. رضا می گوید

   دنبال علت باش و ریشه یابی کن چرا اینطوری شد + می تونی هدفای جدید متناسب با اعتقادات جدیوت انتخاب کنی + دنبال حل مشکل باش یعنی پیگیر شو و بیخیال نشو(فقط هم به این سایت یا یه بار سر زدن اکتفا نکن لطفا)
   اما یه تجربه از خودمو می گم:من خیلی به ریاضی علاقمند بودم(الآن دارم اما کمتر)و به همین دلیل تو المپیاد شرکت کردم،دو سال پشت سر هم اونم با هدف کسب بهترین نتیجه ولی نشد…بعد از اون کم کم فعالیتهام کم شد و خوردم به تابستون و سه ماه هیچ کاری نکردم، دوره ی سختی بود،مردد بودم، بی هدف شدم و… اما وقتی سال تحصیلی جدید اومد و تو محیطش قرار گرفتم دوباره فعالیتامو از سر گرفتم…در حالی که درست چند ماه قبلش حالم خیلب خراب بود،یه فکرایی می اومد فشار شدیدی بود فقط خواستم بگم اگه با این دوره مواجه شدی جا نزنی
   موفق باشی

 4. کمال بادین می گوید

  عالیه

 5. مونس می گوید

  من فقط نمی تونم تشخیص بدم کدوم راه درسته شاید جریت جدا شدن از زندگی عادی رو ندارم ولی دغدغه هایی دارم که می دونم همسن های خودم ندارن
  من می خوام برای دیگران زندگی کنم چون هدف زندگی همینه
  ولی نمی دونم چطور

  1. رضا می گوید

   یکی از راه های تشخیص آزمونه مثلا کسی که کنکور داره می ره از خودش آزمون سال پیش رو امتحان می گیره می بینه روشا و راه هاش چقدر درستن و جواب می دن غلطاش چیه،خلاصه تحلیل می کنه…یا گاز کلر سمی و کشندس تو می فهمی که نباید تنفس کنیش(! )اینا رو گفتم که بگم شاید تنها راهش تجربس حالا یا تجربه ی خودت مثلا تو می بینی تو رسیدن به هدفت پیشرفتی نداری(توجه کن که این یه جور آزمونه)این یه هشداره که باید تغییراتی ایجاد کنی یا استفاده از تجربه ی دیگران
   خوب برای دیگران زندگی کنی ولی نمی دونی چطور؟خوب برو مطالعه کن راجع به همفکرای خودت یا خودت دنبال راه حل باش(توجه کن دنبال راه حل بودن فرق داره با درماندگی،دنبال راه حل بودن یه فراینده پویا و فعاله ولی عجز و درماندگی و … توی حل مشکل فعالیتی نداره…)

 6. محمد می گوید

  سلام از وقتی رفتم خدمت خیلی عصبی تنبل و بی حال شدم چکتر کنم؟ اصلا نمی تونم اسارت رو تحمل کنم

 7. آيدين می گوید

  خوب بود،با تشکر از شما.

 8. drlindo می گوید

  سلام
  دوستانی که تنبل هستند یا هدف ندارند یا به هدفشون نمیرسن یا خیلی چیزای دیگه بهتون توصیه میکنم کتاب اثرمرکب دارن هاردی رو مطالعه کنید
  مطمن باشید وقتی صفحه اولش رو خوندید تا اخرش رو میخونید.

 9. Narges می گوید

  man sar dorahi ghara gereftam har bar hadafam tagheir meikone man cheikar konam???

 10. kayhan می گوید

  سلام
  من الان در موقعیتی نیستم که بتونم دنیارو تغیر بدم ولی هربار که ظلم کفارو بر علیه مسلمانان جهان میبینم این انگیزه بهم دست میده که باید دنیارو تغیر بدم جایی بسازم که همه بتونن یه زندگی راحت و بدون دغدغه رو تجربه کنن زندگی با ارژش تر ازین حرفاس

  1. یه بنده خدا می گوید

   بسم الله الرحمن الرحیم
   اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
   خداود قطعا نزد فرشتگانش به داشتن بنده ای همچون شما افتخار میکنه
   پیشنهادم به شما اینکه برای ظهور حضرت حجت تلاش کنید .بعد از ظهور همه چیز همونطور میشه که باید باشه ان شا الله.
   بسیار سپاس گذارم
   اللهم عجل لولیک الفرج

 11. .Tina می گوید

  سلام من انگیزه وهدفمو از دست دادم بخاطریه اتفاق افسرده شدم دارومیخورم همش ازبچگی تنبل بودن وکاری نمیکردم یجورایی انگاردوس دارم تنللی رو کمکم کنین چیکارکنم همش خوابم هیچ هدفی بجزسلامنی وهوشبختی برام مهم نی خواهشمندم کمک کنین بهم

  1. زهره مددکار می گوید

   سلام دوست عزیز امیدوارم این جواب رو بخونی.حتما ورزش کن.تنبلی رو ازت دور میکنه.کتابهای الهام بخش رو مطالعه کن تا بتونی انگیزه و هدفت رو پیدا کنی.باورهای مثبت رو در خودت تقویت و ایمانت رو هم قویتر کن.همه اینها تلاشهایی هستند برای سلامتی و خوشبختی .کم کم راهت رو پیدا می کنی.موفق باشی.

 12. Nafisehafshar می گوید

  Kheili khobe kashki telegram ham dashtid

  1. مدیریت وبسایت کارآفرینان جوان می گوید

   دوست عزیز کانال تلگرام ما telegram.me/SookhteJet
   اکانت اینستاگرام مان را هم میتوانید از 12CEO.ir@ دنبال کنید

 13. solrahimi می گوید

  سلام
  تمام سوالاتی که داشتم و هرگز جواب قابل قبولی پیدا نمیکردم به یکباره اینجا پیدا کردم….
  ممنون از اینکه هستین

 14. a.kargaran@gmail.com می گوید

  با سلام و خسته نباشید .
  مقالاتتون عالی هستش فقط اگه بتونید فایل pdf از اونها بذارید یا اینکه پادکست صوتی اونا رو تهیه کنین بی نظیر میشه . با تشکر

 15. 20148127 می گوید

  واااااای …. واقعا عالی کار میکنید . شما خوب میدونید چطور کسب درآمد کنید و چطور شور و اشتیاق در افراد برای ثبت نام در مرحله دوم را بوجود بیارید ….

 16. Yaldagholami81 می گوید

  مطالبتون فوق العاده و عالی هستند اما در اکثر مطالبتون_مثلا همین مطلب_به رضایت از کاری که داریم اشاره شده پلی خب من دانش آموز هستم و اصلا هم لزین بابت خوشحال نیستم
  نمیدونم ک باید ترک تحصیل کنم یا تحمل؟
  با تشکر

  1. Admin می گوید

   دوست عزیز تحصیلات بدون شک مهم تر است؛ شما ابتدای راه موفقیت های بزرگ تان هستید….

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**