• info@12ceo.ir
  • ایران - تهران - دفتر سایت مدیر عامل

پسته برای دیابت مضر است یا مفید؟

شیوه زندگی و مواد غذایی‌ نادرست که امروزه مصرف آن‌ها در میان جوانان افزایش یافته تاثیر زیادی در ایجاد دیابت دارند. پسته یک نوع خوراکی مغذی است که مصرف آن برای سلامت بدن افراد ضروری می‌باشد. با این وجود مصرف برخی از آجیل‌ها برای افراد دیابتی مفید است و اغلب پزشکان و طب سنتی پسته را برای افراد دیابتی پیشنهاد می‌کنند. چنانچه شما جزء افراد دیابتی هستید و می‌خواهید از خاصیت پسته برای دیابت آشنا شوید ادامه مقاله را مطالعه کنید.

رابطه دیابت و پسته

در بدن انسان پروتئین و قند پیوندی را تشکیل می‌دهند که بیماران دیابتی قادر به استفاده از آن قند نیستند، این فرآیند گلیکاسیون نامیده می‌شود. پسته سرشار از آنتی اکسیدان بوده که میزان گلیکاسیون را در افراد دیابتی کاهش می‌دهد. پس در پاسخ به این سوال که آیا پسته برای دیابت مفید است یا مضر؟ باید گفت این آجیل خوشمزه برای بیماری دیابت مفید است. پسته و دیابت رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند و مصرف آن خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد.

آیا پسته قند دارد؟

برخی افراد در مصرف پسته برای دیابت دچار تردید هستند و نمی‌دانند که پسته با وجود قند برای دیابت مفید است یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، پسته تا حد توان قند جذب شده بدن را کاهش می‌دهد و این عملکرد باعث جذب هر چه کم‌تر قند در بدن شده و با کاهش قند خون دیابت کنترل می‌شود. یک منبع فوق العاده و سرشار از انرژی قند پسته است. شاید برایتان جالب باشد که میزان قند موجود در پسته تازه نسبت به پسته کهنه بیش‌تر است اما پسته در مقابل سایر خوراکی و آجیل‌ها از قند کم‌تری برخوردار می‌باشد. نشاسته موجود در پسته باعث قند‌ کم‌تر آن شده به همین علت برای افراد دیابت بهترین خوراکی و میان وعده محسوب می‌شود.

خواص پسته برای بیماران دیابتی

مغز پسته دندانه که یکی از مشتقات پسته است، تاثیر موثری برای بیماران دیابتی و سلامت قلب دارد. این آجیل در کشور ما طرفداران زیادی دارد. حال در ادامه این بخش به خواص پسته برای بیماران دیابتی اشاره می‌کنیم.

  • بهبود سلامت قلب
  • بهبود بینایی
  • کاهش دهنده کلسترول خون
  • کاهش وزن و لاغری
  • درمان فلور میکروبی روده
  • اتساع قلب و عروق

برخی افراد دیابتی در مصرف پسته نگران هستند زیرا، گمان می‌کنند مصرف باعث افزایش قند خون آن‌ها می‌شود. بلکه مصرف پسته به مقدار کافی در کنترل قند خون موثر بوده و سطح کلسترول خون در افراد دیابتی را تا حد امکان کاهش می‌دهد.

لازم است این نکته را خاطر نشان کنیم که دندانه مغز پسته همان تکه‌های ریز و درشت از پسته است که در فرآیند مغز کردن پسته ایجاد می شود و ضمن قیمت مناسب‌تر، از تمام خواص خود پسته برخوردار است.

اگر تولید کننده مواد غذایی یا شیرینی جات هستید و قصد تهیه فرآورده های پسته از جمله خرید عمده خلال پسته قزوین و… را دارید. بهتر است که به مراکز معتبر همانند کوشادانه، خشکبار تواضع و هفت مغز مراجعه کنید؛ زیرا در این فروشگاه‌ها قیمت عمده پودر پسته را به میزانی تعیین کرده‌اند که برای مشتریان مقرون به صرفه باشد و بتوانید از خواص این آجیل بهره‌مند شوید.

کنترل قند برای جلوگیری از دیابت نوع ۲

با توجه به تحقیقات پژوهشگران مصرف مداوم هر نوع آجیل خطر ابتلا به دیابت را در افراد افزایش می‌دهد. افرادی که قند خون را کنترل می‌کنند باید مسئله کاهش عوارض قلبی برای آن‌ها مهم باشد. به گفته پژوهشگران پسته یک رژیم غذایی با چربی مفید بهترین مواد مغذی برای کنترل و بهبود دیابت نوع دوم است. افراد دیابتی با مصرف منظم پسته فشار خون را کنترل می‌کنند.

در صورتی که بدن در تولید انسولین ناتوان باشد، از انسولین که یک داروی هورمونی برای جذب انرژی از کربوهیدرات به بدن تزریق می‌شود. چنانچه شما مبتلا به دیابت باشید و انسولین مصرف نکنید سطح قند تون افزایش یافته و چشم، دست، پا، اعصاب و کلیه در معرض آسیب قرار می‌گیرند. با تزریق انسولین به بدن سطح قند خون کنترل شده و به تولید انسولین کمک می‌کنند.

کلام آخر خواص پسته برای دیابت

در این نوشته توانستیم به موضوع پسته برای دیابت مفید است یا مضر بپردازیم. آجیل چربی‌های مفیدی دارد که به سلامت بدن و قلب کمک می‌کند. برای مثال پسته خطر ابتلا به بیماری دیابت و قلبی را کاهش می‌دهد. هر آجیلی برای دیابتی‌ها مفید نیست. مصرف آجیل‌های شوری عوارض جبران‌ ناپذیری برای افراد دیابتی به دنبال دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *