• info@12ceo.ir
 • ایران - تهران - دفتر سایت مدیر عامل

مشاوره حقوقی شهرداری |‌ مشاوره تلفنی مشاوره آنلاین شهرداری

راهنمای مقاله

 • شهرداری و وظایف آن
  • طرح دعوا علیه شهرداری مناطق و شهرداری کل
  • اقامه دعوا علیه شرکت های تابع نهاد شهرداری
  • مشاوره حقوقی شهرداری در مورد چه دعاوی انجام می‌شود؟
   • مشاوره حقوقی شهرداری در مورد دعاوی تصرف
    • مطالبه بهای ملک تملک شده از سوی شهرداری
    • طرح دعوا خلع ید علیه شهرداری
    • طرح دعوا تصرف عدوانی علیه شهرداری
   • مشاوره حقوقی برای مطالبه خسارت تاخیر تادیه از شهرداری
   • مشاوره حقوقی در مورد شکایت از شهرداری به سبب اختلافات قراردادی
   • مشاوره حقوقی برای شکایت از نهاد شهرداری به سبب خسارت غیر قراردادی
   • مشاوره حقوقی در مورد کمیسیون ماده 100 شهرداری
   • ارائه مشاوره حقوقی برای شکایت کیفری از شهرداری
  • ارائه مشاوره حقوقی به صورت تلفنی، آنلاین و حضوری
  • وکیل متخصص برای اقامه دعاوی مرتبط با شهرداری
  • چرا مجموعه حقوقی یاسا را انتخاب کنیم؟
  • سوالات متداول
   • چه موضوعاتی می‌تواند در زمره دعاوی علیه نهاد شهرداری محسوب شود؟
   • اگر تصرف شهرداری در مورد ملکی به صورت قانونی باشد، آیا امکان مطالبه اجرت‌المثل ایام تصرف وجود دارد؟
   • در صورت تخریب بنای در حال ساخت بدون مجوز از شهرداری، آیا امکان اقامه دعوا از طرف سازندگان ساختمان وجود دارد؟
   • برای دریافت مشاوره حقوقی در ارتباط با اقامه دعوا علیه شهرداری چه راهکاری را پیشنهاد می‌دهید؟

دریافت مشاوره حقوقی شهرداری که به عنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی که به صورت مستقل به اجرای وظایف تعیین شده در قانون می‌پردازد، از جمله خدمات مجموعه یاسا می‌باشد.

شهرداری و وظایف آن

حتما در مورد وظایف شهرداری کم و بیش، اطلاعاتی دارید اما باید در این زمینه صراحتا اعلام کرد که امور مرتبط با این نهاد صرفا به موضوعات شهرسازی و مواردی از این قبیل محدود نمی‌شود.

اصلی‌ترین وظیفه شهرداری، ارائه خدمات عمومی به مردم است. در واقع امکاناتی که در سطح شهر مشاهده می‌کنید، تا حد زیادی به شهرداری مرتبط می‌شود.

البته که این نهاد در قبال ارائه خدمات به شهروندان، مالیات دریافت می‌کند که تحت عنوان عوارض نیز شناخته می‌شود. پرداخت عوارض شهری نیز جز وظایف شهروندی محسوب می‌شود.

ممکن است شما یا اطرافیانتان به دلایل مختلف با شهرداری دچار اختلاف شده باشید که در این صورت به ناچار طرح دعوا علیه این نهاد را انجام داده باشید.

نوشته های مشابه

 • تحت چه شرایطی می توان از شهرداری‌ها شکایت کرد؟ ۱۴۰۰/۰۶/۰۵
 • خدمات امور اداری دولتی و نحوه رسیدگی به شکایات مردم از شهرداری ۱۳۹۸/۰۹/۲۳

با توجه به این که شهرداری یک نهاد مستقل محسوب می‌شود، شرکت‌های زیادی تحت نظر آن فعالیت می‌کنند که در این صورت بروز تخلف از طرف آن‌ها می‌تواند به شهرداری نیز ارتباط داشته باشد.

از آن جهت که میان شهرداری و اشخاص مختلف ارتباطی وجود دارد، بروز اختلاف میان آن‌ها امری اجتناب ناپذیر است. اینگونه اختلافات می‌تواند در نهایت به طرح دعوا منتهی شود.

مستقل و عمومی بودن نهاد شهرداری سبب شده است تا طرح دعوا علیه آن متفاوت با اقامه دعوا علیه اشخاص حقیقی باشد. در واقع اگر فردی یا نهادی قصد شکایت از شهرداری را داشته باشد، رسیدگی به شکایت آن‌ها برحسب موضوع دعوا در مراجع صالح انجام می‌شود.

از این حیث، شاکی چنانچه به دلایل مختلف بخواهد از شهرداری شکایت کند، باید برحسب نوع موضوع شکایت خود، شکایت‌نامه خود را به مرجع صالح ارجاع دهد.

به طور کلی، دعاوی علیه نهاد شهرداری در دیوان عدالت اداری مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ مگر آن که زمینه اختلاف جنبه حقوقی یا کیفری داشته باشد که در این صورت مراجع قضایی صلاحیت رسیدگی خواهند داشت.

لازم به ذکر است در مواردی نیز شهرداری از نهاد یا سازمان مستقل اقدام به شکایت می‌نماید که در اغلب مواقع، بررسی اینگونه پرونده‌ها به دیوان عدالت اداری فرستاده می‌شود.

زمینه بروز اختلاف و اقامه دعوا علیه شهرداری می‌تواند به موضوعاتی مانند مطالبه بهای ملک تصرف شده توسط شهرداری، مطالبه خسارت تاخیر تادیه، دعاوی تصرف و غیره ارتباط داشته باشد.

با توجه به این که طرح شکایت از شهرداری، تشریفات و آیین خاصی دارد، برخورداری از اطلاعات حقوقی می‌تواند به طرفین شکایت کمک فراوانی کند.

البته در حال حاضر، اغلب نهادها و ارگان‌های عمومی، از افراد متخصص در امور حقوقی به عنوان مشاور حقوقی استفاده می‌کنند تا اگر شکایتی علیه آن‌ها تنظیم شود، بتوانند امور مربوطه را در اختیار چنین افرادی قرار دهند.

تعداد پرونده‌های تشکیل شده در دیوان عدالت اداری که مربوط به نهاد شهرداری باشد، در طی چند سال اخیر بسیار زیاد بوده است و این موضوع، اهمیت مشاوره حقوقی شهرداری را نشان می‌دهد.

در هر صورت اگر به عنوان شاکی قصد طرح دعوا از نهاد شهرداری را دارید، بهتر است که در این زمینه از اطلاعات حقوقی کافی برخوردار باشید.

طرح دعوا علیه شهرداری مناطق و شهرداری کل

شهرداری، نهاد مستقل حقوقی محسوب می‌شود که می‌تواند به عنوان خوانده دعوا قرار گیرد. در واقع اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌توانند تا به دلیل تخلفات صورت گرفته از این نهاد، اقدام به شکایت کنند.

حال که بحث طرح دعوا علیه شهرداری مطرح می‌باشد، ممکن است که با این سوالات مواجه شوید که اقامه دعوا از شهرداری مناطق به معنای اقامه دعوا علیه شهرداری کل است یا خیر؟

در این زمینه بین مراجع مختلف اختلاف نظر وجود دارد که برخی شکایت از شهرداری کل را قابل استماع دانسته اما برخی دیگر چنین دعاوی را قابل رسیدگی نمی‌دانند.

استدلال عده‌ای از افراد به اینگونه است که با توجه به ماده 3 قانون شهرداری، شخصیت حقوقی را برای شهرداری کل در نظر می‌گیرند. در واقع اگر شهرداری منطقه طرف اختلاف باشد، باید طرح دعوا علیه شهرداری کل مطرح شود.

چنین اشخاصی معتقدند که شخصیت حقوقی برای شهرداری کل در نظر گرفته می‌شود و شهرداری منظقه نمی‌تواند طرف اصلی دعوا قرار گیرد.

در مقابل نیز سایر افراد، نظر دارند که شهرداری مناطق مختلف شهر، نماینده شهرداری کل محسوب شده و با توجه به این که اموری از جانب نهاد کل شهرداری به آن‌ها واگذار شده است، می‌توانند جزو طرفین اصلی دعوا به شمار روند.

نظریات هر دو گروه می‌تواند در مورد اقامه دعوا علیه نهاد شهرداری صحیح باشد، زیرا استدلال آن‌ها قانونی است و نمی‌توان اشکلاتی را در نظر گرفت.

به نظر می‌رسد که نظریات گروه دوم صحیح‌تر می‌باشد؛ زیرا اگر شهرداری یکی از مناطق شهری تخلفی را انجام داده باشد یا در هرصورت دعوایی علیه آن اقامه شده باشد، شهرداری کل نمی‌تواند به عنوان خوانده دعوا معرفی شود.

البته که برای رفع اختلاف بین شکایت از نهاد شهرداری در مورد این موضوع، از سوی مراجع ذی‌صلاح، رای وحدت رویه صادر نشده است.

اقامه دعوا علیه شرکت های تابع نهاد شهرداری

همانطور که گفته شد، شرکت‌های مختلفی تحت نظر نهاد شهرداری فعالیت می‌کنند و به نوعی تابع این نهاد عمومی هستند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت واحد مترو و اتوبوسرانی، شرکت کنترل ترافیک، شرکت توسعه فضای فرهنگی و غیره اشاره نمود.

پر واضح است که این شرکت‌ها از نهاد شهرداری تبعیت می‌کنند اما با توجه به این که شخصیت حقوقی مستقل برای آن‌ها متصور می‌شود، می‌توانند طرف دعوا قرار گیرند.

از این حیث اگر دعوایی علیه آن‌ها مطرح شود، در واقع شرکت‌های تابع شهرداری طرف اصلی شکایت محسوب می‌شوند و دیگری نیازی به درج نام شهرداری به عنوان خوانده دعوا نمی‌باشد.

یکی از شناخته شده‌ترین شرکت‌های تابع نهاد شهرداری، شرکت واحد اتوبوسرانی و مترو است. متاسفانه در طی چند سال اخیر، شاهد بروز تخلفاتی از سوی این نهادها نیز بوده‌ایم و از این حیث، آمار شکایت شهروندان از آن‌ها کم نبوده است.

مشاوره حقوقی شهرداری در مورد چه دعاوی انجام می‌شود؟

اختلافات بین نهاد شهرداری با اشخاص حقیقی یا حقوقی، متعدد است که عموما به بحث ساخت و ساز و شهرسازی ارتباط دارد. برخی از دعاوی مرتبط با شهرداری از اهمیت خاص برخوردار هستند که نیازمند برخورداری از اطلاعات حقوقی می‌باشند.

اگر قصد دارید به عنوان خواهان طرح دعوا کنید یا از طرف نهاد شهرداری از شما شکایت شده است، باید تا حدودی اطلاعات حقوقی داشته باشید.

در هر صورت، دعاوی شهرداری که مشاوره حقوقی برای آن‌ها ارائه می‌شود، عبارتند از:

 • دعاوی قراردادی
 • دعاوی ساختمانی
 • دعاوی عوارض
 • دعاوی تصرف
 • دعاوی کیفری

دعاوی مزبور جز شناخته شده‌ترین انواع دعوا مرتبط با نهاد شهرداری است که اگر در این زمینه تمایل به اقامه دعوا کنید، بهتر است با مشاوران حقوقی یا وکلای دادگستری در ارتباط باشید.

با توجه به اهمیت بالای دعاوی مزبور، در ادامه به بررسی تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم.

مشاوره حقوقی شهرداری در مورد دعاوی تصرف

دعاوی تصرف مرتبط با نهاد شهرداری می‌تواند به موضوعاتی مانند مطالبه بهای ملک، خلع ید و مواردی از این قبیل ارتباط داشته باشد.

دعاوی مزبور با توجه به این که تخصصی محسوب می‌شوند، نیاز به مشاوره حقوقی شهرداری دارند که بر همین اساس، توضیحاتی را در این زمینه بیان می‌کنیم.

مطالبه بهای ملک تملک شده از سوی شهرداری

یک سری املاک در نقاط مختلف شهر هستند که در طرح شهرداری قرار می‌گیرند. در این صورت اگر چنین املاکی با رعایت ضوابط و مقررات قانونی توسط شهرداری‌ها تصرف و تملک شوند، مالک صرفا می‌تواند بهای آن را مطالبه نماید.

از آن جهت که شهرداری به روش قانونی، املاک مربوطه را در به تملک خود در آورده است، مالک تنها این امکان را دارد تا بهای آن را مطالبه کند. بنابراین بحث مطالبه اجرت‌المثل ایام تصرف منتفی است.

در واقع شهرداری در جهت اجرای برنامه‌های عمرانی خود اقدام به تصرف ملک مورد نظر کرده است و در این صورت وظیفه پرداخت اجرت‌المثل ایام تصرف را به مالک ملک ندارد.

اگر این موضوع ثابت شود که شهرداری به صورت غیر قانونی، املاکی را تصاحب کرده است، رفتار این نهاد غاصبانه محسوب شده و مالک می‌تواند علاوه بر مطالبه بهای ملک، اجرت‌المثل تصرف را نیز مطالبه نماید.

اقامه دعوا مطالبه بهای ملک تصرف شده از سوی شهرداری در دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک رسیدگی خواهد شد و در این صورت شاکی نمی‌تواند دعوا را در دیوان عدالت اداری مطرح کند.

چنانچه شهرداری به صورت غاصبانه ملکی را در تصرف خود در آورده باشد و مقررات مربوطه را در مورد تملک ملک رعایت نکرده باشد، طرح دعوا ابتدا در دیوان عدالت اداری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در واقع ابتدا باید تخلف صورت گرفته توسط شهرداری در دیوان عدالت اداری محرز شود و سپس پرونده برای رسیدگی به دادگاه ارجاع داده می‌شود.

در این صورت دادگاه، میزان بهای ملک تصرف شده را از طریق کارشناسی مورد بررسی قرار داده و آن را تعیین می‌کند. در نهایت شهرداری موظف به پرداخت مبلغ تعیین شده به عنوان ارزش واقعی ملک است.

در صورتی که شهرداری املاکی را تصرف کند که بین چند مالک مشترک باشد، هر یک از مالکین می‌توانند مطابق مقررات موجود، نسبت به قدرالسهم خود علیه شهرداری اقامه دعوا نمایند.

طرح دعوا خلع ید علیه شهرداری

گاهی اوقات، شهرداری املاکی را بدون توجیهات قانونی تصرف می‌کند، در این صورت مالک می‌تواند علیه این نهاد طرح دعوا خلع ید نماید.

در واقع شهرداری اقدام به تصرف غاصبانه ملک نموده است و با توجه به غیر قانونی بودن رفتار وی، مالک می‌تواند شکایت خود را به عنوان خلع ید در مراجع قضایی مطرح کند.

در این صورت، مالک باید اقدام به تنظیم دادخواست نماید و آن را در اختیار دادگاه عمومی صالح قرار دهد. این امکان برای مالک فراهم است تا دعوا خلع ید و مطالبه اجرت‌المثل ایام تصرف را در قالب یک دادخواست اقامه نماید. بر همین اساس، دادگاه به صورت واحد به خواسته خواهان رسیدگی کرده و در نهایت رای مقتضی را صادر می‌کند.

اگر اقدامات انجام شده توسط شهرداری مربوط به تصرف املاک، از ظرف حکم مراجع قانونی باطل شود، شهرداری موظف به استرداد املاک مزبور خواهد بود.

دادگاه و حتی دیوان عدالت اداری می‌توانند در صورتی که شهرداری یک سری از املاکی در طرح قانونی نیستند را تصاحب کند، حکم به ابطال آن‌ها صادر نماید. در این صورت شهرداری باید املاک متصرف شده را به مالکان آن باز گرداند.

اگر بنا به دلایل مختلفی، امکان استرداد ملک از طرف شهرداری وجود نداشته باشد، این نهاد باید اقدامات لازم جهت تامین اعتبار تملک این املاک را انجام دهد.

با صدور حکم خلع ید از جانب مرجع رسیدگی‌کننده، شهرداری می‌تواند صدور دستور توقف اجرای حکم را درخواست نماید. در این صورت شهرداری ظرف مدت شش ماه از تاریخ صدور حکم، باید اقدام به پرداخت ارزش واقعی ملک نماید.

طرح دعوا تصرف عدوانی علیه شهرداری

اگر شهرداری، ملکی را بدون آن که دلایل قانونی داشته باشد، از تصرف مالک خارج کند و به تصرف خود در آورد، متصرف می‌تواند علیه شهرداری، دعوا الزام به رفع تصرف عدوانی را اقامه کند.

در واقع مالک با طرع دعوا از مراجع قانونی درخواست می‌کند که ملک تصرف شده توسط شهرداری، مجدد به تصرف وی در آید.

گاهی اوقات شهرداری اقدام به تصرف غیر قانونی ملک نمی‌کند اما برای مالک مزاحمت‌هایی را ایجاد می‌کند. در واقع تصرفات قانونی مالک در ملک خود از طرف شهرداری مورد مزاحمت قرار می‌گیرد.

مزاحمت شهرداری مانع بهره‌مندی مالک از حق انتفاع یا حق ارتفاق ملک می‌شود و شرایط برای طرح شکایت از شهرداری فراهم است.

بر این اساس، اقامه دعوا الزام به رفع مزاحمت علیه شهرداری ممکن است و شاکی می‌تواند در این زمینه دادخواستی را تنظیم نماید و به مرجع رسیدگی‌کننده ارجاع دهد. رسیدگی به اینگونه دعاوی در دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک به صورت خارج از نوبت انجام می‌شود.

در واقع با توجه به اهمیت بالای دعاوی تصرف ملکی علیه شهرداری، در اغلب مواقع رسیدگی به آن‌ها خارج از نوبت انجام می‌شود.

مشاوره حقوقی برای مطالبه خسارت تاخیر تادیه از شهرداری

مطالبه خسارت تاخیر تادیه، یکی از دعاوی رایج علیه شهرداری است. ممکن است شهرداری به حکم مراجع ذی‌صلاح، موظف به استرداد ملکی به مالک شده باشد.

در این صورت اگر شهرداری در زمان تعیین شده از استرداد ملک خودداری کند، مالک می‌تواند دعوا مطالبه خسارت تاخیر تادیه را مطالبه نماید.

البته محکومیت مالی شهرداری راجع به مسائل تصرف و توقیف اموال منقول و غیر منقول، به بحث تامین اعتبار در بودجه ارتباط دارد. تا زمان تخصیص بودجه جهت پرداخت محکومیت مالی، خسارت تاخیر تادیه از طرف شهرداری به مالک منتفی خواهد بود.

مشاوره حقوقی در مورد شکایت از شهرداری به سبب اختلافات قراردادی

زمینه اختلاف و طرح شکایت از شهرداری، می‌تواند به امور قراردادی ارتباط داشته باشد. ممکن است بین نهاد شهرداری با اشخاص دیگر قراردادی منعقد شده یا معامله ای انجام شده باشد.

در این صورت اگر شهرداری به تعهدات خود که در قالب قرارداد ذکر شده است، عمل نکند، اختلاف بین طرفین را ایجاد می‌کند.

چنانچه اختلاف بین طرفین در مورد اصل وقوع معامله باشد، دادگاه عمومی حقوقی در این زمینه صلاحیت قانونی خواهد داشت.

مشاوره حقوقی برای شکایت از نهاد شهرداری به سبب خسارت غیر قراردادی

املاکی که در طرح شهرداری واقع شده اند، قانونا امکان تصرف برای مالک به صورت دائم وجود ندارد. اما ملکی که به صورت غیر قانونی توسط شهرداری تصرف شده است، باید خسارت آن به صاحب ملک پرداخته شود.

شکایت از نهاد شهرداری به سبب خسارت غیر قراردادی از آن جهت انجام می‌شود که بدون آن که بین طرفین قراردادی منعقد شده باشد، از طرف شهرداری به مالک خساراتی وارد شده است. در این صورت شهرداری موظف به پرداخت خسارت است.

ملکی که به صورت غیر قانونی توسط شهرداری تخریب می‌شود، باید خسارات وارده به مالک پرداخته شود. در غیر این صورت، صاحب ملک می‌تواند اقدام به طرح دعوا مطالبه خسارت از نهاد شهرداری نماید.

در این صورت شکایت مالک ابتدا در دیوان عدالت اداری مورد بررسی قرار می‌گیرد تا تخلف صورت گرفته محرز گردد. در صورتی که تقصیر شهرداری ثابت شود، پرونده برای رسیدگی و صدور حکم به دادگاه عمومی حقوقی فرستاده می‌شود.

مشاوره حقوقی در مورد کمیسیون ماده 100 شهرداری

ساخت و ساز در ایران، طبق ضوابط و مقررات مشخصی انجام می‌شود تا از سودجویی و سوء استفاده برخی اشخاص جلوگیری شود.

کمیسیون ماده 100 شهرداری در ارتباط با موضوع ساخت و ساز املاک است که در این زمینه ساخت املاک باید تحت شرایطی خاص و مطابق با مقررات قانونی انجام شود.

این کمیسیون، وظیفه رسیدگی به تخلفات ساختمانی را دارد و اگر بنایی بدون اخذ مجوز از مراجع ذی ربط ساخته شود یا بنای ساخته شده مطلبق با پروانه ساخت نباشد، در کمسیون مزبور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در واقع مالکان املاک باید قبل از اقدام به ساخت و ساز، از شهرداری پروانه ساختمان بگیرند، در غیر این صورت مشکلات فراوانی را برای سازندگان به وجود می‌آورد و در نهایت ممکن است که به تخریب بنا منتهی شود.

احکامی که از طرف این کمیسیون صادر می‌شود، متفاوت است و بنا ساخته شده با تخریب یا جریمه‌های سنگین و یا هردو مورد مواجه خواهند شد.

اگر ساختمانی دارای مجور قانونی از شهرداری باشد، اما ساخت آن مطابق اصول فنی و بهداشتی شهر سازی نباشد، کمیسیون باید حکم تخریب بنا را صادر کند.

حال ممکن است که یک ساختمان دارای پروانه ساخت از شهرداری نباشد اما ساخت بنا را طبق اصول شهرسازی انجام داده باشد، در این صورت کمیسیون مزبور می‌تواند حکم به تخریب ساختمان یا اعمال جریمه سنگین برای سازندگان نماید.

در صورتی که ملکی در حال ساخت باشد، اما به دلایلی مانند عدم دریافت مجور ساخت یا عدم اصول مقررات مربوطه در ساخت بنا از طرف شهرداری تخریب شود، اقدام شهرداری غیر قانونی محسوب نمی‌شود و در راستا اعمال کمیسیون ماده 100 می‌باشد. در این صورت مالک حق اقامه دعوا علیه شهرداری به دلیل مطالبه خسارت وارده را ندارد.

ارائه مشاوره حقوقی برای شکایت کیفری از شهرداری

اقامه دعوا علیه نهاد شهرداری، صرفا به موضوعات حقوقی ارتباط ندارد؛ بلکه در مواقعی نیز شکایت در این زمینه جنبه کیفری دارد.

اعمالی که مطابق قانون مجازات اسلامی، جرم محسوب می‌شود و توسط این نهاد انجام شود، طبیعتا منجر به اقامه دعوا کیفری از طرف شاکی می‌شود.

تخریب اموال به صورت غیر قانونی، تصرف عدوانی، توهین، فحاشی و ضرب و جرح از طرف ماموران شهرداری می‌تواند به اقامه دعوا کیفری علیه شهرداری ختم شود.

به طور مثال، مامور شهرداری در حین انجام وظیفه خود اقدام به توهین و فحاشی به اشخاص طرف مقابل خود کرده یا آن‌ها را مورد ضرب و جرح قرار می‌دهد. با توجه به این که این اعمال در قانون جرم انگاری شده‌اند، امکان طرح شکایت از نهاد شهرداری و ماموران آن وجود دارد.

تصرف غیر قانونی از طرف نهاد شهرداری به نحوی که مصداق تصرف عدوانی محسوب شود، جرم محسوب شده و صاحب ملک این اختیار را دارد تا از شهرداری شکایت کیفری کند.

اگر شهرداری بنایی را تخریب کند که ساخت و ساز آن هیچگونه مشکل قانونی نداشته باشد، مصداق بارز جرم است و قابل رسیدگی در مراجع قضایی کیفری خواهد بود.

رسیدگی به شکایت کیفری از شهرداری، در دادسرا و دادگاه های کیفری صورت می‌گیرد. در این صورت، شاکی باید شکوائییه را در دادسرا محل وقوع جرم به ثبت برساند.

در این صورت دادسرا، در وهله اول، تحقیقات مقدماتی جرم را انجام می‌دهد. تحقیقات مقدماتی در دادسرا ممکن است که چندین ماه به طول بیانجامد.

بعد از تکمیل تحقیقات مقدماتی، پرونده شکایت از شهرداری برای تعیین تکلیف نهایی و صدور حکم به دادگاه فرستاده می‌شود. دادگاه با بررسی کیفرخواست صادره و اظهارات طرفین در نهایت اقدام به صدور رای می‌نماید.

ارائه مشاوره حقوقی به صورت تلفنی، آنلاین و حضوری

اقامه دعوا علیه نهاد شهرداری، در مراجع ذی‌صلاح مستلزم برخورداری از دانش و اطلاعات حقوقی است که اگر مراحل اقامه دعوا طبق اصول و تشریفات مشخص شده در قانون انجام نشود، دادگاه‌ها و در مواردی نیز دیوان عدالت اداری، ترتیب اثر خاصی به شکایت مطروحه نمی‌دهند.

یکی از روش‌هایی که می‌توان از طریق آن به اطلاعات حقوقی دست یافت، مشاوره حقوقی است. در واقع از طریق مشاوره حقوقی، می‌توان در ارتباط با نحوه و مراحل شکایت از نهاد شهرداری، اطلاعات لازم را دریافت کنید.

بهترین گزینه برای آن که بتوانید در ارتباط با شکایت از شهرداری به اطلاعات حقوقی لازم دسترسی داشته باشید، استفاده از خدمات حقوقی مجموعه یاسا است.

مشاوره‌های حقوقی این مجموعه، به صورت حضوری، تلفنی و آنلاین ارائه می‌شود که می‌تواند برای موکلین مزیت‌های فراوانی داشته باشد. برای دریافت مشاوره حقوقی در این زمینه، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

وکیل متخصص برای اقامه دعاوی مرتبط با شهرداری

در ارتباط با دعاوی شهرداری، ممکن است شاکی قصد بهره مندی از وکیل را داشته باشد. داشتن وکیل در این زمینه، می‌تواند به نفع موکلین باشد و احتمال پیروزی آن‌ها را در شکایت مطرح شده افزایش می‌دهد.

اگر در جستجوی وکیل برای طرح شکایت از شهرداری هستید، مجموعه یاسا گزینه مطلوبی برایتان خواهد بود. این مجموعه با بهره‌مندی از وکلا و کارشناسان حقوقی متخصص، آماده خدمات رسانی به موکلین در سراسر کشور است که در این صورت می‌توانید با شناخته شده‌ترین وکلای ایران در ارتباط باشید.

چرا مجموعه حقوقی یاسا را انتخاب کنیم؟

مجموعه حقوقی یاسا با بهره مندی از وکلا، کارشناسان و مشاوران حقوقی مجرب و متخصص آماده خدمات رسانی در کلیه امور حقوقی و کیفری است.

همچنین این مجموعه علاوه بر ارائه مشاوره‌های تخصصی حقوقی به شکل آنلاین و تلفنی، در زمینه تهیه و تنظیم انواع اوراق قضایی و نحوه قرارداد نویسی نیز خدمات رسانی نیز می‌کند.

در هر صورت چنانچه به مشاوره حقوقی نیاز پیدا کردید و قصد تنظیم انواع دادخواست، شکوائیه و سایر اوراق قضایی را دارید، قبل از هر اقدام حقوقی به سایت یاسا مراجعه کنید و خدمات و امکانات این مجموعه بهره‌مند شوید.

از آن جهت که این مجموعه، سابقه چندین ساله در زمینه ارائه خدمات حقوقی دارد و بهترین و مجرب ترین حقوقدانان کشور در این مجموعه فعالیت می‌کنند، می‌تواند مناسب‌ترین گزینه برای انتخاب افراد مختلف برای بهره‌مندی از امکانات و خدمات حقوقی باشد.

سوالات متداول

چه موضوعاتی می‌تواند در زمره دعاوی علیه نهاد شهرداری محسوب شود؟

دعاوی تصرف، عوارض، ساختمانی، قراردادی و کیفری می‌تواند در زمره دعاوی علیه نهاد شهرداری محسوب شود.

اگر تصرف شهرداری در مورد ملکی به صورت قانونی باشد، آیا امکان مطالبه اجرت‌المثل ایام تصرف وجود دارد؟

خیر، در این صورت صاحب ملک نمی‌تواند اجرت‌المثل تصرف را مطالبه نماید.

در صورت تخریب بنای در حال ساخت بدون مجوز از شهرداری، آیا امکان اقامه دعوا از طرف سازندگان ساختمان وجود دارد؟

با توجه به این که ساختمان بدون دریافت مجوز قانونی ساخته شده است، عمل شهرداری جهت تخریب بنا کاملا قانونی محسوب می‌شود.

برای دریافت مشاوره حقوقی در ارتباط با اقامه دعوا علیه شهرداری چه راهکاری را پیشنهاد می‌دهید؟

برای اخذ مشاوره حقوقی در مورد دعاوی شهرداری، می‌توانید با مجموعه حقوقی یاسا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای برچسب هاشهرداری‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *