• info@12ceo.ir
 • ایران - تهران - دفتر سایت مدیر عامل

مشاوره حقوقی مهریه |‌ مشاوره تلفنی و آنلاین مهریه

راهنمای مقاله

 • مشاوره حقوقی مهریه چیست؟
  • مهریه بیش از 110 سکه و ارائه مشاوره حقوقی در خصوص قوانین مرتبط با آن
  • مشاوره حقوقی میزان اقساط مهریه در هنگام تقسیط
  • مهریه بعد از فوت زوج
  • مشاوره حقوقی بررسی حق حبس در قانون جدید
  • مشاوره حقوقی مطالبه مهریه در هنگام فسخ نکاح
  • برخی تصورات اشتباه در خصوص مهریه
  • وضعیت مهریه در صیغه یا نکاح منقطع
  • مشاوره حقوقی در خصوص قانون جدید مهریه ۱۴ سکه
 • مزایای و معایب استفاده از مشاوره حقوقی مهریه
  • مزایای مشاوره حقوقی
  • معایب
  • هزینه‌های طرح دعوای مطالبه مهریه
  • طرح و پیگیری دعوای مطالبه مهریه در محاکم خانواده چقدر زمان می‌برد؟
  • مشاوره حقوقی مهریه در سامانه حقوقی یاسا
  • سایر خدمات تخصصی حقوقی و پشتیبانی از آن توسط سامانه حقوقی یاسا
 • سوالات متداول
  • مشاوره حقوقی مهریه چیست؟
  • آیا در قانون جدید مهریه، امکان توقیف اموال زوج بیش از 110 سکه وجود دارد؟
  • در قانون جدید مهریه، آیا امکان تقسیط آن پیش‌بینی شده است؟
  • آیا در قانون جدید همچنان بعد از فوت شوهر، مهریه قابل مطالبه است؟

مشاوره حقوقی مهریه که به عنوان یکی از مهمترین حقوق مالی زوجه، در زندگی مشترک به حساب می‌آید، یک امر ضروری است.

هنگامی که خطبه عقد نکاح جاری می‌گردد، به مالکیت او در خواهد آمد و زوجه قادر خواهد بود هر وقت که بخواهد، برای وصول مهریه از شوهر خود اقدامات لازم را به عمل آورده و یا از محاکم قضایی که همان دادگاه‌های خانواده هستند، مطالبه آن را آغاز نمایند.

همچنین زوجه می‌تواند مهریه خود را در هنگام جاری شدن صیغه طلاق در کنار سایر حقوق قانونی خود همچون نفقه و اجرت‌المثل و سایر حقوق دیگر از زوج مطالبه نماید.

بسیاری از زوجین در هنگام مواجه با مشکلات خانوادگی، ترجیح می‌دهند که به جای عقد قرارداد وکالت با یک وکیل دادگستری، از امکانات دیگر موسسات و سامانه‌های حقوقی، از جمله دریافت مشاوره حقوقی در مسائل مختلف استفاده نمایند.

مزایایی که برای مشاوره حقوقی متصور است، این است که با صرف هزینه کم، مراحل و راهکارهای کاربردی حقوقی لازم در خصوص دعوی مطالبه مهریه به متقاضیان ارائه می‌گردد.

نوشته های مشابه

 • اقساط مهریه و همه چیز درباره قوانین آن ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
 • ثبت سند ملک به عنوان مهریه چه شرایطی دارد؟ ۱۴۰۱/۰۲/۲۷

در دسترس بودن و مهمتر از همه به صرفه بودن این قبیل خدمات را نیز می‌توان از دیگر مزایای این قبیل خدمات محسوب کرد.

البته شاید بتوان برای مشاوره نیز معایبی برشمرد. مثلا از آن جایی که مشاور حقوقی، هیچ مسئولیتی در پرونده زوجین بر عهده ندارد و در رابطه مشاور و شخص متقاضی، ارتباط موثری شکل نمی گیرد، شاید بتوان این را عیبی در رابطه طرفین محسوب نمود.

لذا لازم است، چنانچه شما قصدی برای استخدام وکیل ندارید، قبل از مطرح کردن دادخواست حقوقی مطالبه مهریه، حتما اطلاعات خود را به روز نمایید و با کسب مشاوره حقوقی از متخصصین و کارشناسان امر، از معایب و مزایای اقدامات مد نظر خود مطلع شوید.

در این مقاله قصد داریم که در خصوص مشاوره حقوقی مهریه و راه‌های طرح آن در دادگاه‌های خانواده با شما همراهان همیشگی سخن بگوییم. پس تا پایان همراه ما باشید.

مشاوره حقوقی مهریه چیست؟

موضوع مهمی که در این خصوص وجود خواهد داشت، این که قوانین مطالبه مهریه، دارای پیچیدگی‌های خاص خود است.

اخیرا نیز روش مطالبه مهریه و میزان آن در قوانین خانواده دستخوش تغییرات اساسی شده که نیاز به داشتن اطلاعات کامل در این زمینه دارد. به همین علت، اخذ مشاوره حقوقی برای انجام مراحل مطالبه مهریه توسط زن، همیشه الزامی و واجب به نظر می‌رسد.

در مقابل، مرد نیز صرفا در صورتی قادر خواهد بود که همسر خود را طلاق دهد، که حقوق مالی او همچون مهریه زوجه را پرداخت کرده و یا ترتیب پرداخت آن‌ها را مشخص نماید.

در غیر این صورت، هیچ امکانی برای طلاق زوجه وجود نخواهد داشت. در چنین شرایطی، کسب مشاوره حقوقی برای انجام مراحل طلاق و مطالبه مهریه نیز ضروری و واجب به نظر می‌رسد.

همچنین از آن جهت که معمولا طرح دعوای مطالبه مهریه، همراه با دادخواست طلاق به مراجع قضایی کشور ارائه می‌شود، این موضوع معمولا در شرایطی مطرح می‌گردد که زوجین، دارای فرزندان مشترکی نیز هستند و مسائل مربوط به حضانت فرزندان نیز به آن گره خواهد خورد.

کسب مشاوره حقوقی مهریه، یعنی زن، برای طی نمودن این مراحل زمانبر و دشوار، به جای اینکه تمام فرایند مطالبه مهریه خود را به یک وکیل دادگستری بسپارد، تمام سوالات، موضوعات و موانعی که در این مسیر با آن روبه‌رو می‌گردد را به صورت مستقیم، از وکلا، مشاوران و کارشناسان حقوقی سوال کند تا با این اقدام، بهترین تصمیم را اتخاذ نماید و از تبعات زیان‌بار نداشتن اطلاعات حقوقی در فرایند رسیدگی، تا حدی جلوگیری کند.

مهریه بیش از 110 سکه و ارائه مشاوره حقوقی در خصوص قوانین مرتبط با آن

شاید اغلب شما هم با این عبارات مرسوم در سطح جامعه برخورد کرده‌اید که عده‌ای می‌گویند، اعمال مجازات زندان برای نپرداختن مهریه همسر، فقط به میزان 110 سکه امکان پذیر است و مردی که 110 عدد از سکه‌های مربوط به مهریه همسر خود را پرداخت نماید، دیگر به زندان نمی‌رود.

طبق قانون جدید مهریه

بعد از مطالبه مهریه از طرف زن، اگر از مرد اموالی برای توقیف و بازداشت شناسایی بشود، زن می‌تواند به میزان مهریه خود، آن اموال را بازداشت کرده و توقیف نماید حال به هر میزان که می‌خواهد باشد. یعنی چنانچه مهریه زوجه، هزار سکه هم باشد، توقیف تمام این اموال ممکن خواهد بود.

پس در صورت تمکن مالی مرد، 110 سه ملاک نبوده و باید کل مهریه زوجه پرداخت گردد.

ولی اگر مرد اموالی برای توقیف و بازداشت نداشته باشد، در این صورت باید به میزان همان 110 سکه از مهریه زن را به هر نحو تهیه و پرداخت کند و تا زمانی که معادل 110 سکه مطابق حکم دادگاه پرداخت نگردد و یا زوج از پرداخت آن خودداری کند، زن پس از انجام مقدمات قانونی، قادر خواهد بود که از مرجع قضایی تقاضای جلب و بازداشت شوهرش تقاضا کرده و او را تا زمان تسویه 110 سکه زندان کند.

همچنین این باور و تصور نادرست که مرد باید در هر شرایطی، یک جا این 110 سکه را پرداخت کند و زن بقیه مهریه را در اقساط می‌تواند از شوهر دریافت کند هم یک طرز فکر کاملا اشتباه است.

مرد در صورت دارا نبودن شرایط مالی پرداخت یک جای مهریه 110 سکه، می‌تواند دادخواست اعسار و تقسیط مهریه را به دادگاه خانواده ارائه دهد و بعد از ثابت شدن ناتوانی مالی او در پرداخت یک جای 110 سکه، دادگاه حکم به تقسیط همین تعداد سکه را نیز صادر خواهد کرد.

اثبات اعسار زوج با معرفی شهود یا ارائه فیش حقوقی ممکن است تا همان 110 سکه نیز مشمول تقسیط شود.

مشاوره حقوقی میزان اقساط مهریه در هنگام تقسیط

تعیین مقدار پیش قسط و اقساط ماهیانه مهریه در مورد هر یک از زوجین به صورت موردی بررسی شده و از سوی مرجع قضایی اعلام‌نظر می‌گردد.

در واقع اعمال تقسیط مهریه متناسب با شرایط هر زن و شوهری با هم متفاوت است و به عبارتی بهتر و ساده‌تر، مقام قضایی با مدنظر قرار دادن سایر عوامل همچون شغل و درآمد زوج و غیره پیش قسط و مقدار اقساط ماهانه را تعیین و به طرفین ابلاغ می‌نماید.

بر خلاف تصور بیشتر مردم، حتی دادگاه‌ها قانونا تکلیفی ندارد تا بالاجبار مبلغ یا تعداد سکه‌ مشخصی متناسب با کل مهریه، به عنوان پیش قسط برای مرد و به نفع زن در نظر بگیرد.

پس می‌تواند هیچ مبلغی را به عنوان پیش قسط تعیین نکرده و صرفا حکم به پرداخت از دم قسط مهریه در اقساط بلند مدت و یا ماهانه نماید.

مهریه بعد از فوت زوج

اگر شوهر فوت کند، مهریه زن به عنوان دین ممتاز محسوب شده و مقدم بر تقسیم ارث بین وراث است. متاسفانه این باور اشتباه هم معمولا وجود دارد که بعد از فوت زوج، دیگر هیچ مهریه‌ای به زوجه تعلق نخواهد گرفت و یا این که تنها عایدی زن بعد از فوت مرد سهم‌الارث خود از اموال شوهرش است!.

مشاوره حقوقی مهریه تمام این ابهامات را برطرف خواهد کرد و مشاور به شما اعلام خواهد کرد که پس از فوت شوهرتان باید ابتدا کلیه مطالبات دیگران از او، که مهریه هم جزیی از همان مطالبات محسوب می‌شود، از سوی وراث پرداخت و تسویه کامل شود.

اگر بعد از پرداخت مهریه به همسر متوفی، اموالی دیگری از او باقی ماند، بین سایر وراث به نسبت سهم‌الارث تقسیم خواهد شد، که در این میان زن متوفی نیز خود به عنوان یکی از وراث محسوب خواهد شد و باید مقدار سهم خود را از ماترک متوفی بر حسب مورد، یک هشتم یا یک چهارم (بنا بر داشتن یا نداشتن اولاد) از اموال شوهر متوفی به ارث ببرد.

مشاوره حقوقی بررسی حق حبس در قانون جدید

به موجب قانون پس از عقد نکاح، زن این امکان را دارد که تا زمانی که هنوز با شوهر خود رابطه زناشویی به معنای خاص برقرار نکرده‌ باشد، تا وقتی که مهریه به صورت تمام و کامل از سوی مرد به او تسلیم نشده، از ایفاء وظایف زناشویی در مقابل شوهرش، خودداری کند.

البته در صورتی که مهریه او حال باشد. طبق قانون این امتناع موجب اسقاط حق نفقه نیز نبوده و همچنان باید نفقه را نیز به زوجه پرداخت کرد.

در صورتی که زن قبل از دریافت مهریه به اختیار خود به تمکین در مسائل و روابط زناشویی را آغاز نماید، دیگر قادر نخواهد بود از حق حبس خود استفاده کند.

مشاوره حقوقی مطالبه مهریه در هنگام فسخ نکاح

مشاور حقوقی، بسیاری از تکالیف زن و مرد در مقابل یکدیگر را به متقاضی مشاوره گوشزد کرده، تا با رعایت آن بتواند در دادگاه‌های خانواده از حقوق خود دفاع کند.

طلاق و فسخ نکاح دو واژه کاملا متفاوت از هم هستند و شیوه رسیدگی به این دو عنوان حقوقی در دادگاه‌ها کاملا متفاوت است.

در فسخ عقد ازدواج، دو حالت متصور است:

 • اگر عمل نزدیکی واقع نشده باشد و نکاح فسخ گردد، دیگر مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد، البته به استثنای بیماری عنن، که این بیماری علت فسخ از ناحیه زن باشد و غیره (عنن نوعی ناتوانی جنسی در آقایان است که باعث عدم توانایی آمیزش خواهد شد).
 • ولی اگر نزدیکی در روابط طرفین بعد از عقد واقع شده باشد، کل مهریه به زن تعلق خواهد گرفت.

امکان فسخ نکاح، بیشتر شامل وجود بیماری‌هایی در زن یا مرد است که به طرف مقابل حق فسخ نکاح را می‌دهد.

برای نمونه هرگاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط گردد و بعد از عقد نکاح معلوم شود که آن طرف فاقد آن صفت بوده است، برای طرف دیگر حق فسخ نکاح پابرجا خواهد بود.

البته در فسخ نکاح نیز این تصور و اشتباه شایع همچنان وجود دارد که چانچه عیب یا پنهان‌کاری صورت گرفته از جانب زن رخ داده باشد، دیگر مهریه به وی تعلق نمی‌گیرد ولی باید گفت که به هیچ عنوان این‌گونه نیست.

صرفا در فسخ نکاح اگر نزدیکی واقع نشده باشد مهریه به زن تعلق نخواهد گرفت مگر این‌که موجب فسخ بیماری عنن باشد که در این شرایط نصف مهریه باید به زن پرداخت گردد و در صورتی که نزدیکی انجام شود، در هر شرایطی باید تمام مهریه به زوجه پرداخت شود.

برخی تصورات اشتباه در خصوص مهریه

 • زن به محض انعقاد عقد نکاح مالک کل مهریه تعیین شده خواهد شد و این باور که مهریه زن دوشیزه، مطلقا نصف است، باوری اشتباه است. زیرا در صورت باکره بودن زن، صرفا وقتی که دادخواست طلاق از سوی مرد به محضر دادگاه ارائه شود مهریه نصف می‌گردد و در سایر حالات زن مالک تمام مهریه است.
 • اگر زن به مرد خیانت کند و حتی با دیگری نزدیکی هم داشته باشد و این امر ثابت هم بشود، حق مطالبه مهریه او از بین نرفته و می‌تواند به هر نحوه آن را مطالبه کند.
 • مهریه زوجه از پدر زوج قابل مطالبه نیست مگر این‌که پدرشوهر خود ضامن پرداخت مهریه باشد. و این موضوع در عقدنامه یا سند رسمی دیگری ثبت شده باشد.
 • مهریه زوجه متوفی نیز به وراث او به ارث می‌رسد. از آنجایی که ماهیت مهریه، در واقع یک نوع دین و طلب به حساب می‌آید، پس از فوت زوجه هم، این حق به وراث او مثل پدر و مادر زوجه به ارث می‌رسد و آن‌ها قادرند مهریه دخترشان را از داماد طلب کنند.
 • بر خلاف تصور اشتباه عموم زوجین، مهریه‌های نامتعارف همچون هزار شاخه گل سرخ را نمی‌توان به پول نقد تبدیل کرد. طبق قانون شوهر موظف است همان مال یعنی گل رز را به عنوان مهریه به زوجه بدهد، مگر این‌که خود زوجین به شکل دیگری توافق کنند. در این شرایط مرد می‌تواند از پرداخت وجه نقد بابت مهریه خودداری نماید.
 • طبق قانون جدید و رویه دادگاه‌ها، اگر مهریه پس از عقد افزایش پیدا کند، مثلا 100 سکه به 200 سکه تبدیل گردد، در محاکم قابل استناد نیست. طبق قانون اگر بعد از عقد طرفین به این توافق برسند که مهریه را کمتر یا بیشتر نمایند و حتی برای این توافق سند رسمی هم تنظیم کنند، باز هم به عنوان مهریه اصلی محسوب نشده و ارزش و اعتبار مهریه اولیه را ندارد.

وضعیت مهریه در صیغه یا نکاح منقطع

در این قسمت به بیان چند نکته مهم در خصوص قوانین مهریه در عقد موقت اشاره می‌کنیم:

 • در صیغه نفقه به زوجه تعلق نمی‌گیرد.
 • در صیغه، زوجه از شوهر خود ارث نمی‌برد.
 • مهریه در صیغه نیز به زن تعلق گرفته و حتی شرط صحت صیغه موقت، تعیین مهریه است.
 • ثبت محضری صیغه طبق قانون خانواده جدید ضروری نبوده، یعنی پس از خواندن صیغه حتی به صورت شفاهی، نکاح موقت منعقد شده محسوب خواهد شد.

مشاوره حقوقی در خصوص قانون جدید مهریه ۱۴ سکه

بیشتر جوانان در زمان آغاز زندگی مشترک و ازدواج، هر تعهدی را نسبت به مهریه می‌پذیرند و تمام هدف و تلاش آن‌ها رسیدن به دختر آرزوهایشان خواهد بود. طبق آمارها شاهدیم که اغلب این ازدواج‌ها معمولا با شکست مواجه شده و به طلاق منتهی خواهد شد.

در بخشنامه جدید مهریه ۱۴۰۰ سقفی برای مهریه تعیین شده است. این بخشنامه اعلام داشته که چنانچه در هنگام عقد برای زوجه مهریه‌ای تعیین نشده باشد و تعیین آن به آینده موکول شده باشد، دفاتر ازدواج باید تا برای ثبت مهریه بیشتر از ۱۴ سکه، اطلاعاتی را در خصوص وضعیت مالی مرد به دست آورند.

اگر توانایی مالی مرد، برای پرداخت این مقدار مهریه احراز شود، آن مقدار مهریه را برای زن ثبت خواهند کرد، در غیر این صورت سقف مهریه باید تا همین مقدار ۱۴ سکه در نظر گرفته شده و ثبت شود.

علاوه بر کسب اطلاع از وضعیت مالی مرد، دفاتر ازدواج باید برای ثبت مهریه بالای ۱۴ سکه، ضمانت‌نامه بانکی را هم از مرد دریافت کنند.

برای بررسی بیشتر بخشنامه جدید و قانون مهریه ۱۴۰۰، شما قادر خواهید بود از وکلا و مشاوران این سامانه حقوقی، مشاوره حقوقی آنلاین و تلفنی اخذ نمایید.

مزایای و معایب استفاده از مشاوره حقوقی مهریه

مزایای مشاوره حقوقی

معمولا بیشتر زوجینی که قبلا از مشاوره‌های حقوقی برای مطالبه مهریه استفاده نکرده‌اند، شاید برایشان این سوال مطرح گردد که چه مزایا و معایبی در مشاوره حقوقی مهریه قابل تصور است که به این میزان به آن توصیه می‌شود؟

در پاسخ باید اعلام کرد که بسیاری از افراد، به جای استفاده از مشاوره حقوقی مهریه، معمولا از خدمات وکلای پایه یک دادگستری استفاده کرده و وکیل می گیرند . اما طرح دعوای مطالبه مهریه با گرفتن وکیل، هزینه‌های نسبتا زیادی را به زوجه تحمیل می‌نماید.

به همین جهت، یکی از مزایای مشاوره حقوقی مهریه، هزینه به صرفه و مناسب آن خواهد بود.

استفاده از خدمات وکیل تلفنی در مشاوره حقوقی مهریه، برای بسیاری از اشخاصی که وخواهند وکیل بگیرند، اما دسترسی مناسبی به خدمات وکلا ندارند، گزینه بسیار مناسبی محسوب شده، زیرا هزینه‌های رفت و آمد به دفاتر وکلا و موسسات حقوقی و اخذ نوبت و مسائلی از این قبیل، ممکن است هزینه‌بر و طولانی باشد.

علاوه بر این، معمولا بیشتر متقاضیان خدمات مشاوره، تمایل ندارند که به صورت حضوری و رو در رو، با مشاور حقوقی یا وکیل صحبت نمایند و مشکلات زناشویی خود را توضیح دهند و یا در خصوص آن به گفتگوی رو در رو بپردازند.

این افراد شاید تمایل بیشتری داشته باشند که به صورت آنلاین یا تلفنی، با مشاوران و کارشناسان حقوقی مشورت کرده و راهکارهای قانونی لازم برای حل معضلات خانوادگی خود جویا گردند.

از دیگر مزایای مشاوره حقوقی مهریه، ایجاد حق انتخاب بیشتر برای متقاضی است و مشاوره گیرنده، به راحتی این امکان را دارد که مشاوران خود را تغییر دهد و حتی از مشاوره‌های کارشناسان مختلف، استفاده نمایند.

در صورتی که معرفی و انتخاب یک وکیل دادگستری به دادگاه خانواده، محدودیت‌هایی را برای موکل ایجاد کرده و یکی از این محدودیت‌ها این است که موجب می‌شود تا صرفا از راهکارهای همان یک وکیل در پرونده خود استفاده کند.

معایب

معمولا ارتباط مستقیم چهره به چهره و موثری بین مشاور با متقاضی، ایجاد نشده و شاید این موضوع، بر کمیت و کیفیت مشاوره‌ها، تاثیر منفی داشته باشد.

درگیر نشدن مشاور با فرد متقاضی، باعث خواهد شد که راهکارهای حقوقی ارائه شده، شاید چندان مطلوب و بیانگر مقصود مشاور نباشد.

این در حالی است که اگر، به جای استفاده از خدمات مشاوره حقوقی مهریه، از وکیل کمک بگیرد و در به وکیل اعطای وکالت نمایید، قطعا به نحو بهتر و موثرتری قادر خواهید بود با او ارتباط برقرار کنید.

زیرا وکیل با کسب اطلاعات، به صورت حضوری از اوضاع و احوال مربوط به پرونده مهریه، کاملا مطلع شده و در این شرایط، به دلیل اینکه وکلای دادگستری، مسئولیت‌های حرفه‌ای متعددی بر عهده دارند، حقوق موکل آن‌ها، به شکل بهتری تضمین خواهد شد.

به عبارت دیگر، زمانی که شخصی، با یک وکیل، قراردادی می‌بندد و دفاع از خود را در دعوای مطالبه مهریه به او واگذار می‌کند، وکیل مکلف خواهد بود که به بهترین صورت ممکن، از حقوق موکل خود دفاع کرده و پرونده را به سرانجام برساند.

بر خلاف آن، استفاده از مشاوره حقوقی مهریه، شاید این امکان را به شخص ندهد، چرا که هیچ شناختی بین طرفین، ایجاد نخواهد شد و مشاوران حقوقی، هیچ مسئولیتی در مورد نتیجه پرونده ندارد.

هزینه‌های طرح دعوای مطالبه مهریه

مطرح کردن دعوای مطالبه مهریه نیز مطمئنا دارای هزینه است، البته هزینه طرح دادخواست مطالبه مهریه نیز مانند نفقه به دلیل مالی بودن دعوا، و مرجع رسیدگی به آن، متغیر می‌باشد.

برابر با تعرفه خدمات قضایی در سال 1401، هزینه طرح دعاوی مالی در شورای حل اختلاف، 2.5 درصد ارزش خواسته و در دادگاه‌ها 3.5 درصد ارزش خواسته تعیین شده است.

در خصوص اطلاع از میزان هزینه‌های دادرسی در مسائل حقوقی هم می‌توانید به قانون برنامه و بودجه کشور مراجعه نمایید یا در صورت نیاز فوری با کارشناسان ما در سامانه حقوقی یاسا ارتباط برقرار نمایید، تا شما را در این خصوص و سایر مسائل راهنمایی نمایند.

لازم به ذکر است برای کمک به زنانی که در ابتدای امر امکان پرداخت هزینه دادرسی مطالبه مهریه خود را ندارند، قانونگذار شرایط خوبی را در این زمینه نظر گرفته که شما می‌توانید در دیگر مقالات ما در خصوص اعسار از پرداخت هزینه دادرسی دنبال کنید.

طرح و پیگیری دعوای مطالبه مهریه در محاکم خانواده چقدر زمان می‌برد؟

در حال حاضر با عنایت به اوضاع نامناسب اقتصادی در کشور، شاهد رشد میزان دعاوی خانوادگی در مراجع قضایی کشور هستیم، که همه روزه ثبت و مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

لذا باید عنوان کرد که تخمین زمان شروع و خاتمه شکایات یا دعاوی حقوقی، متناسب با موضوع شکایت به صورت دقیق قابل پیش بینی نخواهد بود و انجام کار کارشناسی‌های در مراحل مختلف پرونده، زمان بر شدن آن‌ها را نیز افزایش خواهد داد.

معمولا در مسائل حقوقی، حتی متبحرترین وکلای کشور با توجه به پیچیدگی‌های کار قضایی، سعی می‌کنند از دادن زمان نهایی پایان کار، خودداری نمایند.

مشاوره حقوقی مهریه در سامانه حقوقی یاسا

هم‌اکنون علاوه بر وکلای متخصص مطالبه مهریه، موسسات حقوقی متعددی نیز، اقدام به ارائه مشاوره‌های حقوقی در این خصوص و سایر دعاوی مربوط به مسائل خانوادگی می‌نمایند و به این ترتیب، به آسانی اغلب سوالات حقوقی متقاضیان پیرامون دعوای مطالبه مهریه و دعاوی مرتبط با آن، پاسخ داده خواهد شد.

در این میان، سامانه حقوقی یاسا به عنوان یکی از تخصصی‌ترین سایت‌های حقوقی کشور، این امکان را برای مخاطبان و متقاضیان، فراهم آورده است تا به صورت کاملا تخصصی، مشاوره‌های حقوقی مربوط به کلیه دعاوی خانوادگی، علی‌الخصوص مشاوره حقوقی مهریه، مشاوره حقوقی طلاق، مشاوره حقوقی حضانت فرزندان، مشاوره حقوقی نفقه و غیر اینها را دریافت نمایند.

سامانه مشاوره حقوقی یاسا، این افتخار را دارد که با استفاده از وکلا، کارشناسان و مشاوران مجرب، خبره و تحصیل کرده، پاسخگوی تمام ابهامات، سوالات، نگرانی‌ها و دغدغه‌های شهروندان، پیرامون دعاوی خانوادگی باشد.

مشاوران حقوقی حاضر در مجموعه حقوقی یاسا، دارای روابط عمومی بسیار قوی، فن بیان بالا و از همه مهمتر سطح علمی چشمگیر برای ارائه راهکارهای حقوقی لازم در خصوص مراحل مطالبه مهریه به شما هستند.

در این میان، مرکز مشاوره حقوقی در سامانه یاسا، همیشه تلاش کرده تا با تولید محتوای حقوقی تخصصی و کاربردی، پاسخگوی سوالات و مشکلات تمامی متقاضیان در خصوص تمامی دعاوی حقوقی و به ویژه دعوای مطالبه مهریه باشد تا اگر برخی از متقاضیان، هزینه کافی برای استفاده از خدمات مشاوره حقوقی مهریه را ندارند، قادر باشند با مطالعه دقیق مقالات کاربردی ما در سایت، مشاوره‌های حقوقی لازم را تا حد ممکن دریافت نمایند.

سایر خدمات تخصصی حقوقی و پشتیبانی از آن توسط سامانه حقوقی یاسا

علاوه بر موارد فوق، سامانه حقوقی یاسا، با بهره‌مندی از نظر کارشناسان و مشاوران حقوقی و وکلای مجرب و متخصص، آماده خدمات رسانی در کلیه امور حقوقی، کیفری، خانواده، اختلافات حوزه کار و روابط کارگر و کارفرما و سایر مسائل حقوقی است.

لازم به ذکر است که این سامانه حقوقی، علاوه بر ارائه مشاوره‌های حقوقی تخصصی، در زمینه تهیه و تنظیم انواع اوراق قضایی مثل شکواییه، دادخواست، لایحه دفاعیه، اظهارنامه و مانند آن نیز خدمات رسانی می‌نماید.

در هر صورت اگر به مشاوره حقوقی نیاز پیدا کردید و یا قصد تنظیم قراردادهای کاری، شکوائیه، دادخواست، و سایر اوراق قضایی را داشتید، قبل از هر اقدام حقوقی به سامانه حقوقی یاسا مراجعه کنید و از خدمات متنوع این سامانه بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مشاوره حقوقی مهریه چیست؟

اخذ مشاوره حقوقی مهریه، به این معنا است که زن، برای طی نمودن فرایند مطالبه مهریه، به جای اینکه از وکیل پایه یک دادگستری برای انجام آن استفاده کند، سوالات، موضوعات و مشکلاتی که در این مسیر با آن روبه‌رو خواهند شد یا مدنظرشان است را به صورت مستقیم، از وکلا، مشاوران و کارشناسان حقوقی سوال نمایند.

آیا در قانون جدید مهریه، امکان توقیف اموال زوج بیش از 110 سکه وجود دارد؟

پس از مطالبه مهریه از ناحیه زوجه، در صورتی که مرد اموالی برای توقیف و بازداشت داشته باشد، زن قادر است به میزان مهریه خود، دارایی‌ها و اموال مرد را توقیف نماید، حال به هر میزان که می‌خواهد باشد. یعنی حتی اگر مهریه زوجه بالای 110 سکه هم باشد، امکان توقیف وجود خواهد داشت.

در قانون جدید مهریه، آیا امکان تقسیط آن پیش‌بینی شده است؟

مرد در صورت نداشتن شرایط مالی پرداخت یک جای 110 سکه، قادر است دادخواست اعسار و تقسیط (قسط‌بندی) مهریه را به دادگاه مربوطه تقدیم کرده و پس از احراز و اثبات ناتوانی مالی خود در پرداخت یک جای 110 سکه، دادگاه حکم به تقسیط این تعداد سکه صادر خواهد کرد.

آیا در قانون جدید همچنان بعد از فوت شوهر، مهریه قابل مطالبه است؟

بعد از فوت شوهر ابتدا باید کلیه مطالبات دیگران از او، که البته مهریه هم جزیی از آن‌ محسوب می‌گردد و جزو دیون ممتاز است، باید پرداخت و تسویه کامل گردد و در صورتی که بعد از پرداخت مهریه به زوجه متوفی، اموالی دیگری از متوفی باقی ماند، بین سایر وراث تقسیم خواهد شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای برچسب هامشاوره حقوقی مهریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *