• info@12ceo.ir
 • ایران - تهران - دفتر سایت مدیر عامل

وکیل طلاق از طرف مرد |‌ بهترین وکیل خانواده

راهنمای مقاله

 • طلاق از طرف مرد به چه معناست؟
  • مراحل و شرایط درخواست طلاق از طرف مرد
  • شرایط و مراحل طلاق از طرف مرد در دوران عقد
  • عدم رضایت زن در طلاق از طرف مرد تاثیری دارد؟
  • درخواست طلاق از سوی مرد چه معایبی دارد؟
   • تنظیم دادخواست طلاق و ارائه دلایل محکمه پسند به دادگاه
   • پرداخت تمام حقوق مالی زن
    • پرداخت مهریه
    • پرداخت نفقه و اجرت المثل
   • بارداری زن
 • راه‌های رفع معایب طلاق از سوی مرد
  • مشورت و اخذ وکیل طلاق از طرف مرد
  • تقسیط مهریه
  • به توافق رسیدن با همسر
 • شرط تنصیف اموال در طلاق از طرف مرد
  • نکاتی درباره درخواست طلاق از طرف مرد
 • برای ثبت طلاق به درخواست زوج چه مدارکی نیاز است؟
  • وکیل طلاق از طرف مرد
 • سوالات متداول
  • آیا در طلاق از طرف مرد، مرد باید به دادگاه مراجعه کند؟
  • شرایط طلاق از طرف مرد چیست؟
  • مراحل طلاق از طرف مرد به چه ترتیب است؟
  • مرد در زمان ثبت درخواست طلاق باید چه شرایطی داشته باشد؟

همیشه این‌ گونه نیست که ازدواج‌ها به نتیجه مطلوب برسند، گاهی نیز زندگی مشترک با بن‌ بست روبه‌رو شده و راهی به جز طلاق روبه‌روی زوجین باقی نمی‌ماند. در طلاق گاهی نیاز به وکیل طلاق از طرف مرد است و گاهی از طرف زن صورت می‌گیرد.

این روزها نیز آمار طلاق بسیار افزایش پیدا کرده و این خود نشان از صحت این حرف دارد. همانطور که همگی ما می‌دانیم طلاق به معنای پایان دادن به زندگی مشترک است و یا به صورت توافقی صورت می‌گیرد یعنی هر دو طرف با طلاق موافق هستند و یا به صورت غیرتوافقی یعنی یکی از زوجین راضی به طلاق نیست.

در این مقاله تصمیم داریم درباره طلاق از طرف مرد یا زوج صحبت کنیم و نکات مهمی که درباره آن وجود دارد را از زبان وکلای باتجربه و متخصص یاسا بیان کنیم.

البته خوب است بدانید که مردان برای طلاق دادن همسر خود، محدودیت‌هایی که برای زنان وجود دارد را ندارند و به موجب ماده 1133 قانون مدنی هر زمان که مایل باشند می‌توانند اقدامات لازم برای طلاق دادن همسر خود را انجام دهند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که در طلاق از طرف مرد نیازی به رضایت زن وجود ندارد و حتی اگر زن راضی به طلاق نباشد، مرد باز هم می‌تواند او را طلاق بدهد. البته مرد هم می‌تواند به شرایطی که در عقدنامه آمده و زن به آن‌ها عمل نکرده برای طلاق استناد کند.

نوشته های مشابه

 • شکایت از وکیل و روش انجام آن ۱۴۰۱/۰۳/۲۰
 • اجرت المثل چیست و نحوه محاسبه و مطالبه آن ۱۴۰۱/۰۲/۲۶

به صورت کلی طلاق از طرف مرد بسیار راحت‌تر از طلاق از طرف زن است و همچنین پروسه آن سریع‌تر انجام می‌گیرد زیرا نیازی به موافقت زن نیست. تنها باید یک‌ سری تشریفات عمومی طلاق صورت بگیرد.

بهتر است حتی اگر طلاق از سوی مرد است، مرد برای خود وکیل بگیرد، زیرا هم می‌تواند اقدامات طلاق را مطابق قانون انجام داده و جلو ببرد، هم اگر خود به دلیل مشغله فرصت حضور در دادگاه را ندارد، وکیل به جای او حاضر شود.

طلاق از طرف مرد به چه معناست؟

با توجه به قانون مدنی سابق، مرد این امکان را داشت که هر زمان که تمایل داشته باشد همسر خود را طلاق دهد و هیچ محدودیتی بر سر راه او نبود به جز آن که حقوق مالی زن را به او پرداخت کند.

در حقیقت مرد می‌توانست بدون نیاز به آن که مدرک یا دلیلی به دادگاه ارائه دهد، مستقیما به یکی از دفاتر ازدواج و طلاق مراجعه نموده و با معرفی دو نفر شاهد عادل و پس از پرداخت تمام حقوق مالی همسرش، وی را طلاق دهد. زن نیز هیچ تلاشی نمی‌توانست برای جلوگیری از این کار انجام دهد.

این قانون باعث می‌شد تا مردان زیادی از این حکم سوءاستفاده کرده و همسران خود را بدون دلیل و صرفا از روی عصبانیت طلاق دهند.

همین امر موجب شده بود تا بعد از مدتی مرد پشیمان شده و به همسر خود رجوع کند و در نهایت باعث ایجاد بی‌نظمی در دفاتر ثبت ازدواج و طلاق شده بود. به همین دلیل قانون‌گذار دست به اصلاح قانون زد و ماده 1133 قانون مدنی را تصویب نمود.

تصویب این ماده موجب شد تا پروسه طلاق طولانی‌تر و ضابطه‌مندتر و همچنین کمی سخت‌تر شود تا به این شکل از عملی کردن تصمیمات عجولانه و احساسی جلوگیری شود. در ماده 1133 قانون مدنی آمده است که:

«مرد می‌تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون، با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید.»

در نهایت نیز قانون حمایت از خانواده در سال 91 اصلاح شد و در آن مراحل طلاق از طرف مرد مورد پیش‌بینی قرار گرفت.

مراحل و شرایط درخواست طلاق از طرف مرد

درخواست طلاق از طرف مرد به موجب قانون جدید، مراحل و شرایطی دارد که باید از سوی مردان رعایت شود.

اگر مردی بخواهد همسر خود را طلاق بدهد باید در اولین مرحله دادخواست طلاق تنظیم کند. دادخواست طلاق بهتر است به دست وکیل طلاق تنظیم شود تا اشتباهی در آن وجود نداشته باشد.

سپس مرد باید دادخواست طلاق تنظیم شده را به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برده و بعد از آن که هزینه دادرسی را پرداخت نمود، اقدام به ثبت آن بکند.

بعد از ثبت دادخواست، دفتر خدمات قضایی آن را به شعبه دادگاه خانواده می‌فرستد تا نوبتی برای رسیدگی تعیین شود و سپس نوبت تعیین شده از سوی دادگاه خانواده به هر دو طرف یعنی هم مرد و هم زن ابلاغ می‌شود.

بعد از تعیین نوبت جلسه رسیدگی و ابلاغ به طرفین، آن‌ها باید در روز مشخص شده به دادگاه خانواده مراجعه کنند تا به موضوع پرونده آن‌ها رسیدگی شود.

اگر دادگاه طلاق را از سوی مرد قبول کند، مرد را محکوم به پرداخت تمام حقوق مالی زن از جمله مهریه، نفقه، اجرت‌المثل و… می‌کند و مرد هم باید تمام این حقوق را بپردازد و یا با زن درباره پرداخت آن‌ها به توافق برسد تا دادگاه گواهی عدم امکان سازش را صادر کند.

اعتبار گواهی عدم امکان سازش 3 ماه از تاریخ صدور است و مرد تنها با در دست داشتن این گواهی است که می‌تواند به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق مراجعه نموده و صیغه طلاق را جاری کند.

اگر در مدت اعتبار آن به دفاتر ازدواج و طلاق مراجعه نکند، گواهی دیگر معتبر نبوده و مرد باید مجددا مراحل دریافت آن را طی کند.

با توجه به تبصره 3 ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق، برای آن که بتوان صیغه طلاق را جاری کرد باید تمام حقوق مالی زن به صورت نقد به او پرداخت شود و یا مرد در این مورد با زن به توافقی رسیده باشد، یا خود زن بخشی از حقوق مالی‌اش را ببخشد و یا آن که مرد اعسار خود از پرداخت را در دادگاه ثابت کرده و حکم اعسار دریافت کند.

شرایط و مراحل طلاق از طرف مرد در دوران عقد

فرقی ندارد که مرد بخواهد در دوران عقد همسر خود را طلاق بدهد و یا پس از آن‌ که بر سر زندگی مشترک خود رفتند.

در هر صورت شرایط و مراحل طلاق از سوی مرد یکسان است و مرد هر زمان بخواهد می‌تواند به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و اقدام به تنظیم دادخواست طلاق کند.

او می‌تواند وکیل طلاق از طرف مرد بگیرد و انجام امور را به او بسپارد. بعد از آن که دادگاه تشکیل شد و گواهی عدم امکان سازش صادر کرد مرد باید حقوق مالی زن را بپردازد.

تنها تفاوتی که طلاق از طرف مرد در دوران عقد دارد این است که اگر میان زن و مرد رابطه جنسی صورت نگرفته باشد باید نصف مهریه زن را به او پرداخت کند. البته نفقه همچنان باید پرداخت نشود و فرقی میان دوران عقد و دروان زندگی مشترک وجود ندارد.

عدم رضایت زن در طلاق از طرف مرد تاثیری دارد؟

گاهی ممکن است مرد اقدام به تنظیم دادخواست طلاق کند، آن هم در حالتی که زن راضی به طلاق نیست. حالا سوالی که پیش می‌آید این است که آیا عدم رضایت زن در پروسه طلاق از طرف مرد، تاثیری دارد؟

اگر مرد اقدام به تنظیم دادخواست طلاق کند، عدم رضایت زن در این پروسه، فقط باعث می‌شود روند ریسدگی به طلاق کندتر شده و کمی طول بکشد وگرنه راضی نبودن زن به طلاق، هیچ تاثیر دیگری نخواهد داشت.

علت طول کشیدن پروسه طلاق در حالت ناراضی بودن زن به این خاطر است که در هر جلسه از دادگاه باید به یکی از حقوق زن رسیدگی شود و حقوق مالی زنان نیز متعدد است و گاهی هم زن دست به اعتراض به نظرات می‌زند و موضوع مجددا باید کارشناسی شود و این خود باعث می‌شود که روند رسیدگی به طلاق طولانی‌تر شود و کندتر پیش برود.

درست است که در حقوق ایران مرد برای طلاق دادن همسر خود نیازی به ارائه دلیل در دادگاه ندارد و تنظیم دادخواست طلاق برای او بسیار آسان است.

اما نکته‌ای که وجود دارد این است که دادگاه تنها زمانی اجازه اجرای صیغه طلاق را می‌دهد که مرد تکلیف حقوق مالی زن را مشخص کرده باشد و همین امر باعث می‌شود بسیاری از مردان موفق به دریافت حکم طلاق نشوند.

چرا که نمی‌خواهند حقوق مالی زن را به صورت کامل پرداخت کنند و یا آن که توانایی مالی ندارد. وکلای طلاق سایت یاسا توصیه می‌کنند حتما پیش از طلاق به توانایی مالی خود توجه داشته باشید.

درخواست طلاق از سوی مرد چه معایبی دارد؟

ارائه درخواست طلاق از طرف مرد ممکن است سه عیب با خود به همراه داشته باشد. در ادامه این سه عیب را توضیح خواهیم داد.

تنظیم دادخواست طلاق و ارائه دلایل محکمه پسند به دادگاه

گفتیم که قبلا مردان برای طلاق دادن همسر خود نیازی به انجام تشریفات خاص و یا حتی دلیل محکمه‌پسند نداشتند و می‌توانستند به راحتی به یکی از دفاتر طلاق و ازدواج مراجعه کرده و با معرفی دو نفر شاهد عادل و با پرداخت تمامی حقوق مالی زن، او را طلاق دهند.

اما از آنجایی که قانون دستخوش تغییر و اطلاح شد، این حکم ناعادلانه شناخته شد و با تصویب ماده 1133 قانون مدنی، از آن بعد مردان نیز مجبور شدند برای طلاق دادن همسران خود، درخواست طلاق به دادگاه بدهند.

همچنین مرد هم باید دلایلی برای درخواست طلاق خود به دادگاه بدهد از جمله آن که زن از انجام وظایفش خودداری می‌کند و یا از مرد تمکین نمی‌کند و مانند آن.

همچنین این امکان نیز وجود دارد که دادگاه دلایل مرد برای طلاق را کافی ندارد و حکم طلاق را صادر نکند. گاهی هم صرف دادخواست طلاق کافی است تا دادگاه حکم طلاق را صادر کند. البته این امر منوط به آن است که مرد تکلیف حقوق مالی زن را مشخص کرده باشد.

پرداخت تمام حقوق مالی زن

از بزرگ‌ترین معایبی که درخواست طلاق از طرف مرد دارد این است که مرد باید تمامی حقوق مالی زن را به او بپردازد و یا تکلیف پرداخت آن را روشن کند. در ادامه برخی از حقوق مالی زن را شرح می‌دهیم.

پرداخت مهریه

مهریه از اصلی‌ترین حقوق مالی زن است که با جاری شدن صیغه نکاح مالک آن می‌گردد و هر زمان که بخواهد می‌تواند آن را از مرد مطالبه کند. فرقی ندارد که مرد به چه علتی از زن طلاق می‌گیرد در هر صورت باید مهریه او را به صورت تمام کمال بپردازد.

زمانی که درخواست طلاق از سوی مرد است، دادگاه حکم طلاق را صادر نخواهد کرد مگر زمانی که مرد حقوق مالی زن را بپردازد و یا تکلیف پرداخت آن را روشن کرده باشد.

در این مورد ماده 29 قانون حمایت از خانواده نیز بیان کرده است: «ثبت طلاق موکول به تادیه حقوق مالی زوجه است. طلاق در صورت رضایت زوجه یا صدور حکم قطعی دایر بر اعسار زوج یا تقسیط محکوم به نیز ثبت می‌شود.»

گاهی هم این احتمال وجود دارد که زن مهریه خود را ببخشد اما معمولا این اتفاق در زمانی که درخواست طلاق از سوی مرد است رخ نخواهد داد و در این شرایط زن مهریه و سایر حقوق مالی خود را به صورت کامل مطالبه می‌کند.

البته باید توجه داشت که اگر مرد بتواند عدم توانایی خود را در پرداخت مهریه به صورت نقدی ثابت بکند و یا به اصطلاح ثابت کند که معسر است، دادگاه حکم به تقسیط مهریه متناسب با حقوق مرد خواهد داد.

پرداخت نفقه و اجرت المثل

گفتیم که مرد باید تمام حقوق مالی زن را بپردازد. یکی دیگر از حقوق مالی که برای زن به موجب ازدواج ایجاد می‌شود نفقه و اجرت‌المثل است. زمانی که مرد می‌خواهد زن را طلاق بدهد باید اجرت المثل ایام زوجیت را برای کارهایی که خارج از وظیفه زن بوده و انجام داده است، بپردازد.

درباره اجرت‌المثل، ماده 336 قانون مدنی این چنین حکم کرده است:

«چنانچه زوجه کارهایی را که شرعا به عهده وی نبوده و عرفا برای آن کار اجرت‌المثل باشد، به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود، دادگاه اجرت‌المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم می‌نماید.»

البته در ماده 29 قانون حمایت از خانواده نیز صحبت از اجرت‌المثل شده و صدور حکم طلاق را منوط به پرداخت آن از سوی مرد کرده است.

حقوق بعدی که زن با ازدواج به دست می‌آرود نفقه است. مرد موظف است تمام نیازهای مادی همسر خود را اعم از نیاز به پوشاک، مسکن، خوراک و غیره متناسب با شأن او برطرف کند.

اگر مرد نفقه ماه‌های گذشته را پرداخت نکرده باشد محکوم به پرداخت آن‌ها و همچنین نفقه‌ ماه‌های جاری خواهد شد.

بارداری زن

مانع بعدی که برای صدور طلاق بر سر راه مرد وجود دارد، باردار بودن زن است. اگر زن باردار باشد دادگاه حکم طلاق را صادر نمی‌کند مگر در صورتی که هر دو طرف یعنی هم مرد و هم زن راضی به جدا شدن در ایام بارداری باشند. اما اگر یکی از آن‌ها ناراضی باشد تا زمان زایمان، حکم طلاق صادر نخواهد شد.

نکته‌ای که آقایان باید به آن توجه داشته باشند این است که اگر صدور حکم طلاق با وجود باردار بودن زن بسیار دشوار است و دادگاه بسیار محتاطانه عمل می‌کند.

البته این مورد را نیز لازم است مردان بدانند که تا زمان وضع حمل خانم، پرداخت نفقه زن برعهده مرد است. حتی اگر با رضایت، از یکدیگر جدا شده باشند.

راه‌های رفع معایب طلاق از سوی مرد

برای آن که از سه عیب فوق دوری کرد و یا با آن کنار آمد، 3 راه حل وجود دارد که وکیل طلاق از طرف مرد به آن اشاره می‌کند و به شرح ذیل است:

مشورت و اخذ وکیل طلاق از طرف مرد

نکته مهمی که در طلاق از طرف مرد وجود دارد این است که چون باید تمام حقوق مالی زن پرداخت شود، امکان دارد تبدیل به یک پروسه زمان‌بر شود. چیزی که در این میان می‌تواند در تسریع روند پرونده کمک کند، مشورت و اعطای وکالت به وکلای متخصص یاسا است.

با اخذ وکیل و مشورت با او می‌توانید با راه‌های کوتاه شدن پروسه طلاق آشنا شوید و بتوانید زودتر به حکم طلاق برسید. گاهی وکلا به دلیل قدرت قانع کردنی که دارند می‌توانند با خانم صحبت کنند و او را راضی به طلاق توافقی کنند و به این ترتیب طلاق در کوتاه‌ترین زمان صورت بگیرد.

تقسیط مهریه

در بالا به این مهم اشاره کردیم که اصلی‌ترین حق مالی که زن با ازدواج به دست می‌آورد مهریه است. اما گاهی و در بیشتر موارد مردان توانایی پرداخت مهریه زن به صورت نقدی و یک جا را ندارند.

در چنین حالتی تکلیف مرد چیست؟ اگر مرد توان پرداخت مهریه را به صورت یکجا نداشته باشد باید به دادگاه درخواست اعسار بدهد و اگر دادگاه اعسار او را محرز بداند، مهریه را برای او تقسیط می‌کند. برای پذیرفته شدن اعسار مرد از سوی دادگاه ملاک‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه بیان می‌کنیم:

 • اولین چیزی که دادگاه در پذیرفتن یا عدم پذیرفتن اعسار به آن توجه می‌کند، توانایی مالی مرد است.

اگر مرد اموالی به غیر از مستثنیات دین داشته باشد که بتوان مهریه زن را به وسیله آن‌ها پرداخت برای مرد حکم اعصار صادر نمی‌کند و مرد را ملزم به پرداخت نقدی مهریه خواهد کرد.

 • معیار بعدی برای صدور حکم اعسار این است که درخواست طلاق از سوی چه کسی است. البته این معیار منشا قانونی ندارد.

اگر درخواست طلاق از سوی مرد باشد و مرد هیچ دلیل موجهی به دادگاه برای درخواست طلاق خود ارائه ندهد، یا به عبارتی اگر زن هیچ خطایی انجام نداده باشد، دادگاه امکان دارد اعسار مرد را نپذیرفته و وی را ملزم به پرداخت مهریه نقدی و یا پیش پرداخت زیاد کند و تا زمانی که مرد قسمت نقدی مهریه را نپرداخته حکم طلاق را صادر ننماید.

اما اگر مرد برای طلاق خود دلیل موجهی داشته باشد، اخلاق نیز حکم می‌کند که دادگاه درخواست اعسار او را بپذیرد و مهریه را قسط‌‌بندی کند.

 • چیزی که باید توجه داشت این است که حکم اعصار را قاضی دادگاه بدوی صادر می‌کند، پس یک دفاع خوب می‌تواند منجر به پذیرفتن درخواست اعسار از سوی قاضی شود.

به توافق رسیدن با همسر

دیگر موانعی که برای مردان جهت طلاق گرفتن وجود دارد، با صحبت کردن و به توافق رسیدن به همسر قابل رفع است. به عنوان مثال بسیاری از زنان هستند که حاضرند در ازای گرفتن حق حضانت فرزند، تمام یا قسمتی از مهریه خود را ببخشند.

البته دقت کنید که توافق با همسر تنها یک انتخاب است که باعث می‌شود پروسه طلاق برای مرد آسان‌تر شود. پس اگر نمی‌خواهید توافق کنید، هیچ اجباری برای شما وجود ندارد.

در هر حالتی برای آن که پروسه طلاق شما به بهترین شکل ممکن انجام بگیرد، باید اقدام به اخذ وکیل کنید. اعطای وکالت به یک وکیل طلاق حرفه‌ای و مجرب باعث می‌شود شما مراحل را با آگاهی و با سرعت بیشتری طی بکنید.

شرط تنصیف اموال در طلاق از طرف مرد

شرط تنصیف اموال چیزی است که همگی آن را می‌دانیم و همان شرط نصف شدن اموال به دست آمده پس از ازدواج است.

اما چیزی که از آن بی‌خبر هستیم این است که در چه شرایطی شرط تنصیف رخ می‌دهد؟ آیا اگر مرد درخواست طلاق بدهد، شرط تنصیف اموال به نفع زن اجرا می‌شود؟ مشاوران حقوقی و وکلای متخصص یاسا به این سوالات جواب خواهند داد.

زمانی که طلاق از سوی مرد است، نیازی به ارائه دلیل به دادگاه نیست، البته در این حالت پروسه طلاق بسیار کند پیش می‌رود و موانع زیادی خواهد داشت. پس بهتر است مردان زمانی درخواست طلاق بدهند که واقعا دلیل قانع‌کننده و محکمه پسندی برای طلاق دادن زن داشته باشند.

یکی از حقوقی که در قانون اساسی برای تمامی افراد پیش بینی شده حق نگهداری و استفاده از اموال و دارایی خود است. افراد نمی‌توانند هیچگونه ادعای و حقی نسبت به اموال دیگری داشته باشند مگر آن که این حق برای شخص پیش بینی شده باشد.

طبق قانون اساسی زوجین چه مرد و چه زن به طور مستقل حق نگهداری و استفاده از اموال و دارایی خود را دارند و هیچ یک از آن‌ها حق کوچک‌ترین تصرف و یا دادخواهی نسبت به اموال دیگری را ندارد.

یکی از شروطی که در عقدنامه وجود دارد و گاهی زوجین از سر ناآگاهی و یا با اطلاع و تحقیق آن را امضا می‌کنند، شرط تنصیف اموال است.

به موجب این شرط اگر طلاق از طرف مرد باشد و زوجه یا همان زن نیز هیچ خطایی در وظایف زناشویی‌اش انجام نداده باشد، مرد مکلف است تا نصف اموال به دست آمده پس از ازدواجش را به زن بدهد.

در مورد این شرط باید به نکاتی توجه داشت که از قرار زیر است:

 1. زوجه باید بتواند در دادگاه ثابت کند که مرد درخواست طلاق داده است و درخواست طلاق او به دلیل کم‌کاری و سرپیچی او از وظایف زناشویی‌اش نیست.
 2. مرد یا زوج باید در زمانی که صیغه نکاح جاری می‌گردد شرط تنصیف اموال را در عقدنامه امضا کرده باشد.
 3. این شرط تنها زمانی به زن تعلق می‌گیرد که درخواست طلاق از سوی مرد باشد، پس اگر طلاق به صورت توافقی هم باشد، و یا از سوی زوجه این شرط قابل اجرا به نفع زوجه نخواهد بود.
 4. اگر شرایط اجرای این شرط وجود داشته باشد، تنها آن اموالی تقسیم می‌شود که مرد در دوران زناشویی به دست آورده باشد و اگر مالی از راه ارث به او رسیده و یا قبل از ازدواج داشته، مشمول این شرط نخواهد شد.
 5. این شرط درخصوص اموالی جاری می‌ود که سند ثبتی برای متعلق بودن به مرد وجود داشته باشد تا برای دادگاه محرز شود که مال واقعا متعلق به مرد است.

توجه داشته باشید که شرط تنصیف دارایی را با شرط تنصیف اموال مرد اشتباه نگیرید. زیرا شرط تنصیف دارایی هم شامل جنبه مثبت دارایی یعنی اموال منقول و غیرمنقول می‌شود و هم شامل جنبه منفی درایی که شامل بدهی‌های است. اما شرط تنصیف اموال زوج تنها محدود به اموال زوج است که پس از ازدواج به دست آورده است.

نکاتی درباره درخواست طلاق از طرف مرد

 1. اگر درخواست طلاق از طرف مرد باشد در هیچ حالتی، حتی اگر رای غیابی باشد، مهریه زن از بین نرفته و مرد موظف به پرداخت آن است و حکم طلاق نیز وقتی مرد مهریه را پرداخت کرده باشد صادر می‌شود.
 2. زمانی که درخواست طلاق از سوی مرد است، نوع طلاق رجعی خواهد بود و مرد در مدت عده هر زمان بخواهد می‌تواند به زن رجوع کند. مگر آن که زن دوشیزه یا یائسه باشد.
 3. چنانچه مرد شرط تنصیف اموال در عقدنامه چاپی را امضا کرده باشد، اگر خود درخواست طلاق بدهد با جمع سایر شرایط، باید تا میزان نصف اموالی که پس از ازدواج به دست آورده است یا معادل آن را به زن بپردازد.
 4. باتوجه به مفاد مواد قانون حمایت از خانواده شرط تنصیف اموال با اجرت امثل قابل جمع است و زن می‌تواند در صورت جمع شرایط، هر دو را دریافت کند.
 5. اگر مرد برای طلاق وکیل بگیرد، دیگر وکیل تمامی مراحل را برای او انجام می‌دهد و نیازی به حضور او نخواهد بود.
 6. با درخواست طلاق از طرف مرد، دادگاه برای تعیین اجرت المثل زن، پرونده را به کارشناسی ارجاع می‌دهد تا اجرت المثل ایام زوجیت را تعیین کند. با تعیین اجرت المثل، مرد موظف به پرداخت آن خواهد بود.
 7. دادگاه در زمان درخواست طلاق از سوی مرد، درباره حضانت فرزندان بر طبق مصلحت اطفال تصمیم‌گیری خواهد کرد.
 8. خیانت کردن زن و یا تخلف از دیگر وظایف زناشویی‌اش، باعث از بین رفتن مهریه او نخواهد شد.
 9. درصورتی که در حین رسیدگی به پرونده زوجین تصمیم بگیرند با یکدیگر به توافق برسند، می‌توانند پرنده را به طلاق توافقی تبدیل کنند تا با سرعت بیشتری رسیدگی شود.

برای ثبت طلاق به درخواست زوج چه مدارکی نیاز است؟

 1. مرد در اولین قدم باید سند ازدواج خود را ارائه دهد. اگر سند ازدواج را نداشت باید به دفتر ازدواجی که ازدواج ثبت شده مراجعه کند و رونوشت آن را دریافت کند و به دادگاه ارائه دهد.
 2. از دیگر مدارکی که باید ارائه دهد اصل شناسنامه و کپی کارت ملی خود مرد است. البته اگر کارت ملی در دسترس نیست، می‌توان کد آن را ارائه داد.
 3. همچنین مدرک مهم دیگر ارائه جواب آزمایش عدم باردار بودن زوجه از سوی پزشکی قانونی است.

وکیل طلاق از طرف مرد

طلاق گرفتن و درخواست طلاق دادن یکی از مسائل حقوقی است که دردسرها و پیچیدگی‌های زیادی دارد. اگر بدون مشورت و یا اخذ وکیل پا در این مسیر بگذارید، یا فرایند طلاق شما بسیار طولانی خواهد شد و یا نمی‌توانید از خود دفاع کرده و حق خود را بگیرید.

پس در درخواست طلاق از طرف مرد، بهترین کار این است که با یکی از وکلا و کارشناسان حقوقی سایت یاسا مشورت کرده و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. با وکلا و مشاوران حقوقی یاسا از سه طریق حضوری، تلفنی و آنلاین می‌توانید ارتباط برقرار کنید.

اخذ وکیل در طلاق از طرف مرد مزایایی دارد که از قرار زیر است:

 • نیازی به حضور مرد در جلسات رسیدگی دادگاه نیست.
 • با اخذ وکیل، نیازی به حضور مرد حتی در زمان اجرای صیغه طلاق نیست.
 • اخذ وکیل باعث سریع‌تر پیش رفتن پروسه طلاق خواهد شد.

اما چیزی که ممکن است برای شما تبدیل به دغدغه شود، هزینه وکیل است. هزینه وکیل طلاق بستگی به پرونده شما و میزان تخصصی بودن آن و همچنین زمانی که از وکیل می‌گیرد دارد.

برای آن که متوجه شوید چه مقدار هزینه‌ای باید برای وکیل طلاق پرداخت کنید، می‌توانید با کارشناسان سایت ما ارتباط برقرار کرده و از تعرفه وکلا آگاهی پیدا کنید.

سوالات متداول

آیا در طلاق از طرف مرد، مرد باید به دادگاه مراجعه کند؟

بله. مرد برای آن که بتواند درخواست طلاق بدهد باید مراحل طلاق را از طریق دادگاه طی کرده و دادگاه حکم طلاق را صادر کند.

شرایط طلاق از طرف مرد چیست؟

زمانی که مرد درخواست طلاق می‌دهد، زمانی حکم طلاق صادر می‌شود که مرد تمامی حقوق مالی زن را پرداخت و یا تکلیف پرداخت آن را مشخص کرده باشد.

مراحل طلاق از طرف مرد به چه ترتیب است؟

در اولین قدم مرد باید درخواست طلاق به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بدهد و بعد در جلسه رسیدگی دادگاه حضور یافته و حقوق مالی زن را پرداخت کند تا قاضی گواهی عدم سازش را صادر نماید.

مرد در زمان ثبت درخواست طلاق باید چه شرایطی داشته باشد؟

در زمان درخواست طلاق، مرد باید به سن قانونی رسیده باشد و به عبارتی دارای اهلیت باشد. همچنین مرد نباید مجنون باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای برچسب هاطلاق مرد وکیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *