• info@12ceo.ir
 • ایران - تهران - دفتر سایت مدیر عامل

تنظیم لایحه | تنظیم و ثبت لایحه حقوقی و کیفری

  • برای تنظیم یک لایحه خوب چه مراحلی باید طی شود؟
 • بررسی نحوه نگارش برخی لایحه های رایج در محاکم قضایی:
  • لایحه دادخواست استرداد
  • لایحه معرفی داور و قبولی داوری در دعاوی طلاق
  • لایحه تقاضای کارشناس و پرداختی هزینه کارشناسی
  • لایحه برای صدور قرار تامین خواسته
  • لایحه الزام به تمکین
  • لایحه عزل وکیل
 • تفاوت های لایحه با دادخواست و شکواییه
  • دادخواست چیست؟
  • لایحه چیست؟
  • شکواییه چیست؟
 • اهمیت نگارش یک لایحه خوب رد روند یک دادرسی
  • ضرورت نگارش یک لایحه دفاعیه خوب در جریان پرونده های کیفری
  • ضرورت ارائه لایحه دفاعیه در صورت عدم دسترسی به متهم در جریان رسیدگی
  • ضرورت ارائه لایحه دفاعیه برای جلوگیری از صدور رای غیابی
  • عدم ارائه لایحه دفاعیه و امکان واخواهی
  • ارائه لایحه دفاعیه در کلیه امور جزایی
  • شروع رسیدگی قانون به پرونده ها با ارائه دادخواست و لایحه
 • نکات مهم در تنظیم لایحه
  • چرا نوشتن لایحه توسط وکیل ضرورت دارد؟
 • یک لایحه خوب باید حاوی چه نکاتی باشند؟
  • نکات قانون آیین دادرسی مدنی در مورد اهمیت نوشتن لایحه توسط وکیل

شاید تاکنون برای شما هم پیش آمده باشد که برای پیگیری پرونده های حقوقی و کیفری خود به یک فرد متخصص مراجعه کنید و از او تقاضا نمایید تا برایتان تنظیم لایحه کند.

یکی از مهمترین و چالشی ترین مباحثی که امروزه اغلب افراد در مراجع و محاکم قضایی با آن روبرو هستند و به دغدغه ای اساسی مبدل گردیده این موضوع است که باید برای دفاع از حقوق خود، چگونه لایحه ای خوب تنظیم نموده و به محضر دادگاه ارائه نمایند.

مسلما تنظیم لایحه خوب کار راحتی نیست، و دارای شرایط و چارچوب های قانونی مختص به خود می باشد. این ویژگی های خاص و تخصصی بودن تنظیم یک لایحه قضایی، لزوم استفاده از وکیل متخصص و واگذاری این امر را به او نمایان تر می سازد بنابراین توصیه جدی می شود که حتما این کار تخصصی را به فردی واگذار کنیم که در این زمینه دارای تجربه و مهارت کافی می باشد.

هیچگاه این موضوع بسیار مهم را فراموش نکنید که حرفه ای بودن متن و مضمون یک لایحه و نوع نگارش آن با جهت دهی به تصمیم قضات محترم ارتباط مستقیمی دارد.

شاید در ظاهر اغلب افراد با خود فکر کنند که نوشتن یک لایحه کار آسانی است ولی زمانی که همین افراد در جریان دادرسی پرونده های مختلف قرار بگیرند، به یقین خواهند رسید که نوشتن یک لایحه جامع و کامل و دقیق، با در نظر گرفتن قواعد اصولی کار، بسیار بسیار دشوار است و تنها شخصی می تواند آن را انجام دهد که در این زمینه دارای مهارت کافی و وافی باشد و دانش حقوقی بالایی را برای نگارش متن لایحه داشته باشد.

قطعا تنظیم یک لایحه خوب توسط وکیل از ایجاد بسیاری از مشکلات اساسی در روند پرونده جلوگیری خواهد کرد و این امکان را برای طرفین یک دعوا بوجود می آورد که درصد موفقیت آنها در جریان پرونده بیشتر شود.

نوشته های مشابه

 • تنظیم لایحه | تنظیم و ثبت لایحه حقوقی و کیفری ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
 • – لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان مساله ای بسیار مهم برای اولویت در تصویب لایحه ۱۳۹۸/۰۹/۲۳

لوایح اصولا برای دفاع از حقوق افراد نوشته و تالیف می شوند، به همین جهت است که هیچگاه یک لایحه خوب از نظر هیچ قاضی پنهان نمانده و نادیده گرفته نخواهد شد.

لایحه

برای تنظیم یک لایحه خوب چه مراحلی باید طی شود؟

وقتی که در مورد تخصصی بودن موضوع نوشتن لایحه توسط وکیل صحبت به میان می آید، ممکن است برای برخی از افراد این سوال اساسی پیش بیاید که اقدامات تخصصی وکیل برای نوشتن یک لایحه خوب چیست؟

و توجه به چه موضوعاتی باعث خواهد شد تا لایحه ای که توسط یک وکیل خوب تالیف می شود دارای ارزش قانونی و اعتبار باشد؟ برای پاسخ به این پرسش، به چند مورد از اقداماتی که وکیل خوب برای نوشتن لایحه ای خوب و بی نقص از انها استفاده خواهد کرد، اشاره می کنیم:

 • مرحله اول: در گام نخست وکیل خوب معمولا پرونده مذکور را به طور کامل و با دقت مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد تا از مسیر رسیدگی و جریان دادرسی پرونده و مراحل آن، اطلاع جامع و کامل پیدا کند. یک وکیل حرفه ای حتما از مهم ترین نکات پرونده یاداشت برداری می کند تا در هنگام نگارش لایحه به دقت از آنها استفاده کند.
 • مرحله دوم: وکیل خوب معمولا اظهارات کلی موکل خود را با متن لایحه مطابقت می دهد تا هیچگونه تضاد و تعارض یا اقرار غیر موجهی در آن دیده نشود.
 • مرحله سوم: در مواردی که در پرونده از دلایل استنباطی همچون شهادت شاهدان استفاده شده باشد، وکیل خوب وظیفه دارد تا این اظهارات و گواهی ها را در صورت مفید بودن در متن لایحه ی خود استفاده کند.
 • مرحله چهارم: یک لایحه خوب باید خوانا نوشته شود و کاملا ویرایش ادبی شده باشد، درمتن لایحه نباید هیچگونه تضاد و تعارضی وجودداشته باشد تا در تصمیم گیری قاضی رسیدگی کننده موثر واقع شود.
 • مرحله پنجم: یک وکیل متخصص به خوبی بر این موضوع اشراف دارد که حتما باید از استدلال ها و استنبط های حقوقی و فقهی در متن لایحه خود استفاده کند که مضمون آن محکمه پسند و مستند به مواد قانونی باشد.
 • مرحله ششم: نوشتن لایحه توسط وکیل این امکان را برای موکل بوجود خواهد آورد تا روند طی شدن مراحل دادرسی پرونده او با سرعت بیشتری انجام شود و حقوق آن ها تا حد ممکن مورد تضییع واقع نشود.
 • مرحله هفتم: معمولا وکلای متخصص و باتجربه، متن لایحه را کاملا خوانا و روان تالیف می کنند، به گونه ای که جای هیچگونه شک و شبهه ای را برای مقام قضایی در پذیرش آن باقی نمی گذارد.
 • مرحله هشتم: نوشتن یک لایحه خوب توسط وکیل این مزیت را داراست که به خواسته های موکل و صرفه جویی در هزینه دادرسی کاملا توجه می شود.

بررسی نحوه نگارش برخی لایحه های رایج در محاکم قضایی

بررسی نحوه نگارش برخی لایحه های رایج در محاکم قضایی:

لایحه دادخواست استرداد

در برخی از پرونده های کیفری این موضوع دیده می شود که شاکی به دلایل خاصی از شکایت خود نسبت به شخصی که از آن شاکی شده منصرف می شود. بنابراین برای انصراف از شکایت باید نسبت به این فرد حتما لایحه ای را ارائه دهد تا مورد پذیرش محاکم قضایی قرار گیرد. در چنین مواقعی شاکی باید اقدام به نوشتن و ارایه لایحه دادخواست استرداد نماید.

لایحه معرفی داور و قبولی داوری در دعاوی طلاق

معمولا در بسیاری از پرونده های طلاق و دعاوی خانوادگی دادگاه طی حکمی زوجین را ملزم به معرفی داور می کنند.

در چنین مواردی معمولا هر یک از زوجین باید به صورت جداگانه برای معرفی داور اقدام کنند و در نهایت نیز باید با ارائه یک لایحه خوب، قبولی داوری و معرفی شخص مورد نظر خود به عنوان داور را به دادگاه اعلام نمایند.

لایحه تقاضای کارشناس و پرداختی هزینه کارشناسی

همانطور که می دانید در جریان بسیاری از پرونده ها و تحقیقات قانونی، معمولا از نظرات یک کارشناس متخصص برای تکمیل اطلاعات پرونده استفاده می شود.

درخواست از دادگاه و مجاب نمودن داگاه برای اختصاص کارشناس از طریق ارائه یک لایحه خوب انجام خواهد شد و در صورتی که پرداخت هزینه چنین کارشناسانی بر عهده طرفین دعوا باشد، انان باید فیش پرداختی خود را به همراه یک لایحه تحویل دادگاه دهند.

لایحه برای صدور قرار تامین خواسته

معمولا در جریانات پرونده های کیفری و در مواردی که پرونده در مرحله رسیدگی در دادسرا قرار می گیرد، ممکن است خسارت هایی مادی و ضرر و زیان هایی به فرد شاکی وارد شود که در این شرایط شاکی این اختیار قانونی را خواهد داشت که برای احقاق حقوق خود و جبران این خسارت ها، تقاضای صدور تامین خواسته را به دادیار و یا بازپرس پرونده در قالب یک لایحه قانونی ارائه دهد.

لایحه الزام به تمکین

در اغلب اختلاف زناشویی میان زن وشوهر ، بسیار دیده شده که زوجه اقدام به ترک مسکنی که شوهرش برای او تهیه نموده است می نماید، در این مواردی در اصطلاح حقوقی گفته می شود که زن اقدام به عدم تمکین از شوهر خود کرده است.

در قانون کشور ما عدم تمکین و اثبات نشوز زن، نتایج منفی همچون عدم پرداخت نفقه توسط شوهر را به همراه دارد. در این موارد برای انکه شوهر بتواند از پرداخت نفقه شانه خالی کند و یا زوجه را مجبور به تمکین نماید، باید حتما با نوشتن لایحه ای خوب توسط وکیل با عنوان لایحه الزام به تمکین اقدام نماید.

لایحه عزل وکیل

بر اساس قوانین جاری کشور، عقد وکالت جزء آن دسته از عقودی محسوب می شود که طرفین آن می توانند در هر زمانی که بخواهند برای فسخ آن عقد اقدام کنند. لذا در هر زمانی که موکل دیگر تمایلی به ادامه همکاری با وکیل خود را نداشته باشد قادر است با تنظیم لایحه ای، عزل او را از مقام وکالت در پرونده خود اعلام نماید.

لایحه اخذ مبلغ چک: قطعا برای شما نیز پیش آمده باشد که موعد مبلغ چکتان فرا برسد اما صادر کننده یا ظهرنویس نتواند مبلغ آن را پرداخت کند یا به طور ارادی از پرداخت آن ممانعت کند. در چنین مواردی نوشتن لایحه ای خوب توسط وکیل با هدف اخذ مبلغ چک انجام می شود.

تفاوتهای لایحه با دادخواست و شکواییه

تفاوت های لایحه با دادخواست و شکواییه

قطعا برای شما هم پیش آمده که برای طرح دعوی به دادگاه ها و محاکم قضایی مراجعه کرده باشید، و حتما این سوال برایتان پیش آمده است که در اولین گام برای آغاز مسیر دادرسی پرونده خود چه باید کرد؟

در چنین مواردی مسلما ممکن است شنیده باشید که باید در ابتدا دادخواست، لایحه و شکواییه ارائه دهید، اما فرق میان این موارد چه می باشد؟ باید کدام یک از آنها را انتخاب کنیم؟

پاسخ به این سوال برای شروع فرآیند یک پرونده حقوقی و یا کیفری بسیار مهم و حائز اهمیت است و افراد باید قبل از هرگونه اقدام قانونی، اطلاعات خود را در رابطه با این موضوعات تکمیل نمایند. در ابتدا لازم است با تعاریف قانونی هر یک از این موضوعات آشنا شویم و سپس کارکردهای آنها در دعاوی مختلف را مورد بررسی قرار دهیم.

دادخواست چیست؟

دادخواست به متنی گفته می شود که دارای ویژگی تنظیمی بودن است؛ به بیانی بهتر باید گفت که برای تهیه ی دادخواست باید بر اساس نیاز پرونده و اطلاعات آن اقدام به تنظیم متنی قانونی کرد که در آن از مستندات قانونی کمک گرفته شده است و این متن باید به گونه ای تنظیم شود که علیه اشخاص حقیقی و حقوقی در محاکم قانونی مورد استفاده قرار گیرد.

لایحه چیست؟

در حالت کلی به متنی حقوقی گفته می شود که در آن از مستندات قانون نیز استفاده می شود و هر دو طرف یک دعوا از آن می توانند استفاده کنند تا حقوق آنها تضییع نشود.

در مقایسه اصطلاح حقوقی دادخواست و لایحه باید گفت که دادخواست معمولا در پرونده های حقوقی برای آغاز روند دادرسی توسط فرد خواهان ارائه می گردد و بسیار کوتاه و مختصر است، اما لایحه متن قانونی می باشد که خوانده و فرد متهم نیز می تواند از آن برای اثبات بی گناهی و دفاع از حقوق خود استفاده کند.

در حقیقت لایحه با اشاره به مستندات داخواست، تکمیل کننده داخواست نیز می باشد و از اهمیت بالایی برخوردار است. لایحه نویسی در تمام جریانات حقوقی، کیفری و اداری متصور است.

شکواییه چیست؟

شکواییه متنی است که برای آغاز دادرسی پرونده های کیفری از آن استفاده می شود. افرادی که قصد شکایت علیه فردی دیگر را دارند و می خواهند او را مورد تعقیب مرجع قضایی قرار دهند و نهایتا مجازات کنند، باید با تنظیم شکوائیه، شکایت خود را مطرح نمایند. شکواییه یا همان شکایت نامه، متنی است که معمولا باید در ابتدا به دادسرا یا کلانتری ارائه گردد.

 اهمیت نگارش یک لایحه خوب رد روند یک دادرسی

اهمیت نگارش یک لایحه خوب رد روند یک دادرسی

از آنجایی که اساسی ترین مزیت یک لایحه خوب دفاع از حقوق افراد می باشد، نگارش صحیح آن در روند دادرسی پرونده ها نیز بسیار حائز اهمیت است. هرگونه کوتاهی و خطا در شیوه نگارش لایحه باعث می شود تا حقوق افراد تضییع گردد و متاسفانه آنها متحمل خسارت های سنگینی شوند.

در برخی از موارد ممکن است این خسارت ها مادی باشند و در برخی مواقع نیز جانی و به همین خاطر نیز به تمامی افراد توصیه می گردد که حتما از مزایای نوشتن لایحه خوب توسط وکلای متخصص استفاده کنند تا دچار خسارت های مادی و معنوی نشوند و حقوق آنها در جریان پرونده های مختلف تضییع نگردد

ضرورت نگارش یک لایحه دفاعیه خوب در جریان پرونده های کیفری

همانطور که اشاره کردیم، نوشتن لایحه توسط وکیل جزو مواردی می باشد که هم در پرونده های حقوقی و هم در پرونده های کیفری کاربرد فراوان دارد، با توجه به قانون آیین دادرسی کیفری، به چند مورد از اساسی ترین مواردی که در روند امور کیفری از نوشتن لایحه توسط وکیل با هدف دفاع از حقوق متهم استفاده می شود، اشاره می کنیم تا اهمیت این موضوعات را بهتر و بیشتر درک نمایید:

ضرورت ارائه لایحه دفاعیه در صورت عدم دسترسی به متهم در جریان رسیدگی

گاهی پیش می آید که متهم در دسترس نبوده و یا به دلایلی همچون عدم شناسایی در محل اقامت، احضار و جلب او مقدور نمی گردد و تعیین وقت رسیدگی با ذکر‌ موضوع اتهام (‌در صورت مصلحت و عدم وجود منع شرعی) در یکی از جراید کثیرالانتشار یا محلی برای یک نوبت چاپ می‌شود.

در این حالت تاریخ انتشار آگهی‌ تا روز محاکمه نباید کمتر از یک ماه باشد. در صورت عدم حضور متهم در وقت مقرر و یا عدم ارسال لایحه دفاعیه و یا عدم معرفی وکیل، دادگاه در‌حقوق الناس و حقوق عمومی به صورت غیابی و بدون توجه به عدم حضور متهم، اقدام به رسیدگی نموده و رای لازم را صادر می‌نماید.

رای صادره نیز پس از ابلاغ ظرف ده روز قابل وا‌خواهی در همان دادگاه می‌باشد. در حقوق‌الله رسیدگی غیابی به هیچ عنوان جایز نیست، دادگاه ها در صورت ظن قوی بر وقوع جرم مذکور، تا دستیابی به متهم، پرونده را مفتوح‌ می‌گذارد.

ضرورت ارائه لایحه دفاعیه برای جلوگیری از صدور رای غیابی

در کلیه جرائم مربوط به حقوق‌الناس و نظم عمومی که جنبه حق‌اللهی ندارند، هرگاه متهم یا وکیل او در هیچ یک از جلسات دادگاه‌ حاضر نشده باشد و حتی لایحه هم ارسال نکرده باشند، دادگاه اقدام به صدور رای غیابی می‌نماید، این رای ظرف ده روز و پس از ابلاغ واقعی قابل واخواهی در دادگاه صادر کننده‌ رأی می‌باشد و پس از انقضای فرصت واخواهی، برابر قانون تجدید نظر از احکام دادگاه‌ها قابل تجدیدنظر است.

عدم ارائه لایحه دفاعیه و امکان واخواهی

در مواردی که رأی دادگاه تجدیدنظر قطعی شده و بر محکومیت متهم استوار باشد، اگر متهم یا وکیل او در هیچ یک از مراحل دادرسی حاضر نشده باشند و لایحه‌ دفاعیه یا اعتراضیه هم نداده باشند رأی دادگاه تجدیدنظر هم ظرف مدت 20 روز پس از ابلاغ واقعی به متهم یا وکیل او، قابل واخواهی است و رسیدگی به آن در همان‌ دادگاه تجدیدنظر صورت می پذیرد، رای صادره از دادگاه تجدید نظر قطعی است.

ارائه لایحه دفاعیه در کلیه امور جزایی

در کلیه امور کیفری طرفین دعوا قادرند، وکیل یا وکلای مدافع خود را برای وکالت و ارائه لایحه دفاعیه انتخاب و به دادگاه معرفی نمایند، وقت رسیدگی به متهم، شاکی، مدعی‌خصوصی و وکلای مدافع آنها ابلاغ خواهد شد در صورت تعدد وکیل، حضور یکی از وکلای هر یک از طرفین برای تشکیل جلسه دادگاه و انجام رسیدگی کافی‌ است.

شروع رسیدگی قانون به پرونده ها با ارائه دادخواست و لایحه:

شروع رسیدگی قانون به پرونده ها با ارائه دادخواست و لایحه

یکی از مهمترین موضوعاتی که اغلب طرفین دعوا دوست دارند تا در مورد مراحل قانونی آن اطلاعات ثمر بخشی بدست آورند، آغاز فرایند رسیدگی قانونی به پرونده ها می باشد.

کسب اطلاع از نحوه و چگونگی رسیدگی محاکم قضایی به پرونده ها، دارای جزییات خاص حقوقی می باشد که لازم است عموم مردم از انها اطلاع پیدا کنند. هرگونه بی اطلاعی و کم توجهی به چنین موضوعاتی باعث خواهد شد تا افراد نتوانند برای احقاق حقوق خود به دادگاه ها و محاکم قضایی مراجعه نمایندو در نهایت نیز حقوق آنان مورد تضییع واقع می گردد.

شروع رسیدگی در دادگاه مستلزم تقدیم دادخواست و در ادامه، تنظیم یک لایحه خوب می باشد. مدیران دفتر دادگاه پس از وصول دادخواست یا لایحه باید فوری آن را به ثبت برسانند و رسیدی مشتمل بر نام خواهان، خوانده، تاریخ تسلیم دادخواست (روز و ماه و سال) با ذکر شماره ثبت به تقدیم کننده دادخواست بدهد و در همان برگ دادخواست تاریخ تسلیم را قید نماید. تاریخ رسید دادخواست به دفتر، تاریخ اقامه دعوا محسوب می شود.

در صورتی که هر یک از اصحاب دعوا، به عنوان وصی یا متولی یا قیم یا مدیریت شرکت و امثال آن را طرح دعوا کرده باشد، در دادخواست و یا لایحه خود، باید به آن اشاره نمایند.

مدیر دفتر دادگاه ظرف مهلت دو روز نقایص دادخواست و لایحه را به طور کتبی و مفصل به خواهان اطلاع می دهد و از تاریخ ابلاغ به مدت ده روز به او فرصت می دهد تا نقایص مطرح شده را رفع نماید. چنانچه در مهلت مقرر رفع نقصی صورت نپذیرد، دادخواست به موجب قراری که خود مدیر دفتر و در غیبت ایشان، جانشین او صادر می کند، رد می گردد. این قرار به خواهان ابلاغ می شود و نامبرده می تواند ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ به همان دادگاه شکایت نماید. رای دادگاه در این خصوص قطعی است.

نکات مهم در تنظیم لایحه

هرگاه در دادخواست یا لایحه، خواهان یا محل اقامت او مشخص نباشد ظرف دو روز از تاریخ رسید دادخواست، طی قراری که مدیر دفتر دادگاه و در غیبت او جانشین او صادر می کند، رد می شود.

خواهان باید حتما رونوشت یا کپی اسناد خود را به دادخواست و لایحه پیوست نماید. رونوشت یا تصویر باید خوانا باشد و مطابقت آن با اصل گواهی شود.

مقصود از گواهی آن است که دفتر دادگاهی که دادخواست به آنجا ارائه می شود یا دفتر یکی از دادگاه های دیگر یا یکی از ادارات ثبت اسناد یا دفتر اسناد رسمی و در جایی که هیچ یک از آن ها نباشد بخشدار محل یا یکی از ادارات دولتی مطابقت آن را با اصل گواهی کرده باشد و در صورتی که رونوشت یا تصویر سند در خارج از کشور تهیه شده باید مطابقت آن با اصل در دفتر یکی از سفارتخانه ها و یا کنسولگری‌های ایران گواهی شده باشد.

اگر اسناد و لوایح به زبان فارسی نباشند، علاوه بر رونوشت یا تصویر تصدیق شده، ترجمه گواهی شده آن نیز باید به دادخواست یا لایحه پیوست شود. درستی ترجمه و مطابقت رونوشت با اصل را مترجمین رسمی یا مامورین کنسولی حسب مورد گواهی می نمایند.

اگر دادخواست و لایحه توسط وکیل، قیم، ولی و یا نماینده قانونی خواهان تقدیم دادگاه شده باشد، رونوشت سندی که اثبات کننده سمت دادخواست دهنده است، به پیوست دادخواست یا لایحه باید تسلیم دادگاه شود.

دادخواست و لایحه و کلیه برگ‌های پیوست آن باید در دو نسخه و در صورت تعدد خواندگان به تعداد آنها به علاوه یک نسخه تقدیم دادگاه شود.

نکات مهم در تنظیم لایحه

چرا نوشتن لایحه توسط وکیل ضرورت دارد؟

هنگامی که در مورد نگارش یک لایحه خوب صحبت می کنیم، تاکید بر موضوع نوشتن آن لایحه توسط یک وکیل مجرب به خوبی نمایان می شود، اما واقعا چرا باید نگارش لوایح خود و دیگر اسناد قانونی را به وکلا بسپاریم؟ ایا این امکان وجود ندارد که خودمان به تنهایی این کار را انجام دهیم؟ [/sc_fs_faq]

در پاسخ به این سوال باید گفت: لایحه، دست نوشته ای است برای احقاق حقوق از دست رفته اشخاص و جلوگیری از تضییع بیشتر حقوق آنها و هرگونه اشتباه، مسامحه و کوتاهی در تالیف و نگارش آن باعث ایجاد ضرر و زیان مادی و معنوی و بعضا جبران ناپذیر به اشخاص می گردد. البته امکان نوشتن لایحه توسط اشخاص عادی نیز وجود دارد اما حقیقت ماجرا این است که در هر کاری نیاز به یک فرد متخصص آن حرفه داریم تا انجام آن کار را به بهترین نحو بر عهده بگیرد و صرفا داشتن ادبیات نگارشی خوب دلیلی بر امکان تالیف یک لایحه خوب نیست.

در مورد نوشتن لایحه نیز توصیه می شود که یک وکیل متخصص و با تجربه تنظیم آن را برعهده بگیرد. نوشتن لایحه توسط وکیل متخصص باعث احقاق حقوق حقه افراد می گردد و به آنها کمک می کند تا دچار خسارت و مجازات به ناحق، نشوند.

امروزه دلایل بسیار زیادی وجود دارد که موجب می شود اغلب افراد ترجیح دهند که از مزیت های مختلف نوشتن یک لایحه خوب توسط وکیل خوب استفاده نمایند که در ادامه مطلب به چند مورد از اساسی ترین آنها نیز اشاره خواهیم کرد،

اما در حالت کلی باید گفت که با توجه به اینکه وکلای مختلف معمولا هزینه های مختلفی را به عنوان دستمزد لایحه نویسی دریافت میکنند، اما این هزینه ها در مقایسه با کارکرد اساسی و مهم لوایح در فرآیند دادرسی پرونده ها، کاملا به صرفه و اقتصادی می باشد، چرا که در برخی از موارد ارائه یک لایحه استاندارد باعث جلوگیری از بروز سایر خسارت های خواهان یا خوانده دعوا خواهد شد.

به چند مورد از مهم ترین دلایلی که باعث می شود تا حتما نوشتن لایحه خود را به یک وکیل متخصص بسپاریم اشاره می کنیم تا با آن ها آشنا شوید:

 1. نوشتن لایحه توسط وکیل باعث می شود تا این سند قانونی با کیفیت بسیار بالایی تهیه شود و در مدت زمان کوتاهی آماده ارائه به دادگاه شود.
 2. یک وکیل با تجربه و حرفه ای به خوبی می داند که از چه دلایل استنباطی برای تنظیم لایحه استفاده کند و به چه نکات اساسی در آن اشاره کند تا اعتبار قانونی لایحه آن افزایش پیدا کند.
 3. معمولا یک وکیل متخصص تمامی متن لایحه را بر اساس جزئیات دقیق پرونده تهیه میکند و به طور کامل با مستندات موجود در پرونده آن را تطبیق میدهد تا هیچ گونه تضاد و خللی در متن لایحه دیده نشود.
 4. افراد عادی که اقدام به نگارش لایحه می کنند با ادبیات حقوقی به خوبی آشنایی ندارند و معمولا نمی توانند متنی مستند بر قانون را نگارش کنند و همین موضوع باعث می شود تا از ارزش قانونی مطلب کاسته شود.
 5. وکلای متخصص دارای تجربه کافی برای نگارش لوایح حقوقی مستند به قانون هستند و متنی روان و خوانا را تالیف می کنند. یکی از قواعد لایحه نویسی آن می باشد که علاوه بر آنکه مطلب باید دارای اعتبار قانونی باشد، باید کاملا روان و قابل درک باشد و هیچگونه هجو و حشوی در آن وجود نداشته باشد، رعایت چنین قواعدی تنها از عهده یک وکیل برمی آید و هر کسی نمیتواند به طور همزمان تمامی این قواعد را در هنگام نوشتن لایحه رعایت کند.
 6. برای جلوگیری از هرگونه آسیب و ضرر و زیان مادی و معنوی باید برای دفاع از اشخاص حقیقی و حقوقی از مزایای نوشتن لایحه توسط وکیل استفاده کرد.

یک لایحه خوب

یک لایحه خوب باید حاوی چه نکاتی باشند؟

بر اساس ماده 51 قانون آیین دادرسی مدنی کشور ما دادخواست و لایحه باید به زبان فارسی در روی برگ‌های چاپی مخصوص نوشته شده و حاوی نکات زیر باشد :

 • نام، نام خانوادگی، نام پدر، سن، اقامتگاه و حتی‌الامکان شغل خواهان.
 • در صورتی که دادخواست توسط وکیل تقدیم شود مشخصات وکیل نیز باید درج گردد.
 • نام، نام خانوادگی، اقامتگاه و شغل خوانده.
 • تعیین خواسته و بهای آن مگر آنکه تعیین بها ممکن نبوده و یا خواسته، مالی نباشد.
 • تعهدات و جهاتی که به موجب آن خواهان خود را مستحق مطالبه می داند به طوری که مقصود واضح و روشن باشد.
 • آنچه که خواهان از دادگاه درخواست دارد.
 • ذکر ادله و وسایلی که خواهان برای اثبات ادعای خود دارد، از اسناد و نوشتجات و اطلاع مطلعین و غیره، ادله مثبته به ترتیب و واضح نوشته می شود و اگر دلیل، گواهی گواه باشد، خواهان باید اسامی و مشخصات و محل اقامت آنان را به طور صحیح در لایحه معین کند.
 • امضای و در صورت عجز از امضاء، اثر انگشت او.
 • اقامتگاه باید با تمام خصوصیات از قبیل شهر و روستا و دهستان و خیابان به نحوی نوشته شود که ابلاغ به سهولت ممکن باشد.
 • چنانچه خواهان یا خوانده شخص حقوقی باشد، در دادخواست و لوایح نام و اقامتگاه شخص حقوقی نوشته خواهد شد.

نکات قانون آیین دادرسی مدنی در مورد اهمیت نوشتن لایحه توسط وکیل

شاید وقتی که در مورد اهمیت نوشتن یک لایحه توسط وکیل صحبت میکنیم، اغلب افراد دقیقا ندانند که اهمیت این موضوع چقدر زیاد است، در چنین شرایطی بهترین روش برای کسب اطمینان آن می باشد که به چند مورد از مهم ترین مواد قانونی اشاره نماییم تا بتوانیم با این موارد آشنا شویم.

قانون آیین دادرسی کشور ما اهمیت بسیار زیادی به مقوله لایحه نویسی داده است و نکات بسیار پراهمیتی را نیز در مورد آن ذکر کرده است.

لذا تمامی کسانی که قصد دارند تا از وکیل برای تنظیم لایحه استفاده نمایند، بهتر است در بدو امر با نکات قانونی و پراهمیتی که قانون آیین دادرسی به مبحث لایحه نویسی داده است، آشنا شوند. به چند مورد از اساسی ترین مفاد قانونی که به مبحث اهمیت لایحه نویسی و ارائه آن توسط وکیل پرداخته است، اشاره می کنیم تا با اهمیت لایحه نویسی در مراحل دادرسی آشنا شوید:

 • اصحاب دعوا می‌توانند در جلسه دادرسی حضور یافته یا لایحه ارسال نمایند. هر یک از اصحاب دعوا می‌توانند به جای خود وکیل به دادگاه معرفی نمایند ولی در مواردی‌ که دادرس حضور شخص خواهان یا خوانده‌ یا هر دو را لازم بداند این موضوع در برگه اخطاریه قید می‌شود. در این‌ صورت شخصاً مکلف به حضور خواهند بود.
 • عدم حضور هر یک از اصحاب دعوا و یا وکیل آنان در جلسه دادرسی مانع رسیدگی و اتخاذ تصمیم نیست. در موردی‌ که دادگاه به اخذ‌ توضیح از خواهان نیاز داشته باشد و نامبرده در جلسه تعیین شده حاضر نشود و با اخذ توضیح از خوانده هم دادگاه نتواند رای بدهد، همچنین‌ در صورتی که با دعوت قبلی هیچ‌ یک از اصحاب دعوا حاضر نشوند و لایحه ارائه نکنند، و دادگاه نتواند در ماهیت دعوا بدون اخذ توضیح رای صادر کند دادخواست ابطال‌ خواهد شد.
 • در صورتی که خواندگان متعدد باشند و فقط بعضی از آنان در جلسه دادگاه حاضر شوند و یا لایحه دفاعیه تسلیم نمایند، دادگاه نسبت به‌ دعوا مطروحه علیه کلیه خواندگان رسیدگی کرده سپس مبادرت به صدور رأی می‌نماید، رأی دادگاه نسبت به کسانی که در جلسات حاضر نشده و لایحه‌ دفاعیه نداده‌اند و یا اخطاریه، ابلاغ واقعی نشده باشد، غیابی محسوب است.

لایحه‌دفاعیه

توجه:

در مواردی که رأی دادگاه تجدیدنظر مبنی بر محکومیت خوانده باشد و خوانده یا وکیل او در هیچیکدام از مراحل دادرسی حاضر نبوده و‌ لایحه دفاعیه و یا اعتراضیه‌ای هم نداده باشند رأی دادگاه تجدیدنظر ظرف مدت بیست روز پس از ابلاغ واقعی به محکوم‌علیه یا وکیل او قابل اعتراض‌ و رسیدگی در همان دادگاه تجدیدنظر می‌باشد، رأی صادره قطعی است.

در صورتی که وکیل همزمان در دو یا چند دادگاه دعوت شود و جمع بین آنها ممکن نباشد، لازم است در دادگاهی که حضور او برابر قانون‌ آیین دادرسی کیفری یا سایر قوانین الزامی باشد، حاضر شود و به دادگاه های دیگر لایحه بفرستد و یا در صورت داشتن حق توکیل، وکیل دیگری معرفی‌نماید.

در صورتی که یکی از اصحاب دعوا در دادرسی دو نفر وکیل معرفی کرده و به هیچیکدام از آن ها به‌ طور منفرد حق اقدام نداده باشد، ارسال‌ لایحه توسط هر دو یا حضور یکی از آنان با وصول لایحه از وکیل دیگر برای رسیدگی دادگاه کافی است و در صورت عدم وصول لایحه از وکیل غایب،‌

دادگاه بدون توجه به اظهارات وکیل حاضر، رسیدگی را ادامه خواهد داد. چنانچه هر دو وکیل یا یکی از آنان عذر موجهی برای عدم حضور اعلام نموده‌ باشد، در صورت ضرورت، جلسه دادرسی تجدید و علت تجدید جلسه و وقت رسیدگی به موکل نیز اطلاع داده می‌شود. دراین‌صورت جلسه بعدی‌ دادگاه به علت عدم حضور وکیل تجدید نخواهد شد.

برچسب هالایحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *